Krasobruslaři za led neplatí
Milevsko - Milevsko – Nově fungující oddíl krasobruslení sice nedostal v rámci rozdělování letošních sportovních dotací od města žádný příspěvek, ale to neznamená, že ho Milevsko nepodpoří. Debatu o tom začal zastupitel z opoziční ODS Zdeněk Herout. „Přečetl jsem si, že oddíl krasobruslení nedostal v návrhu ani korunu. Z jakého je to důvodu? Já bych se za něj přimlouval," řekl. Místostarosta Martin Třeštík vysvětlil, že město oddíl podpoří, ale jinou formou. „Jeho potřeba bude uspokojena jiným způsobem. V zásadě bude fungovat podobně jako u hokejistů," upřesnil. Znamená to, že krasobruslaři za využívání ledu nic platit nebudou. „Příspěvek se odehraje touto cestou," dodal místostarosta. Starosta Ivan Radosta doplnil, že za bruslení nebude krasobruslařský oddíl nic platit, ale pokud bude využívat malý gymnastický sál či sportovní halu, tak už ano. Hlavní trenérka a předsedkyně oddílu Barbara Dufková je za podporu města ráda. „Ledová plocha je velmi drahá a náš klub by neměl na její zaplacení, ani kdybychom hradili padesát procent z ceny," vysvětlila. Připomněla, že jejich oddíl vznikl loni a je tedy v začátcích fungování. Na trénincích se pravidelně schází dvacet dětí, které jsou z Milevska a okolí. Trenéři za nimi dojíždějí. I loni měli krasobruslaři od města podporu stejnou, tedy nemuseli platit za pronájem ledu. Oddíl pro letošek žádal město o zhruba osmdesát tisíc korun, což bylo určeno na jednorázové akce jako lední revue. Město rozdělilo sportovním klubům stejnou částku jako loni, tedy 2,74 milionu korun. Nejvíc peněz dostali fotbalisté. Do grantového programu dorazilo třicet devět žádostí, a to patnáct o podporu systematického sportování mládeže a zbytek o podporu sportovních akcí. 

Kovářovan žádá o peníze na festival

Kovářov – Dvě žádosti o individuální dotaci budou na pátečním zasedání řešit kovářovští zastupitelé.
Jedna je od Jihočeského folklorního souboru Kovářovan v čele s Martinem Schmellerem na pořádání jednadvacátého ročníku folklorního festivalu v Kovářově a druhá je od místní římskokatolické farnosti. Ta žádá o peníze na opravu střechy na farní budově, která je podle faráře Řehoře Jiřího Žáčka v havarijním stavu. Kovářovan žádá o dvě stě tisíc korun a farnost o sto tisíc korun. Ta má nyní k dispozici na opravu střechy zhruba 180 tisíc korun, celkové náklady budou 320 tisíc korun a práce by se měly uskutečnit v období dubna až června. Jeden z dalších bodů se týká směny pozemků v Předbořicích. Digitalizací se přišlo na to, že dvorek nemovitosti, dříve kampeličky, je obecní a venkovní prostor soukromý. „My to budeme směňovat," vysvětlil starosta Pavel Hroch s tím, že pozemky mají zhruba stejnou výměru. Zastupitelé v pátek také rozhodnou o ceně za vodné pro vodovod Kovářov – Radvánov – Zlučín a Chrást – Jalovčí – Lašovice – Zahořany. Podle návrhu by se vodné měnit v obci nemělo. Zasedání zastupitelů začíná v 17 hodin a koná se v zasedací místnosti úřadu. 

Sociální služby by koupily lůžka i auto
Milevsko – Sociální služby města Milevska (SSMM) mají šanci na nové vybavení pro své klienty. Zastupitelé schválili podání dvou žádostí o dotaci z Ministerstva práce a sociálních věcí a zároveň i s předfinancováním akce. Podle informací starosty Ivana Radosty by SSMM dotaci využily na vybavení pokojů v domově pro seniory lůžky a nábytkem a dále na speciálně upravený dopravní prostředek, jenž by převážel lidi, kteří se špatně pohybují. Obnova nábytku v pokojích je podle ředitelky SSMM Marie Jarošové nutná, v některých případech je vybavení značně opotřebované. Navíc polohovatelné lůžko se speciální matrací nemá organizace pro všechny klienty. Díky dotaci by jich nakoupila deset. V případě, že město bude s žádostí úspěšné, musí nejprve projekty samo zaplatit a poté získá dotaci až do výše 75 procent.

Milevští chtějí řešit i další parkování
Milevsko – Dvě územní studie chtějí nechat za pomoci dotace připravit v Milevsku. Jedna navazuje na architektonickou soutěž, jejíž účastníci se zabývali proměnou centra města, a druhá by řešila oblast ulice J. A. Komenského. Místostarosta Martin Třeštík připomněl, že je zde trvalý problém s nedostatkem parkovacích míst. „Územní studie by řešila širší oblast Komenského ulice počínaje fotbalovým stadionem a konče u Sažinovy ulice," upřesnil místostarosta. Až budou studie schválené, stanou se součástí územního plánu a budou i závazné pro případné změny v lokalitách.