„Naše představa je taková, že získáme byty pro mladé rodiny a páry, které se připravují založit rodinu. Posílíme tím počet obyvatel a budoucnost školy a školky," řekl starosta Kovářova Pavel Hroch, který je přesvědčený, že do půlroku po dostavbě budou všechny byty obsazené.

Nabídka bytů v Kovářově nedokáže uspokojit poptávku. Obec vlastní více než tři desítky bytů, které jsou prakticky stále obsazené. „Evidujeme určitě pět žádostí o přidělení bytu, ať se jedná o byt pro seniory nebo i pro mladé lidi," dodal starosta.
Například v Milevsku, které je od Kovářova vzdálené deset kilometrů, mají podle informací odboru investic a správy majetku volných bytů několik. „Rozhodně je jejich méně než pět," počítal vedoucí odboru Bohumil Lavička.

Kovářov dostal na výstavbu bytového domu dotaci 4,4 milionu korun, kterou musí ještě letos proinvestovat. Obec přidá více než deset milionů, které bude chtít čerpat s pomocí úvěru.

Před zahájením stavby budou muset Kovářovští přemístit přeložku elektrické energie, která přes pozemek vede. „Je to velká překážka. V minulosti tam přeložku zbudovali, asi nikdo neuvažoval nad tím, že by se tam mohlo stavět," vysvětlil starosta.
U bytového domu by měla být do konce roku dokončena hrubá stavba se střechou. V listopadu roku 2013 by měl být objekt hotový a nájemníci by se do něj měli stěhovat následující rok.

Podle Pavla Hrocha ministerstvo podpořilo výstavbu osmi bytů. „Zbylé dvě jednotky, které budou mít více než 115 metrů čtverečních, budeme stavět ze svého. Nelze na to čerpat peníze, protože dotační titul zná pouze byty do 80 metrů čtverečních," objasnil.
Obec Kovářov má zhruba tisíc pět set obyvatel. Jedná se o druhou největší obec milevského regionu.