Školáci z Mirovic navštíví Švýcarsko

Mirovice – Partnerství města Mirovice a švýcarského Bätterkindenu nabízí letos možnost 25 vybraným žákům ze ZŠ Mirovice a jejich třem učitelům, aby se podívali do jiného prostředí. „Na jaře jeli zástupci z Mirovic dohodnout podmínky pobytu v Bätterkindenu pro naše žáky ze 7. a 8. tříd, kteří tam pojedou 30. srpna a 4. září se budou vracet. Jedná se o dlouhodobou spolupráci. Příští rok pojedou zase žáci ze švýcarského partnerského města k nám, proto vybíráme ročníky tak, aby se děti mohly vidět při obou návštěvách a utužit si navázané přátelství," vysvětlil ředitel ZŠ Mirovice Zdeněk Jelínek.

Pro děti je podle něj výhodou, že mají možnost poznat i život v jiné zemi. „Podívají se i na místa, kam by se jinak ani turista nedostal, jako například do výrobny čokolády nebo sýrů. Vždy je tam pro ně připravený pestrý a zajímavý program," doplnil Zdeněk Jelínek. Ti, kteří se výměnného pobytu zúčastnili, podle něj nejvíce vzpomínají na sjezd na koloběžkách z jednoho z tamních vrcholů, na který je nejprve vyvezla lanovka. Ten mají na programu i letos. 

Příspěvků schválili zastupitelé jen část

Čimelice – Z peněz vyhrazených v letošním obecním rozpočtu Čimelic na příspěvky pro zájmovou činnost schválili na posledním jednání v Krsicích zastupitelé jen část. „Budeme postupovat tak, jak to dělají i jinde a jak jsme si před časem schválili také. Příspěvek dostane každý, kdo si o něj zažádá a v žádosti uvede, na co ho použije, a pak také doloží, jak s penězi od obce naložil," vysvětlil starosta Vladimír Bouček. Podle něj to znamená, že ostatní o vyčleněné příspěvky nepřijdou, jen se o ně musí přihlásit podle stanovených pravidel. Pokud tak učiní co nejdříve, budou zastupitelé finanční podporu schvalovat na příštím jednání. Zatím mají příspěvky jisté: Sportovní klub Siko Čimelice 70 tisíc korun, Český rybářský svaz Čimelice 15 tisíc korun a Junák Čimelice 12 tisíc korun.