S některými končícími nájemci jsou problémy
Kovářov – Žádost Jaroslava Kahouna za ochotnický soubor Kovářovská OPONA o pronájem obecní hospody v Radvánově u něj vzbudila otázku údržby prázdných objektů. „Když jsem navštívil kulturní dům v Lašovicích a hospodu v Radvánově, tak mě napadlo, kdo kontroluje stav nemovitosti, když ji nájemce opouští? Přivézt tam člověka, který by o provozování měl zájem, by bylo dost tristní. Muselo by se tam nejdříve uklidit a vymalovat," řekl na zasedání zastupitelů Jaroslav Kahoun. Starosta Pavel Hroch s jeho slovy souhlasí. Ovšem reagoval, že to tohle je bohužel běžná věc. „Tady to máš a na shledanou," popsal. Není výjimečné, , že se o úklid a uvedení do původního stavu nakonec musí postarat sama obec. Soubor Kovářovská OPONA žádala o pronájem hospody v Radvánově, aby tu měla svoje zázemí. Nakonec od toho upustila. Obec si stanovila podmínku, že musí do zařízení umožnit vstup spolkům, například hasičům, aby si tu udělali svoji výroční schůzi. 

Do Sladkovské ulice už popeláři budou moci
Milevsko – Obratiště na konci Sladkovské ulice vybuduje město Milevsko. Radní řešili žádost dvou mužů, kteří v této ulici staví rodinné domy a také tu bydlí. „Nemůžou tam zajet technické služby pro popelnice. Je to problematické. Uložili jsme odboru dopravy, aby připravil podklady pro vybudování obratiště," řekl k rozhodnutí radních starosta Ivan Radosta.

Kamenná dlažba byl dar zastupitele
Bernartice – Kaplička v Rakově u Bernartic, která byla postavena před 120 lety, se dočkala vylepšení. „V minulém měsíci jsme dokončili opravu vstupu a okolí kapličky v Rákově. Kamennou dlažbu daroval zastupitel Jiří Kotrba z Jestřebic, opravu provedl náš zaměstnanec Josef Rybár," popsal novinky starosta Pavel Souhrada. Letos v červnu se v Rakově právě u příležitosti výročí kapličky konalo setkání rodáků a přátel Rakova.

Zbelítovské čeká zájezd do Prahy

Zbelítov – Práci mají hotovou, hlavní bude kultura. Tak bude vypadat závěr roku ve Zbelítově. „Spíše nás čekají kulturní akce," říká starostka Markéta Honzíková. Obec má letos za sebou obnovu zeleně na návsi
i dokončení zasíťování stavebních parcel. „V neděli 29. listopadu nás čeká rozsvícení vánočního stromku. Do kulturního domu jsme si na odpoledne pozvali dětský sbor Kosteláček. Loni jsme dělali výstavu betlémů, letos bychom rádi udělali výstavu, na které by obyvatelé ukázali, jak prostírají vánoční stůl, jaké mají stojánky a další dekorace," doplnila. Ve Zbelítově nebude také chybět 5. prosince čertovský rej s nadílkou. Nejbližší akcí je výlet do Prahy, který se uskuteční už tuto sobotu. Obyvatelé navštíví Muzeum voskových figurín a uvidí původní český muzikál Antoinetta, královna Francie.    

Pozemky by využili na nový chodník  
Milevsko – Zastupitelé budou opět řešit nákup pozemků v lokalitě Dukelská, kde by měla vzniknout průmyslová zóna. Tentokrát půjde o dva pozemky, na kterých by město postavilo přístupový chodník do lokality. Mají 335 metrů čtverečních a majitel tu celkově vlastní pozemek přes tři tisíce metrů čtverečních. Cena by byla 50 korun za čtvereční metr.  

Chodníky postaví s pomocí dotace
Chyšky – Chyšečtí zastupitelé rozhodli, že dotaci z Programu obnovy venkova Jihočeského kraje pro rok 2016 obec využije na vybudování chodníků, které povedou od návsi směrem na Milevsko. Starosta Miroslav Maksa na zasedání podotkl, že dotace může činit až 250 tisíc korun. Maximální dotace se v této oblasti, která je věnována místním komunikacím a chodníkům, navýšila o 50 tisíc korun. Nové chodníky už původně měly být vybudované, ale samotné práce v terénu prodloužilo získávání souhlasných stanovisek vlastníků a tím pádem oddalování stavebního a územního řízení.  

Zbelítov parcely prodává za pět set korun za metr čtvereční
Zbelítov – Zasíťování stavebních parcel ve Zbelítově je hotové. V lokalitě u silnice na Hrejkovice je veřejné osvětlení, chodníky i silnice, na jejichž výstavbu obec získala evropskou dotaci. Dále všechny sítě. Obec parcely prodává za 500 korun za čtvereční metr. Rozhodnutí zastupitelů k tomu bylo jednoznačné. Podle starostky Markéty Honzíkové se v ceně odrazily náklady. „Zvolili jsme ji takovou, aby se nám vrátilo to, co jsme do zasíťování vložili. Prodej výdělečný nebude, jde o rozvoj obce. Snad se nám parcely podaří prodat, aby do obce přišly další rodiny," říká starostka. Do zasíťovaní šlo celkově osm milionů korun. Na místě vzniklo šest parcel, dvě menší jsou prodané, koupili si je majitelé domů, jejichž zahrady s pozemky sousedí. Ze zbylých, které mají kolem tisíce metrů čtverečních, zbývají ještě tři volné. Starostka doufá a předpokládá, že i o ostatní parcely zájem bude. Výhodou obce je blízkost Milevska, dobrá obslužnost či mateřská škola v místě.

O půjčku se přihlásili čtyři žadatelé
Milevsko – Celkem 660 tisíc korun město pro letošek uvolnilo na půjčky z fondu rozvoje bydlení. V prvním kole zastupitelé rozdělili 250 tisíc korun a i vyhlášené druhé kolo se setkalo se zájmem lidí. Přihlásili se čtyři, kteří si chtěli za pomoci půjček, které jsou úročeny dvěma procenty, vyměnit okna a vytápění, opravit fasádu domu, obnovit střechu a změnit vytápění. Celkově šlo o 325 tisíc korun.