Vítězné firmy odstupují, město si připlatí
Milevsko – Není to příjemná situace, ale k výjimečným nepatří. V Milevsku se potýkají s tím, že vítězové výběrových řízení odstupují ze soutěže nebo se přihlásí jen jeden zájemce. Aktuálně se to týká například chystané opravy opěrné zdi ve Švermově ulici. Vítěz výběrového řízení zakázku odmítl, šanci tak dostala druhá firma v pořadí. Pro Milevsko to bude znamenat navýšení ceny o zhruba 20 tisíc korun. Rekonstrukce bude stát 1,208 milionu korun bez daně. Další komplikaci představuje zateplení domova pro seniory v ulici 5. května, na které město získalo dotaci. I v tomto případě vítězná firma práce neuskuteční. Miroslav Doubek, radní zodpovědný za infrastrukturu, se nad tím podivuje. „Firma nebyla asi měsíc ochotná podepsat smlouvu. Podle odboru investic si vymýšlí, jak něco nejde, že chce doklady, ale přitom stavbu vysoutěžila za daných podmínek a projektu," řekl Miroslav Doubek. Jelikož město získalo na zateplení dotaci, rozhodlo se, že nebude vyhlašovat další výběrové řízení, protože by se uskutečnění nestihlo. Práce, které mají být hotové do konce roku, zajistí firma původně druhá v pořadí. Pro město to znamená navýšení jeho podílu o zhruba 240 tisíc korun. Ani výběrové řízení na opravu části kanalizační sběrače D mezi vlakovým nádražím a rybníkem Dvorčice nebylo bezproblémové. Přihlásila se jen jediná firma, a to ta, která zajišťovala první etapu opravy Švermovy ulice. Její cenová nabídka ale podle radních byla mimo rozpočet města a výběrové řízení proto zrušili. 

Do úpravny vody šlo milion korun
Branice – Úpravna vody v Branicích už téměř měsíc funguje v novém. Dočkala se totiž rekonstrukce, která stála více než jeden milion korun. Podle vedení obce byla rekonstrukce nutná. „Odebírané vzorky překračovaly mezní hodnoty obsahu manganu a železa," vysvětlil starosta Stanislav Češka. Rekonstrukci pomohla částečně zaplatit dotace Jihočeského kraje, která byla 450 tisíc korun.   Jednou z dalších letošních akcí podpořených dotací je liniová výsadba stromů. Zastupitelé na posledním zasedání na to vybrali firmu z Milevska, která nabídla nejnižší cenu – 362 tisíc korun bez DPH. 

Od peněz za pobyt Milevští upustili

Milevsko – Bylo příliš mnoho „ale" a komplikací. Proto v Milevsku neuskutečnili plán, že by lidem, kteří si zařídí ve městě trvalé bydliště, dávali peníze. Na posledním zasedání zastupitelů se o to zajímal obyvatel Josef Luxemburg. Místostarosta Martin Třeštík ale dodal, že to neznamená, že by se k tomu nemohli do budoucna vrátit. Na myšlenku obdarovávat lidi, kteří si v Milevsku přihlásí trvalé bydliště, vedlo v minulém volebním období město to, že v Milevsku žije dost lidí, ale hlášeni tu nejsou. Město tak za ně nedostává peníze z daní. Naopak co úspěšně v Milevsku funguje, je obdarovávání novorozených dětí. Miminka dostávají od města tři tisíce korun, a pokud dorazí na vítání, ještě poukázku na pět set korun. Tu jim město proplácí na pokladně.

Vydání knihy podpořily i Chyšky  
Chyšky – Obec Chyšky podpořila vydání Malé monografie Antonína Šíta, jejíž uvedení se uskutečnilo ve čtvrtek odpoledne v milevském klášteře. Akademický malíř Antonín Šít, od jehož narození letos uplynulo sto let, měl k Chyšecku vztah. Většinu života prožil v Nosetína a je pohřben v Chyškách. Zastupitelé se na posledním zasedání rozhodli, že vydání knihy podpoří tím, že obec odkoupí část nákladu. „Konkrétně jde o padesát kusů, které poslouží k propagaci obce a nebo je věnujeme významným občanům," vysvětlil starosta Miroslav Maksa. Obec koupí knihy za režijní náklady. Knihu vydává Galerie Procházka z Českých Budějovic a jejím autorem je historik umění Jaromír Procházka. K umělcově výročí se konají i výstavy, jedna v úterý 29. září končí v milevském klášteře. 

Střelci dostali šanci na odkup pozemku
Milevsko – Svaz technických sportů Prácheňsko – Sportovně střelecký klub Milevsko může být spokojen. Zastupitelé na posledním jednání jednomyslně vyhlásili záměr prodeje pozemku v jejich areálu. Střelci se o téměř pět tisíc metrů čtverečních opět přihlásili poté, co v minulém volebním období uspěli jen s žádostí o odkup pozemku, který se na střelnici nachází pod jejich budovou. U zbylých pozemků nebyly dořešeny, jak připomněl místostarosta Martin Třeštík, restituční nároky. To už se stalo a město může s pozemky volně nakládat. „V tuto chvíli tedy můžeme na žádost střeleckého oddílu asi reagovat tím, že záměr na prodej vyhlásíme s podmínkou, že bude sloužit ke sportovním účelům," řekl v rozpravě Martin Třeštík a ostatní s tím souhlasili. Cena za pozemek bude minimálně 50 korun za čtvereční metr. 

Chystají posvícení
Chrást – V Chrástu u Kovářova oslaví v neděli odpoledne posvícení. V 15 hodin je připravena bohoslužba v místní kapličce, po které bude následovat soutěž o nejlepší sekanou. Organizátoři u nich budou hodnotit vzhled i použité suroviny. Po soutěži bude připravena volná zábava v hospodě.