Město pozemky u rybníka
Bašta neprodá. Chystá je směnit s premonstráty
Milevsko – Premonstráti mají zájem o městské pozemky u rybníka Bašta. To je důvodem, proč zastupitelstvo nesouhlasilo s jejich prodejem zájemci, který má rybník, jenž vlastní premonstráti, v nájmu. Místostarosta Martin Třeštík vysvětlil, že Královská kanonie premonstrátů jako protihodnotu nabízí pozemek, který je přístupovou silnicí k městské čističce a k areálu ZVVZ. „Nechali jsme si udělat znalecké odhady. Ten za pět našich pozemků, o které mají premonstráti zájem, činí zhruba 360 tisíc korun. Odhad na pozemek, který nám nabízejí proti tomu, je 570 tisíc korun," uvedl místostarosta. Premonstráti v dopise píší, že cenový rozdíl nepovažují za překážku směny. Opoziční zastupitel Zdeněk Hobzek se přimlouval za to, aby město připravilo přehled o tom, jak je to s restitucemi, a své stanovisko. Martin Třeštík reagoval, že proces vydávání majetku řádu premonstrátů není městská záležitost, moc o něm nevědí. „Nicméně jednání, která jsme vedli, směřují k tomu, že žádné další třecí místo asi není," řekl Martin Třeštík. Dodal, že o tom, že bude vydán pozemek u ZVVZ, město nevědělo. „Byl součástí širšího lesního pozemku, který byl zřejmě vydán jako celek. Proto se jednalo i o cestu, což se stát zřejmě nemělo. Ovšem město není to, které by to mělo zpochybňovat," dodal místostarosta. Nad tímto vydáním se podivoval i Jiří Kotalík. Vysvětlil, že když se v roce 1968 – 1971 učil v ZVVZ, cesta tam nebyla, jednalo se o les. „Kladu si proto otázku, proč byla vydaná," řekl Jiří Kotalík, který spolu s dalšími sedmi zastupiteli hlasoval pro vyhlášení záměru na prodej pozemků soukromému majiteli. Na schválení to nestačilo. Zájemce žádal o pozemky o výměře 867 a 2664 metrů čtverečních. Důvodem jeho žádosti, kterou se zastupitelé zabývali už v letech 2012 a 2013, je obnova rybníka a chov ryb a dalších živočichů. 

V Milevsku bude Kolečkový den
Milevsko - Neseďte doma, přijďte si zasportovat a pobavit se do přírody. To je motto sobotního pátého ročníku Kolečkového dne, který pořádá v Milevsku u kláštera sdružení CML za pomoci dalších partnerů. Kolečkový den je určený pro děti, které budou závodit na všem, co má kolečka – na kolech, koloběžkách či odstrkovadlech. Od 9 do 12.30 hodin budou soutěžit předškolní děti, od 13 do 16 hodin žáci základních škol. Každý by měl mít na hlavě přilbu. Součástí Kolečkového dne je doprovodný program se skákacím hradem, maxibublifukem či opékáním špekáčků. 
 
Na oslavu pozvali kardinála
Vlka i sponzora varhan
Chyšky – Deset hlavních osobností, mezi kterými nechybí kardinál Miloslav Vlk či podnikatel Petr Paukner, hlavní sponzor výstavby nových varhan v chyšeckém kostele sv. Prokopa, pozvalo vedení obce 11. června do Chyšek. To se tu uskuteční oslava 725 let obce. Mezi pozvanými nechybí ani starostové milevského regionu, místní podnikatelé a další. Pozvánka dorazí i do každého domu v obci Chyšky.
Starosta Miroslav Maksa na středečním zasedání zastupitelů informoval, že program začne dopoledne a do 12 hodin se bude odehrávat na návsi, odpoledne s muzikou u kulturního domu. Součástí programu bude prezentace spolků, zábava pro děti či budou k vidění letecké snímky Chyšek a jejich osad. Zájemci si budou moci zakoupit upomínkové předměty, které budou připomínat výročí obce.  

Sběratelku ohlasy na výstavu potěšily 
Milevsko – Sběratelka Milena Drtinová, která vystavovala v Milevském muzeu od začátku března do začátku května svoji sbírku starých kabelek, vějíře či korzety, si pochvalovala ohlasy a zájem o výstavu. „Měla opravdu velkou návštěvnost a velmi kladnou kritiku a návštěvníci vyžadují další výstavu," řekla spokojeně Milena Drtinová.   Dodala, že 10. června v 16 hodin zahajuje Muzejní nocí svoji výstavu v muzeu v Prachaticích. „Pro návštěvníky jsem přichystala překvapení s přednáškou známé textilní výtvarnice, promítáním a přehlídkou dobových šatů od roku 1890 a výkladem o léčitelských praktikách v této době. Nebude chybět ani program pro děti – navlékání korálků, vystřihovánky dobových panenek a podobně. Osobně provedu návštěvníky dvakrát s výkladem o všech mých exemplářích. Abych věrné návštěvníky nenudila, nachystala jsem část nové sbírky, která bude mít premiéru a návštěvníci na ní uvidí i dobové kloboučky CH. Dior a sbírku jsem rozšířila o dobové šaty, kočárky, postýlky a panenky pro dětičky," dodala Milena Drtinová, která žije střídavě v Praze a na jihu Čech. 

Odbor financí vyhlíží nového vedoucího

Milevsko – V pondělí 23. května převzala Vladimíra Štorková jmenovací dekret tajemnice milevského městského úřadu. Do funkce nastoupí 1. července. Další změna nastane na pozici vedoucího finančního odboru. Hana Jánová, kterou čekají mateřské povinnosti, odchází a do výběrového řízení se přihlásili dva zájemci. Podle starosty Ivana Radosty pozvali oba 
k ústnímu pohovoru. 

Pampeličky zabodovaly 
Z Jihočeského kraje postupují do finále dětské kuchařské soutěže tři týmy, které získaly ve veřejném internetovém hlasování nejvíc hlasů. V kategorii Mateřské školy je to tým Pampelišky z MŠ Kytička Milevsko, v kategorii 1. stupeň základních škol tým Portusáci z Nízkoprahového centra Portus Prachatice a v kategorii 2. stupeň základních škol tým Vločky ze ZŠ Pohůrecká v Českých Budějovicích. Celostátní finále se koná v sobotu 28. května v Praze.