ZŠ Jana Husa oslaví sto let

Písek – Ve válečném roce 1916 byla otevřena budova nynější ZŠ Jana Husa. Významné výročí si současní a bývalí žáci, pedagogové a veřejnost připomenou hlavními akcemi v prvním říjnovém týdnu. Chystá se mimo jiné ples v Kulturním domě v Písku, sportovní a výtvarné soutěže, setkání pamětníků, den otevřených dveří nebo výstava historických předmětů. Akce k výročí otevření školy podpořilo město Písek. „Více podrobností k oslavám bude od začátku září k dispozici na webových stránkách školy a v tisku," připomněl Jan Adámek, ředitel ZŠ Jana Husa v Písku. 

Kraj Mirotické podpořil

Mirotice – Vedení města Mirotice se podařilo získat krajské dotace z Programu obnovy venkova na rekonstrukci chodníků ve výši 200 tisíc korun, kdy spoluúčast města bude padesát procent, a 35 tisíc korun na úroky úvěru, který si město před časem vzalo na zateplení budovy základní školy. Dalších patnáct tisíc korun město dostalo na úroky půjčky, kterou si bralo na opravu místní komunikace v Komárově a Oboře. Krajskou podporu ve výši třicet tisíc korun dostanou Mirotičtí také z programu Podpora kultury na Slavnosti města Mirotice, které se budou konat 8. až 9. července. 

Solnou jeskyni nahradí řeznictví

Mirotice – Jedna služba ve městě Mirotice skončila, nahradí ji jiná. V uvolněných prostorách po bývalé solné jeskyni budou nově potraviny. V sousedství je řeznictví a vývařovna. „Nový nájemce si musí prostory nejprve upravit a zajistit si potřebná povolení, aby tam mohl mít potraviny," uvedla starostka Martina Mikšíčková. Nový nájemce bude mít prostory pronajaté od 1. června. 

Lubomír Brabec míří do Písku

Písek – Druhým rokem pořádá kytarista Lubomír Brabec Svatojánský hudební festival s nejvýraznějšími osobnostmi klasické hudby v kostelích v Jihočeském a Západočeském kraji, které mají spojitost se sv. Janem Nepomuckým. V úterý 14. června se zastaví také v děkanském kostele Narození Panny Marie v Písku, kde Lubomír Brabec zahraje s houslistou Pavlem Šporclem. Koncert začne v 19 hodin 
a zazní na něm vrcholně virtuózní skladby Nicolla Paganiniho a jeho současníků pro housle a kytaru.

Špejchar nabídne novou výstavu

Ražice – Myslivecký spolek Ražice a Střední rybářská škola a Vyšší odborná škola vodního hospodářství a ekologie Vodňany připravily v budově Špejcharu v Ražicích výstavu věnovanou přírodě Ražic a okolí. Výstava potrvá celý červen, který je mimo jiné měsícem myslivosti a ochrany přírody. Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční v sobotu 
4. června v 15 hodin ve víceúčelovém sále Špejcharu. K vidění jsou sbírky zaměřené na myslivost, péči o zvěř
a rybářství. Součástí bude i dětský koutek s množstvím her a vědomostních kvízů. V dalších dnech bude výstava k vidění v rámci prohlídky muzea železnice a národní přírodní rezervace Řežabinec, které jsou součástí budovy Špejcharu. Otevřeno je každý všední den kromě pondělí.