Vzpomínkové setkání
Bernartice – Před 120 lety – 26. října 1896 – se narodila v Bernarticích v rodině pokrokového učitele, kronikáře a propagátora králíkářství Vlasta Kálalová – Di Lottiová, významná lékařka, zakladatelka první česko-slovenské nemocnice v iráckém Bagdádu a jedna z nejpozoruhodnějších československých žen minulého století. Městys Bernartice chystá u příležitosti 120. výročí narození této významné bernartické rodačky slavnostní vzpomínkové setkání. K uctění její památky bude vydána kniha Přes Bospor k Tigridu, kterou Vlasta Kálalová napsala v roce 1936, ale doposud nebyla publikace vydána. Strojopis včetně jejích skic a dalších materiálů a fotografií byl uložen v Památníku národního písemnictví. Jde o velice zajímavé dílo vypovídající o cestě bernartické doktorky do Asie a o životě zde ve třicátých letech minulého století. Slavnostní vzpomínkový večer spojený s představením a prodejem nové knihy se bude konat v pátek 18. listopadu od 18 hodin v místní sokolovně. 

Pracovník muzea bude mít smlouvu na dva roky
Milevsko – Zatím na dobu určitou – od 1. ledna 2017 do 31. prosince 2018 – zřídili milevští radní novou pracovní pozici. Zaměstnanec Milevského muzea bude působit v muzeu maškar, které v Milevsku otevřou příští rok v únoru. Místostarosta Martin Třeštík vysvětlil, že pozice na dobu určitou má své opodstatnění. „Po dvou letech činnost muzea vyhodnotíme. Samozřejmě je ve hře i varianta, že muzeum nebude fungovat tak, jak si představujeme," podotkl místostarosta. Pozice vyjde na zhruba tři sta tisíc korun ročně. „První rok nějak musíme nastavit a podle toho se budou řídit další roky," dodal Martin Třeštík. Vedení Milevského muzea by si ve funkci představovalo vystudovaného etnografa, do jehož oblasti maškarní tradice patří. Muzeum maškar si budou moci prohlédnout už ti zájemci, kteří dorazí na maškarní průvod. 

Pro obyvatele se nic nemění
Milevsko – Návrh Vladimíra Ondrušky, který se na posledním zasedání zastupitelů přimlouval za to, aby obyvatelé měli právo – na rozdíl od zastupitelů – pokládat dotazy v závěrečné části jednání zastupitelů pouze písemně, se naplnění nedočká. Starosta Ivan Radosta vysvětlil, že zákon to neumožňuje regulovat. „Odpověděli jsme mu, že výzva je celkem bezpředmětná. Jsme povinni obyvatele vyslechnout," uvedl Ivan Radosta. Vladimír Ondruška si od návrhu sliboval omezení ústních výlevů. Další věc je ta, že ne vždy je odpověď na dotazy, se kterými přijdou obyvatelé, v kompetenci zastupitelů. 

Pamětní medaili převezme pět lidí
Milevsko – Pět osobností převezme v pátek u příležitosti státního svátku 28. října stříbrnou pamětní medaili města Milevska. Oceněné, kteří přispěli k posílení a šíření dobrého jména města Milevska, vybrali radní města. Jejich jména však tají. Oslavy 28. října se konají od 18 hodin v kině. 

Zastupitelé budou řešit i dotaci
Chyšky – Zastupitelé budou na středečním asedání jednat o tom, na co by obec mohla využít krajskou dotaci z Programu obnovy venkova pro příští rok. Sám starosta Miroslav Maksa představu má. „Já bych byl pro kompletní opravu domu v Hněvanicích, kde jsou dva byty. Uvidíme, jak rozhodne zastupitelstvo," řekl Miroslav Maksa, který nepředpokládá, že by rozhodnutí padlo ve středu. „Čas máme do konce roku, do té doby ještě zasedání zastupitelstva bude, takže nemusíme až tak spěchat," dodal Miroslav Maksa. Oprava objektu v Hněvanicích by spočívala ve výměně střešní krytiny, opravě komínů a výměně oken a dveří. 

Radon už Kovářovské trápit nebude
Kovářov – V Kovářově se pustili do rekonstrukce obecního vodovodu, konkrétně do úpravny radonu. Jak informoval starosta Pavel Hroch, získali na to podporu Ministerstva financí. „Úpravnu u nás máme, ale už je letitá. Ta nová bude umístěna v domečku u hydroglóbusu," popsal Pavel Hroch. Dodal, že novinka má přinést to, že se sníží obsah radonu ve vodě. S tímto prvkem měli doposud v Kovářově problém.

V Podolí I chystají opravit fasádu úřadu
Podolí I – Opravit fasádu budovy bývalé školy, kde sídlí obecní úřad, by chtěli v příštím roce Podolští. Podpořit práce by měla dotace Jihočeského kraje z Programu obnovy venkova, o kterou budou žádat. „Půjde o pokračování rekonstrukce," připomněl starosta Vladislav Michal. Reagoval tak i na to, že objekt má vyměněná okna. V obci také uvažují o vylepšování obecních komunikací. „Letos u nás skončily pozemkové úpravy. V červnu nabyly právní moci. Od nového roku by do katastru nemovitostí měl být zanesen nový stav. Po pozemkových úpravách se nám uvolní ruce v případě některých místních komunikací, které do té doby nebyly ve vlastnictví obce," vysvětlil starosta. Díky změně se tak komunikace budou moci z obecních peněz dočkat obnovy. Tentýž případ se podle starosty Vladislava Michala týká i některých chodníků.