„Rozšíříme a aktualizujeme naši stezku, kterou jsme před časem vytvořili. Lidé během ní získají tipy na další zajímavá místa nejen na Písecku, proto se setkává se zájmem jak ze strany návštěvníků, tak i ze strany dalších turistických cílů, které mají zájem se zapojit do tohoto programu," vysvětluje majitelka Pohádkové kovárny v Selibově Hana Procházková.

Na mapce se objevují místa jako Krokodýlí ZOO v Protivíně, Královská elektrárna města Písku, hrad Zvíkov či tvrz Klokočín, protivínské muzeum a Kaplanka i ZOO v Hluboké nad Vltavou. Na této stezce si děti vyzkoušejí, jak znají české pohádky. „Chtěli bychom navázat spolupráci i s píseckou Sladovnou, vzhledem k akcím, jaké tam teď pořádají, máme stejnou cílovou skupinu návštěvníků," zmínila Hana Procházková.

Kovárna letos rozšíří i své prostory. „Přijíždějí k nám především rodiny s dětmi nejen z regionu, ale i ze vzdálených koutů naší republiky, proto máme v úmyslu rozšířit nabídku, aby tu každý našel ten svůj kousek pohádky. K čertům se přidá řada dalších pohádkových bytostí, do zookoutku nám přibudou zvířátka a zvětšíme pohádkovou dílnu. Kromě toho připravujeme do budoucna i pohádkové bludiště a pořídíme pec do keramické dílny," konstatovala majitelka.

Objekt v Selibově, kde kovárna sídlí, koupila Hana Procházková s rodinou jako dlouho neobydlenou, vlhkou budovu. „Bylo tu všude mokro, neútulno, opadané omítky, ale i přesto mělo toto starobylé stavení své kouzlo. Již při první návštěvě jsem věděla, kde bude sedět hastrman, kde čert a jak se tady ta pohádková havěť zabydlí. Na úpravách se podílela celá rodina i kamarádi a za měsíc jsme otvírali," směje se. Od té doby je o kovárnu rok od roku větší zájem.

„Nejúžasnější je, že se k nám lidé vrací. Již ve vratech hlásí, že jsou tady letos třeba popáté. Uvažujeme proto o zavedení permanentek, protože se snažíme, aby návštěva u nás byla pro rodiny cenově dostupná," podotkla Hana Procházková.

Pohádková kovárna v Selibově vyhrála cenu Kudy z nudy 2012 v kategorii podnikatelský počin. Bronz získala v kategorii nejlepšího výletního místa v republice.

ANKETA: Co se vám v kovárně nejvíc líbilo?

Verča Švambergová
6 let
Mně se nejvíc líbilo, jak jsem byla vílou. Převlékli jsme se za pohádkové postavičky a já měla na hlavě kytičky.

Zuzanka Staňková
6 let
Líbilo se mi, jak jsme vyráběli motýlky. Dělali jsme je za sádry a pak jsme je malovali. Myslím, že se mi povedl.

Jonáš Vítovec
5 let
Nejvíc mě zaujali asi krokodýli. Nebyli živí, ale i tak se mi líbili. Pak se mi líbilo malování. Já jsem maloval dinosaura.

Nela Přerostová
7 let
Líbila se mi stezka, ve které jsme museli plnit úkoly a hledat tiskátka. 

Odpovídaly děti z MŠ Na Paloučku Horažďovice, které kovárnu navštívily.