Pekařství a starý 
dům? Ne, řekli radní
Milevsko – V nebytovém prostoru v čp. 1 na náměstí E. Beneše, který bude za několik dní volný, pekařství nebude. To byla jedna z žádostí, která dorazila na vyhlášený záměr o pronájem. Další byla finančně výhodnější nabídka redakce novin. „Vybrali jsme ze dvou nabídek tu, která je pro tuto část města vhodnější," řekl starosta Ivan Radosta k volbě nájemce do památné budovy na náměstí. Radní města nicméně bod odložili. Chtějí ještě upravit podmínky smlouvy. Ta byla nastavena na dobu určitou na pět let. Podle něj není dobré na tak dlouhou dobu plánovat. Navíc se v objektu uskuteční rekonstrukce krovu. Starosta jako nebezpečí vnímá třeba omezení provozu. „Rádi bychom pro obě strany udělali smlouvu výhodnější," dodal starosta, podle kterého vyhlásí výběrové řízení znovu. 

Žádosti o grant už prověřili. Kdo dostane peníze? 
Přidělování kulturních grantů pro letošní rok provázely nejasnosti. Radní města v prvním kole většinu peněz sice rozdělili, zároveň ale rozhodli, že žádosti přespolních subjektů znovu posoudí. To bylo na konci února. Jak to vypadá nyní? Podle místostarosty Martina Třeštíka mají k dispozici upřesnění, čeho se žádosti přespolních pořadatelů kulturních akcí týkají. „V řadě případů jsme uznali, že je to hodno podpory. Materiál jde do rady, budeme se jím zabývat buď dneska, nebo v červenci," upřesnil ve středu místostarosta Martin Třeštík. Konkrétní návrh pochopitelně sdělit nechtěl. Prověření žádostí se například týkalo podpory setkání motorkářů v Přeborově, 7. podzimního rockového festivalu v Chyškách či výstavy akademického malíře Antonína Šíta, který žil na Chyšecku a od jehož narození letos uplyne sto let. Přípravy jeho výstavy a dalších doprovodných akcí se ujala Římskokatolická farnost Chyšky, která už sehnala podporu od obcí Chyšky a Sedlec– Prčice či Jihočeského kraje. Velkou oporou je podle místního faráře Miroslava Zdíka Jordánka Strahovský klášter, kde se velká část malířovy pozůstalosti nachází. Farář doufá, že podporu výstavě dá i město Milevsko. „Letos si připomínáme sté výročí od narození Antonína Šíta, což je výjimečné jubileum. Malíř svým rozhledem a kontakty přesahoval nejen hranice regionu, ale i celé země," popisuje výjimečnost farář, který doplňuje, že výstava Antonína Šíta se uskuteční nejprve v milevském klášteře, poté na Strahově a nakonec v Chyškách. Na kulturní granty město letos vyčlenilo 235 tisíc korun a ještě zbývá rozdělit zhruba 35 tisíc korun. 

Je úřad otevřený, nebo zavřený?
Milevsko – Městský úřad Milevsko se účastní soutěže Otevřeno x Zavřeno. V ní hodnotí lidé kvalitu poskytovaných informací obyvatelům – zda jsou s nimi spokojeni či naopak. Soutěž třináct let posuzuje otevřenost úřadů a dalších institucí veřejné správy. 

Bernartice zvolily další přísedící u soudu
Bernartice – Eva Pincová ze Srlína se stala další přísedící u Okresního soudu v Písku. Rozhodli o tom bernartičtí zastupitelé na svém posledním jednání. Starosta Pavel Souhrada vysvětlil, že přísedících mají v Písku pořád málo. To potvrdila i Pavla Čížková z Bojenic, která přísedící u okresního soudu dělá. 

Prelatura nabídne novou výstavu
Milevsko – V budově barokní prelatury se otevře nová výstava. Jedná se o (Ne)všednost – obrazy Pavlíny Lörincové a akvarely a krátký animovaný film Zahrada uzavřená Magdaleny Bartákové. Vernisáž se koná v sobotu 4. července v 17 hodin, výstava bude otevřena do 9. srpna. A kdo jsou autorky? Pavlína Lörincová vystudovala VŠUP v Praze, vystavovala například v Praze, Berlíně nebo Edinburgu. Její kniha Říkání na přání získala v roce 2012 druhé místo v soutěži Nejkrásnější kniha roku. Působí jako lektorka kurzů figurální kresby v Domě umění v Českých Budějovicích. Magdalena Bartáková vystudovala VŠUP v Praze, ateliér filmové a televizní grafiky prof. Jiřího Barty. Její autorskou filmovou tvorbu nejlépe prezentuje film Zahrada uzavřená na motivy biblické knihy Píseň písní. Věnuje se také malbě, grafice, knižní ilustraci a scénickým projekcím. V roce 2008 navrhla a realizovala vitraje pro kostel Nanebevzetí Panny Marie v německém Lappersdorfu.