Co vás ke zdobení kraslic přivedlo?
Vždycky jsem měla ráda ruční práce a kraslice se mi moc líbily. Ale v době, kdy jsem začínala, jsem tady v okolí Čimelic nepoznala nikoho, kdo by mě to mohl naučit. Proto jsem začínala cestou pokusů a omylů.

Vzpomenete si, jakou technikou jste začínala zdobit vejce?
Začínala jsem s voskovou batikou. Takto zdobeným vejcím se říkalo jihočeské straky. Je ale velký problém sehnat barvy na vajíčka za studena, aby se vosk neroztekl nebo neodlupoval. Proto je touto technikou dělám jen výjimečně.

Kdyby si to chtěl někdo vyzkoušet, jaký je postup?
Napřed se na bílé vajíčko nanese rozpuštěným voskem vzor, pak se vejce vloží do barvy, poté se vyndá a po oschnutí se nanese další vzor voskem a pak se vejce vloží zase do jiné barvy. Takto se může pokračovat až do čtyř vrstev. Nakonec, když vejce uschne, se vosk nahřeje a setře. Pak může být až čtyřbarevné.

S voskem zdobíte ale i jinak…
Začala jsem pak dělat voskové reliéfní kraslice. Zdobí se na čisté nebo obarvené skořápky barevným voskem, který na nich zůstane v původní podobě. Nestírá se. Je to spíš novější alternativa zdobení. Záleží hodně na kvalitě voskových barev.

Občas ale používáte i vrtačku…
Vyvrtávaná vejce dělám asi deset let. Nejhezčí jsou na bílých skořápkách zdobená ještě bílým voskem. Pak vypadá skořápka jako krajka. Při práci se musí postupovat opatrně, aby skořápka nepraskla. Záleží také na její kvalitě.

Mezi vaše nejoblíbenější ale patří škrabaná vejce. Jak se musí postupovat u nich?
Vyškrabovaná vejce dělám také asi už deset let a mám je opravdu nejraději. Škrabané kraslice jsou vidět spíš na Moravě než u nás. Nejlepší na zdobení jsou vejce s bílou skořápkou. Napřed na ně natřu tuš a když uschne, tak do ní vyškrabuji zalamovacím nožem různé motivy. Ale někdo také používá třeba ubroušený pilník.

ZDOBENÍ VOSKEM:

Na rozpouštění vosku jsou šikovné malé aromalampičky. Vosk se v nich tak snadno nepřepaluje jako na klasických ohnutých lžících na stojánku.
Je dobré jich mít víc – na každou barvu vosku jinou.
Na barevné zdobení jsou vhodné obyčejné voskové pastelky.
Jako zdobítko je možné použít špendlík s kovovou hlavičkou, který se zapíchne do obyčejné dřevěné tužky (nejlépe s gumou na konci). Špendlíkem se pak nanáší rozehřátý vosk na skořápku.