VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krátce ze severu Písecka

Písecko - Územní plány jsou před schválením, obce mají naději, že se jim mohou peníze za plynovod vrátit, v Letech připravují uctění památky obětí holocaustu a v Čimelicích schválili další příspěvky na zájmovou činnost.

15.7.2015
SDÍLEJ:

Město Mirovice - náměstí s radnicí.Foto: archiv

Územní plány jsou před schválením 

Mirovice, Čimelice – Dlouho očekávané schválení územních plánů se podle starostů Mirovic Zdeňka Bárty a Čimelic Vladimíra Boučka blíží. Oba informovali zastupitele svých obcí, že jsou v současné době na odboru výstavby a územního plánování Městského úřadu Písek u Hany Dědečkové a ke konečnému schválení by mohlo po několika letech konečně dojít do konce tohoto roku.

„Znamenalo by to například, že bychom mohli podat žádost o dotaci na úroky z úvěru na čistírnu odpadních vod nebo na vybudování kompostárny. Protože od letošního ledna můžou obce žádat o krajské dotace jen za podmínky, že mají schválený platný územní plán," vysvětlil ve čtvrtek na jednání zastupitelů Vladimír Bouček. Podobně jako Čimelice a Mirovice jsou ohledně dotací omezovány například i Mirotice, kde také doufají, že se už územního plánu dočkají.

Peníze za plynovod se mohou vrátit

Sever Písecka – Zastupitelé obcí na severu Písecka v poslední době na svých jednáních řeší, jak naloží s plynárenskými rozvody. „Vloni skončila k 31. říjnu smlouva se společností E.on na využívání plynofikace. Nyní je možné rozvody odprodat, nebo firmě bezúplatně za údržbu pronajmout, protože E.on má přednostní právo na obojí," uvedl starosta Mirovic a předseda Dobrovolného svazku obcí (DSO) Severního Písecka Zdeněk Bárta.

V roce 2005 totiž získal DSO severního Písecka na plynofikaci dotaci z fondu životního prostředí, která byla podmíněná tím, že do 31. října roku 2014 obce plynárenské zařízení neprodají, protože do té doby společnost E.on prováděla revize a spravovala zařízení pro obce na vlastní náklady. „Možnost odprodeje se nabízí až teď, ale zástupci společnosti E.on slíbili uzavřít smlouvu do roku 2017 se všemi obcemi.

Lhůta dvou let je stanovená proto, aby mohl být provedený odhad ceny zařízení, za kterou by je pak od obcí mohl odkoupit za podmínky, že zaplatí odhadce a geodety. Pokud by šlo vše hladce, možná by obce mohly dostat peníze už v příštím roce," vysvětlil Zdeněk Bárta. Celkové náklady na vybudování plynofikace byly tehdy podle něj přes 55 milionů korun. Například pro Mirovice stál plynovod přes 16 milionů korun, z čehož zaplatili Mirovice kolem 7,5 milionu a zbývající část byla dotace. Teď mají obce šanci na to, aby se jim peníze vrátily.

Uctění památky obětí holocaustu

Lety – Uctění památky obětí romského holocaustu za druhé světové války a vzpomínku na zahájení a ukončení provozu cikánského tábora Lety připravují na 3. srpna od 11 hodin zástupci Památníku Lidice v prostorách Kulturní památky Lety.

Návštěvníci památníku se mohou už v těchto dnech podívat v Infocentru Kulturní památky Lety, které je v budově kulturního domu v Letech, na Mezinárodní dětskou výtvarnou výstavu Lidice. Tato průřezová výstava dětských prací bude k vidění až do 30. srpna.

V Čimelicích schválili další příspěvky na zájmovou činnost

Čimelice – Podle jednoV Čimelicích schválili další příspěvky na zájmovou činnosttlivých žádostí o podporu města na činnost přistupují zastupitelé k jejich schvalování. Ve čtvrtek schválili další, a to příspěvek pro Judo Čimelice ve výši 40 tisíc korun a 10 tisíc korun pro Atletic club. Částka je stejná, jako byla vloni. „Bohužel si nikdo další nezažádal, i když v rozpočtu obce s nimi počítáme. Dříve byli všichni zvyklí, že peníze dostávali automaticky bez žádosti, ale podle nových pravidel si musí nejprve zažádat," uvedl starosta Vladimír Bouček s tím, že všechny k podání žádostí opakovaně vyzývá.

Peníze už jako první dostaly: Sportovní klub Siko Čimelice 70 tisíc, Český rybářský svaz Čimelice 15 tisíc a Junák Čimelice 12 tisíc. O nic zatím nepožádali třeba dobrovolní hasiči. „Přitom musím pochválit jejich práci. Nedávno havaroval u Předotic kamion a pomáhali tam do jedenácti hodin v noci. Pak zase odklízeli ve dvě hodiny v noci po bouřce padlé stromy," dodal Vladimír Bouček.

Autor: Stanislava Koblihová

15.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zásahy hasičů v úterý 16. ledna. Dopravní nehoda osobního vozidla u Chvalšin.
22

Jedenáct nehod za šest hodin

TCS Louisiana Písek zabodovala na mistrovství světa.
8

TCS Louisiana Písek zabodovala na mistrovství světa

Narodili se

Písecko - V písecké porodnici se v uplynulých dnech narodili:

V Čížové u špejcharu někdo poškrábal černé BMW

Čížová - Škodu předběžně odhadnutou na deset tisíc korun způsobil zatím nezjištěný vandal, který někdy v době od sobotního večera do pondělního dopoledne poškodil lak u osobního automobilu značky BMW 320 černé barvy.

Už nejsou mezi námi

Písecko - Na Písecku zemřeli:

Ministerstvo chystá prezentaci kvůli dálnici D4 v úseku Příbram - Písek

Jižní Čechy - Realizace prvního dálničního PPP projektu v České republice na dálnici D4 se přibližuje. Ministerstvo dopravy před vyhlášením zadávacího řízení uspořádá veřejnou prezentaci, která proběhne 12. února v prostorách ministerstva.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>