Na dividendách dostali víc
Milevsko – Město si finančně polepšilo. Česká spořitelna, kde Milevsko drží drobný podíl, mu vyplatila dividendy. Ty jsou vyšší, než byl předpoklad v městském rozpočtu. Dividendy přinesly více o 351 tisíc korun, tedy celkově přes 550 tisíc korun. V posledních dvou letech je podle místostarosty Martina Třeštíka příjem z dividend zhruba dvakrát vyšší, než byl v předchozích letech.   

Vzpomínají na Martina
Milevsko – Dvacet let letos v létě uplyne od tragické smrti studenta a cestovatele Martina Zemana z Bilinky u Bernartic, který zemřel v horách v Turecku.
Vzpomínkou na dvacáté výročí jeho úmrtí je prázdninová výstava v milevské městské knihovně, kde jsou k vidění fotografie z jeho cest, zápisky z deníků či dopisy. Návštěvníci tu najdou například panely věnované putování po Indii (říjen 1994 – srpen 1995), které začalo cestou do Austrálie. Martin Zeman se narodil v roce 1974. Svůj hrob má v Bernarticích.

Místo Vepic půjdou letos peníze do
Vesce. Vylepšení se dočká průtah obce
Kovářov – Obyvatelé kovářovské osady Vesec budou jezdit po nové silnici. Rekonstrukce se dočká – byť to nebylo v plánu – průtah obcí.
Rozhodli o tom zastupitelé na posledním jednání, které se konalo na konci června. Obec už má na akci, která by měla stát okolo 1,165 milionu korun, sestavený rozpočet i připravené stavební povolení. Starosta Pavel Hroch připomněl, že původně plánovali, že budou asfaltovat po uložení vedení nízkého napětí do země silnici ve Vepicích. Ovšem situace se změnila. „E-ON musí obec znovu rozhrabat, kabel vyndat a nahradit ho jiným. Bohužel se nepodařilo odstranit závadu, a to kolísání napětí. Když řeže katr, blikají světla," odůvodnil starosta s tím, že by bylo zbytečné, kdyby Vepice nyní asfaltovali.
Část peněz z této akce tak půjde do Vesce, kde bude asfaltace levnější než v případě Vepic. Tam by práce stály okolo dvou milionů. Radní a předseda finančního výboru Otakar Chudáček se dotazoval, zda by nestálo zato dát peníze, které ušetří za Vepice, do Kovářova. Tam se bude po výkopech asfaltovat v celé šíři vozovka druhé třídy, s čímž nepočítali. „V lokalitě Planiny jsme měli vicepráce, tak chci být opatrnější," podotkl Otakar Chudáček. Pavel Hroch reagoval, že akce v Kovářově vyjde na zhruba 460 tisíc korun, zvládne se tak obojí. 

Senioři z Veselíčka zaplatí za dovážku oběda méně  
Veselíčko – Dobrou zprávou pro důchodce, kteří využívají dovážku obědů od Sociálních služeb města Milevska, je rozhodnutí zastupitelů. Ti jednomyslně podpořili návrh starosty Jiřího Leška a schválili, že obec bude důchodcům s trvalým pobytem v obci přispívat na dovážku oběda deseti korunami. Novinka začala platit s prázdninami. Podle Jiřího Leška je to v rámci péče o důchodce. „Se Sociálními službami města Milevska máme uzavřenou smlouvu na všechny sociální služby a organizaci přispíváme částkou dvacet tisíc korun ročně," podotkl ke spolupráci starosta. Dodal, že v obci využívá dovážku jídla šest seniorů, tři z Veselíčka a tři z Biliny. Oběd stojí 63 korun a dovážka 18. Za tu senioři nyní dají osm korun. Důchodci z obce Veselíčko si totiž podle rozhodnutí zastupitelů uhradí cenu za oběd a rozdíl mezi plnou výší ceny za dovážku oběda a poskytnutým příspěvkem od obce. I v sousedních Branicích mají nastavený systém příspěvku. Obec přispívá na obědy starobním a invalidním důchodcům desetikorunou na jeden oběd, který vaří v místní školce. 

Městys ještě splácí dva 
úvěry, jeden na byty
Bernartice – Městys Bernartice se „zbavil" dvou úvěrů. Ke konci roku splácel čtyři úvěry a nyní už zbývají dva. Jak informoval starosta Pavel Souhrada na zasedání zastupitelů, doplacený je úvěr na vybudování sběrného dvora i na pořízení nákladního auta. „Zůstávají nám dva nesplacené úvěry. První je na traktor, který doplatíme v půlce příštího roku, a druhý na byty v hasičárně, které doplatíme v roce 2019," nastínil starosta. „Bez problému zvládáme splácet milion a půl ročně a ještě docela dobře investujeme," dodal Pavel Souhrada, který připomněl fakt, že v současné době jsou úrokové sazby na velmi nízké úrovni, a zmínil úrok 0,38 procenta. Například v Sepekově dostali úvěr na dostavbu Obecního domu ve výši 0,49 procenta. 

Umístění závory v Zahořanech radní obce neschválili
Kovářov – Radní obce Kovářov nevyhověli žádosti Stanislava Kopřivy o umístění závory v Zahořanech na cestě za domem čp. 31. Na zasedání zastupitelů o tom informoval starosta Pavel Hroch. „Byla to velice zajímavá žádost, kterou jsem za svého působení viděl poprvé, a zjistil sem, že pozemek za Zahořany slouží k vědeckým účelům. V různých autovracích na soukromém pozemku tu instalují kamery a dalekohledy a pozorují oblohu," řekl na úvod Pavel Hroch. Dodal, že žadatel má strach o vybavení, a proto by tu chtěl mít závoru. Rada obce ale žádosti nevyhověla. Pozemek totiž není podle vysvětlení zpřístupněný. „Je tam sice cesta, ale tu jsme zahrnuli do pronájmu zemědělskému družstvu a je rozorána a oseta. Oni se tam dostávají jen za období, když je po seči a po sklizení úrody," dodal starosta Pavel Hroch. 

Děti zdobily perníčky
Borovany - Borovanská knihovna se v sobotu doslova proměnila ve voňavou cukrárnu. Děti a knihovnice zdobily perníčky ve tvaru stromku a lístku dubu. Ty budou rozdávat v neděli o pouti u kostelíka sv. Rozálie těm, kteří svým podpisem podpoří památný dub letní z místní návsi ve finále celorepublikové ankety Strom roku 2016. Součástí pouťové podpory pro dub letní bude také nedělní odpolední výstava ve staré škole na návsi, kde budou k vidění fotografie Lenky Mitrengy všech letošních finalistů. Výstavu zájemci budou moci navštívit od 12.30 do 16 hodin.