Kostel se otevře i večer
Milevsko – K celorepublikové akci Noc kostelů se v pátek připojí i v Milevsku. Oproti minulým letům premonstráti neuvítají návštěvníky v klášterní bazilice, ale v kostele sv. Bartoloměje na náměstí E. Beneše. Hlavním důvodem je to, že kostel byl postaven a vysvěcen před 150 lety. „Vyvrcholení oslav nastane koncem srpna při posvícení, protože tzv. posvícení je právě výročím posvěcení nového chrámu," vysvětlil František Marek Míček, milevský děkan. Akce začíná ve 20 hodin. Chybět nebude hudba ani mluvené slovo. Do Noci kostelů se připojí také Husův sbor Církve československé husitské. V Sokolovské ulici akce začne v 18 hodin a příchozí se mohou těšit na výstavu i volné prohlídky synagogy. 

Sepekovští opraví dva křížky  
Sepekov – I letos se dočkají obnovy další křížky nacházející se na území městyse Sepekov. Jeden je přímo v Sepekově, a to u Beranů, a druhý v Líšnici u návesní kapličky. Na obě vylepšení dostal městys dotaci Jihočeského kraje. Ta na křížek v Sepekově je 26 tisíc korun a na křížek v Líšnici 25 tisíc korun. „Tato dotace nám byla přidělena jako prvnímu náhradníkovi," informovala starostka Pavlína Bambuškarová na úterním zasedání zastupitelů. Dotaci Sepekovští získali i na rekonstrukci pomníku hrdinům umučeným v letech 1939 – 1945.


Milevští budou řešit žádost Hrejkovic. Týká se radaru
Milevsko, Hrejkovice – Rozhodnutí se blíží. Na červnovém jednání se milevští zastupitelé podle hrejkovické starostky Hany Kašparové budou zabývat jejich žádostí, která se týká radaru. Pokud Milevští schválí veřejnoprávní smlouvu, město bude mít provoz zařízení na starosti. Několikaleté zkušenosti s tím má ze své osady Velká. Milevský starosta Ivan Radosta si uvědomuje, že půjde o důležité rozhodnutí, které s sebou v případě podpory přinese práci navíc i městské policii. „Od letoška pracuje v jedenácti lidech, což je o jednoho méně než dříve. Výzvy začínají u strážníků a někdo z hlídky ji musí vypracovat a přeposlat na městský úřad," podotkl starosta, podle kterého si radary ve Velké všichni místní pochvalují. Starosta města věří, že pomohou i v Hrejkovicích, kde vedení obce neuspělo s umístěním zpomalovacích retardérů či snížením maximální povolené rychlosti. „Nechci říkat, že z toho zisky nebudou. Město to nedělá proto, aby mělo zisk, ale pokud by to mělo pomoci místním a máme na to městskou policii, tak proč ne," konstatoval Ivan Radosta.
 Z výnosů pokut by obec Hrejkovice mohla od města Milevska dostávat patnáct procent. Peníze by šly na chodníky či značky. Podle Ivana Radosty se v průměru denně ve Velké, kde jsou radary na obou směrech, stane několik desítek přestupků denně – kolem šedesáti až sedmdesáti. V Hrejkovicích by to bylo zřejmě více. Obec leží na frekventovanější silnici první třídy a po otevření Žďákovského mostu ji znovu čeká velký nápor dopravy. I tady plánují zastupitelé radary v obou směrech. Výběr z pokut ve Velké byl například za rok 2014 více než 2,56 milionu korun. To tu ale fungoval jen jeden radar. 

Bernartičtí předpokládají, že
o knihu bude velký zájem
Bernartice – Třicet tisíc korun dostal městys Bernartice na vydání knihy Přes Bospor k Tigridu. Publikaci, která se zatím nedočkala vydání, napsala místní slavná rodačka, lékařka Vlasta Kálalová Di-Lottiová. Dotace pomůže s vydáním tří set kusů knihy. Podle Jaroslavy Sušerové, místní knihovnice a vedoucí kulturního střediska, tento počet kusů stačit nebude. „Zájem o knížku bude velký. Lidé už telefonují, ptají se a knížku chtějí," podotkla Jaroslava Sušerová.
Starosta Pavel Souhrada reagoval, že vydavatel z Pelhřimova vytiskne vlastním nákladem další kusy. I starosta se domnívá, že kniha bude pro čtenáře atraktivní a zajímavá. Zachycuje život v arabském světě, kde Vlasta Kálalová Di-Lottiová působila a získala si tu respekt a úctu. Dílo obsahující i kresby dokončila slavná bernartická rodačka v roce 1936 a nikdo jí ho nechtěl vydat. Bylo uloženo v Památníku národního písemnictví ve Starých Hradech u Jičína. Kniha se dočká vydání u příležitosti 120. výročí lékařčina narození. To připadá na říjen letošního roku.

Kovářovští uspěli s božími muky a Zeměrájem
Kovářov – Kovářovští zabodovali v soutěži Nejlepší proměna roku 2015 v Jihočeském kraji, a to hned dvakrát.
O úspěchu informoval na posledním zasedání zastupitelů starosta Pavel Hroch, který se zúčastnil slavnostního vyhlášení výsledků na Vyšehradě. „V loňském roce jsme přihlásili dva projekty na tzv. proměnu. Jednalo se o prestižní výstavu Má vlast cestami proměn. Z rukou architekta Josefa Pleskota jsem převzal ocenění za rekonstrukci božích muk v Zahořanech a Zeměráj. Zúčastnilo se 154 navržených prací, z toho devět bylo dekorováno a mezi nimi jsme měli dva zástupce," popsal Pavel Hroch. Zážitkový park Zeměráj funguje v lokalitě Budař v Kovářově od sezony roku 2013. 

Hlasování začíná. Strom
z Borovan čeká na podporu
Borovany – Příští týden ve středu začíná hlasování ankety Strom roku. Mezi dvanáctku finalistů se jako jediný zástupce z jižních Čech dostal dvě stě let starý dub letní z borovanské návsi. Čtenáři borovanské knihovny, kteří strom do ankety nominovali, už pracují na propagaci jejich stromu – připravují letáčky do schránek i plakáty do okolních obcí a také chtějí využít červencové pouti a sbírat tu podpisy do archů. Kromě podpisu mohou zájemci strom podpořit také odesláním dárcovské SMS a odevzdáním starého mobilního telefonu. Hlasování končí 10. října.