Letošní rok je pro obec Kovářov mimořádný. Místní oslaví 800 let od první písemné zmínky o obci. Podle starosty Pavla Hrocha se bude slavit celý rok prostřednictvím různých akcí, které budou významnou událost připomínat. „O Kovářově se ví, že tu byl jako první presbytář v kostele a zemský dvůr, což byla svým způsobem zemědělská usedlost, která se postupně rozrůstala,“ připomněl Pavel Hroch. Dodal, že je rád, že před dvěma lety při rekonstrukci interiéru obecního úřadu, který je v bývalé škole, objevili na zdi starou mapu. „Je na ní znázorněné, které domy byly dřevěné a které zděné, a koresponduje to i s císařskými otisky,“ uvedl Pavel Hroch.

Součástí oslav bude i zdejší tradiční folklorní festival, který bude první týden v červnu. Jako host by na něj měl po letech přijet vojenský folklorní soubor Ondráš z Brna.

Hlavní oslavy vypuknou ve druhé polovině července, kdy se uskuteční sraz rodáků a koncert kapely Jelen. Sraz rodáků se bude v Kovářově konat po deseti letech. „Chceme připravit den plný her a zážitků, kde se chceme soustředit na děti a rodáky. Těm chceme zprostředkovat také návštěvu školy i výlety do našich obcí. Před deseti lety jsme si pronajali dva autobusy a udělali pro ně prohlídku a lidé s dojetím zavzpomínali na své mládí – na první lásky, první zábavy v Zahořanech, ale i na ochotnické divadlo, které se hrálo téměř v každé vesnici v Kovářově, v Radvánově, v Předbořicích i ve Zhoři,“ vysvětlil starosta Kovářova Pavel Hroch.

Nejen místní se pak mohou těšit na koncert populární kapely Jelen. „Má to i svůj podtext, protože frontman a zpěvák kapely Jelen Jindřich Polák si postavil dům v Zahořanech, což je jedna z našich obcí, a když jsme ho oslovili, tak byl velmi nadšený,“ prozradil Pavel Hroch.

V srpnu připomene výročí obce i desátý ročník Hostínského divadelního léta, který zahájí slavnostní koncert Jihočeské filharmonie s Ondřejem Rumlem. Hudebníci budou hrát v neobvyklém prostředí – ve stanu.

V průběhu roku by se měla také uskutečnit řada přednášek a besed se zajímavými lidmi, o které je podle loňských zkušeností v Kovářově velký zájem.

Podle Pavla Hrocha tu navíc připravují k významnému výročí Kovářova vydat také knihu o obci.

O obci

  • První písemná zmínka o Kovářovu je z roku 1220.
  • Zdejší krajina ale byla dle archeologických poznatků osídlena již v 9. století. Na osídlení měla vliv i blízkost řeky Vltavy.