Obce získají nové lavičky i květináče, pomohl jim milevský svazek
Písecko – Osm členských obcí Svazku obcí Milevska – Bernartice, Branice, Borovany, Křižanov, Okrouhlá, Stehlovice, Veselíčko a Zběšičky – získá během října až listopadu mobiliář. „Na příští rok plánujeme dovybavit zbylých pět obcí mobiliářem. Loni spoluúčast obce vycházela na necelých dvanáct tisíc korun, ale letos nám dotaci trochu ponížili, takže spoluúčast bude vyšší – 15 250 korun," upřesnila předsedkyně Svazku obcí Milevska Markéta Honzíková ze Zbelítova. Součástí mobiliáře jsou čtyři lavičky, čtyři květináče a dva odpadkové koše. 

Milevsko dojednalo výkup pozemků, celá komunikace neleží na městském  
Milevsko – Třicet tisíc korun město bude muset dát do posledního výkupu pozemků v lokalitě, kde letos Milevští vybudovali komunikaci spojující Cukavu a Hajdu. Ta slouží i jako neoficiální objízdná trasa v době uzavírky části Švermovy ulice. „Mysleli jsme, že vystačíme s pozemky, které jsme směnili už v minulosti. Stavba ale několika metry čtverečními zasáhla do pozemků dalších majitelů. Museli jsme to s nimi dojednat a pozemky budeme od nich nyní nakupovat," vysvětlil místostarosta Martin Třeštík. Dodal, že souhlas s nákupem budou projednávat zastupitelé. 

Obec zaplatí za bývalý obchod tři sta tisíc korun
Zbelítov – Bývalá prodejna ve Zbelítově, která nyní patří soukromé osobě, se brzy stane majetkem obce. Ta s ní má další plány.
Podle starostky Markéty Honzíkové budou budovu kupovat v listopadu. „Plánujme sem přestěhovat obecní úřad. Předtím ale bude nutná rekonstrukce objektu, na kterou musíme připravit projekt," vysvětlila starostka s tím, že by na rekonstrukci chtěli získat dotaci.
Současnou budovu úřadu by využili hasiči pro svoji klubovnu. V budově zbrojnice totiž nemají toalety, což pro schůzky není ideální. „Sbor se rozrůstá a tady by to přeci jenom měli hasiči komfortnější," dodala starostka. Místní majitel dostane za nemovitost tři sta tisíc korun. Obec s ním byla předběžně domluvena už dříve, ale nákup musela odsunout kvůli důležitějším výdajům.

V Sepekově uvažují o rekonstrukci márnice
Sepekov – V Sepekově přemýšlejí o tom, jaké žádosti o dotace pro příští rok podají. Návrhy se budou zabývat zastupitelé příští týden.
Podle starostky Pavlíny Bambuškarové je možností zrekonstruovat objekt márnice, kterou městys letos odkoupil od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Projekt na to už mají zpracovaný. „Ráda bych, abychom podali žádost o dotaci z Programu rozvoje venkova Ministerstva pro místní rozvoj, odkud můžeme dostat až sedmdesát procent nákladů a kde je i jedno opatření určené právě na rekonstrukce márnic či hřbitovů," nastínila starostka. Rekonstrukce márnice, která pravděpodobně pochází z 18. století, by znamenala vybudování elektropřípojky a přípojek kanalizace a vody, vytvoření zázemí pro hrobníka a také veřejných záchodků. Odpadlo by tak například každoroční objednávání mobilních záchodků na zářijové mariánské poutě. Zastupitelé budou také řešit žádost o dotaci z Programu obnovy venkova Jihočeského kraje. „Je třeba se domluvit, vzhledem k tomu, že máme rozjeté velké akce, na co budeme žádat. Já bych měla tip – požádat o tuto dotaci na dostavbu kulturního zařízení, která už probíhá. Musím to ale zkonzultovat s krajským úřadem, zda můžeme požádat o dotaci na akci, která už běží. Kdyby to nebylo možné, hledali bychom další možnosti, které bychom pro dotaci využili. Jednalo by se o menší projekt," dodala sepekovská starostka. 

Braničtí chtějí budovat nové byty, postavit je chtějí za pomoci dotace  
Branice – Další obecní byty chtějí budovat v Branicích. Šlo by o nadstavbu nad obchodem, kde by vzniklo šest sociálních bytů. Podle starosty Stanislava Češky by rádi požádali o dotaci do IROP. „Je možnost získat dotaci, tak jsme se rozhodli, že to zkusíme. Zájemce o byty bychom určitě měli. Byty by nebyl problém obsadit," řekl starosta. Dodal, že pokud by byty stály šest milionů korun, spoluúčast obce bude šest set tisíc korun. „Samozřejmě výše naší spoluúčasti bude záležet na vysoutěžené ceně," uzavřel k plánu Stanislav Češka.