Beseda k historii kláštera
Písek – Cyklus besed, které pořádá spolek Přátelé Kamenného mostu, pokračuje v klubu Vykulená sova ve středu 5. října od 19 hodin. Hostem moderátora Jiřího Hladkého bude Pavel Břicháček, který se už dvacet let věnuje archeologickému výzkumu kláštera premonstrátů v Milevsku. Hovořit se bude především o nálezech ukrytých staletí pod nánosy země. 

Festival očima generací
Písek – V městské knihovně začíná v pondělí 20. ročník Týdne knihoven. Jeho tématem je Knihovna pro všechny generace a tomu také odpovídá složení programu. V pondělí ve 14.30 hodin se otevře Pohádková klubovna a v 17 hodin se návštěvníci mohou těšit na autorské čtení a autogramiádu lékaře, vědce a spisovatele, píseckého rodáka Bohumila Ždichynce. Z dalších akcí připomeňme úterní hravé odpoledne od 14 hodin v dětském oddělení a v 17.30 hodin začne v klubovně knihovny mykologická přednáška Vladimíra Pravdy nazvaná Tajemný svět hub. Ve čtvrtek 6. října se v čtenářském klubu nejen pro rodiče bude diskutovat o bestselleru Toma Hodgkinsona Líný rodič. Vyvrcholením celotýdenního programu bude multižánrová akce Festival očima generací, která začne v sobotu 8. října od 10 hodin. „V knihovně může společným úsilím návštěvníků rozkvést pestrobarevný strom i patchworková mozaika, připraveny budou i workshopy. Ve 14 hodin začne divadelní představení Medvědí princ a otevřena bude japonská čajovna," informovala Věra Vodvářková z Městské knihovny Písek. Po celý týden se zájemci mohou do knihovny zaregistrovat zdarma, v odděleních budou herní aktivity a oddělení naučné literatury nabídne výstavu prací klubu Háčkujeme s Andělkou. Čtenáři mohou také využít amnestie upomínek.  

Diabetici pojedou nejen do Vídně
Písek – Územní organizace Svazu diabetiků připravuje na 19. října zájezd do plaveckého centra v Horažďovicích. Odjezd bude v 17 hodin od nemocnice, návrat se předpokládá ve 21 hodin. „Zájemci se mohou přihlásit v kanceláři naší organizace v Jablonského ulici vždy v pondělí od 14 do 16 hodin," připomněl předseda písecké organizace Svaz diabetiků Jiří Toman. Další zájezd se plánuje na 26. října do Vídně.

V galerii Portyč bude Ráj domova
Písek – Na říjnové výstavě v galerii Portyč se představí dva umělci – malířka Eva Karmazínová a fotograf Jiří Musil. Vernisáž výstavy nazvané Ráj domova VI se koná v úterý 4. října od 17 hodin. Výtvarnice Eva Karmazínová byla natolik okouzlená Českým Krumlovem, že se do tohoto města natrvalo přistěhovala a již řadu let maluje jeho krásu. Ne náhodou bývá nazývána malířkou Českého Krumlova. Odborníci mezi její nejlepší obrazy kromě portrétů zařazují obraz pole s kvetoucí řepkou. Malířka v něm vyjadřuje emoce nad tím, že místo obilí je na polích řepka, která devastuje úrodnou půdu.