„V první řadě je mým největším přáním najít si práci. Jsem vyučený elektrikář," zdůrazňuje Josef Balaš, který se na Ukrajině narodil. Česky sice rozumí, ale moc nemluví. „Jak nám řekli, budeme se intenzivně učit česky," říká rusky k aktivitám, které je čekají. Ty mají pomoci s jejich začleněním do společnosti.

Jedním z hlavních úkolů volyňských Čechů, kterým naše úřady už udělily povolení k trvalému pobytu, bude najít práci. To potvrzuje i starosta obce Jetětice Ladislav Novotný, pod které Červená nad Vltavou spadá. O pobytu krajanů mluvil s pracovníky ministerstva. „Budou jim hledat po celé republice zaměstnání. A podle toho i ubytování," shrnul Ladislav Novotný. „Pokud budou dobrými spoluobčany, je třeba jim pomoci," komentoval.

Josef Balaš přijel do Čech se švagrem. „Jeho manželka a děti jsou v Česku od prosince loňského roku. V neděli by se spolu měli setkat. V poslední době viděl děti jen na fotografiích," říká Josef Balaš, který si pochvaluje zázemí hotelu. „Po vysprchování jsem hned usnul a spal tvrdě," popisuje první noc z úterý na středu.

Dvoudenní cesta z ukrajinského Čechohradu do jižních Čech byla podle něj velmi dlouhá. „Zejména po území Ukrajiny, kde jsou silnice rozbité. V Čechách se nám cestovalo dobře," uzavírá Josef Balaš.

Další poletí  
Další skupina z Ukrajiny přiletí do Česka 15. března vládním speciálem. I oni budou ubytováni v zařízeních Ministerstva vnitra.