Zvýšit rychlost u ZVVZ? Zrušit přechod a půjde to

Milevsko – Jak to bude s rychlostí v Sažinově ulici u ZVVZ? Mluvilo se o tom, že se tu bude jezdit rychleji, ptal se obyvatel města dopravního inženýra písecké policie Stanislava Grecha na veřejném projednávání v minulém týdnu. Hlavní řeč byla o rekonstrukci chodníku a vybudování parkoviště v ulici Pod Stadionem, ale místní zajímaly i další změny.
Stanislav Grech reagoval, že problémem je přechod u ZVVZ. „Je limitující. Jakmile je tam přechod pro chodce, nesmí tu být vyšší rychlost než 50 kilometrů v hodině," vysvětlil Stanislav Grech, který navrhoval přechod zrušit a předělat na místo pro přecházení, což by podle jeho slov umožňovalo zvýšit rychlost.   Dopravní komise, která je poradním orgánem rady města, doporučovala změnu rychlosti na 70 kilometrů v hodině. Ta by byla povolená za křižovatkou s ulicí Čs. armády, před přechodem by byla padesátka a poté zase sedmdesátka.
To nepovažuje Stanislav Grech za dobrý nápad. Vznikl by tam „les" značek. Důležité je podle něj také dodržovat rozhledy. I ty by zapříčinily to, že úsek s vyšší rychlostí bude krátký a nic vlastně nepřinese.
Starosta Ivan Radosta vzkázal, že se dopravním řešením v Sažinově ulici budou zabývat v radě města. „Situaci posoudíme s ohledem na bezpečnost zaměstnanců ZVVZ a turistů," řekl.
Obyvatelé se dále přimlouvali za to, aby byla posunuta značka začátku a konce města. To Stanislav Grech podporuje. „Ale je tam opět podmínka přechodu u ZVVZ, přechod tam nesmí zůstat a to je ten největší problém," vrátil se Stanislav Grech v „začarovaném kruhu" na začátek.
Dopravní záležitosti jsou v kompetenci rady města. Ta v novém volebním období například rozhodla, že Jarlochova ulice bude v části obousměrná, nebo se zabývala úpravou režimu parkování v centru města. 

Služby obce měly zisk 160 tisíc korun

Kovářov – Službám obce Kovářov (SOK), které stoprocentně vlastní obec, se daří. Zastupitelé na posledním zasedání řešili hospodářský výsledek společnosti. Ten za loňský rok činil téměř 160 tisíc korun.
Starosta Pavel Hroch je spokojený. „Služby hospodaří s obratem okolo sedmi milionů korun, což je na organizaci docela zajímavá částka," řekl Pavel Hroch.
Radního a předsedu finančního výboru Otakara Chudáčka zajímalo, co bude obec dělat se ziskem společnosti. „Myslím, že bychom ho mohli stáhnout do rozpočtu obce," řekl. To starosta za dobrý nápad nepovažuje. „Organizace peníze potřebuje na další rozvoj a třeba také na splácení nájmu," vysvětil Pavel Hroch, proč je důležité, aby společnosti tyto peníze zůstaly.
Kovářov založil společnost SOK v roce 2003 a jejími úkoly je například údržba komunikací a veřejných prostranství, provozování vodovodů a kanalizací, lesní práce nebo nákladní doprava.
Podobná společnost funguje také v Bernarticích a nově ji založili i v Sepekově.