VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostely 
se otevřely veřejnosti

Písek – Projekt Otevřené brány kostelů přilákal loni přes třicet tisíc návštěvníků, z toho více než tři tisíce zahraničních.

20.2.2016
SDÍLEJ:

Otevřené brány píseckých kostelů.Foto: Deník/Libuše Kolářová

Na území Písecka je 42 katolických kostelů často s výjimečnou výzdobou interiérů, ať již jde o kazatelny, obrazy, sochy, křtitelnice a další umělecká díla. Většinou je znají pouze lidé věřící. Od loňského roku se situace změnila. Tři písecké kostely si za sezonu od dubna do září prohlédlo 31 503 lidí, z toho zhruba dvanáct procent jich přijelo ze zahraničí.

Umožnil to projekt Otevřené brány kostelů připravený památkářem Jiřím Hladkým a turistickým průvodcem Tomášem Poskočilem. „Často jezdím po světě a vidím malé, ale krásné kostelíky. Někdy zvenku vypadaly nezajímavě, ale uvnitř jsou nádherné a mohl si je prohlédnout každý," uvedl Tomáš Poskočil a pokračoval: „Kostely jsou přes den přístupné, jsou tam na tabulce základní informace a případně je přítomný i kustod, který o kostele a hlavně jeho výzdobě něco řekne."

U nás je většina kostelů zavřených, protože mnohé sochy a obrazy z nich zmizely, často i nenávratně v zahraničí. Trochu s obavami se proto organizátoři akce vydali k jednání s píseckými představiteli římskokatolické církve. „Byli jsme příjemně překvapeni. Vikář Jan Doležal i petrin Cyril Havel byli velmi vstřícní. Je to i jejich zásluha, že projekt byl tak úspěšný," zdůraznil Jiří Hladký.

Tato spolupráce bude pokračovat i letos a rozšíří se na deset kostelů ze sedmadvaceti v západní části okresu.

Písecké kostely Narození Panny Marie, Povýšení sv. Kříže a sv. Václava si v roce 2015 prohlédlo 31 503 lidí, z toho bylo 3234 ze zahraničí. Největší návštěvnost byla v červenci (8604) a v srpnu (8057). 
Zdroj: Organizátoři akce 0tevřené brány kostelů

Zásluhou projektu Otevřené brány kostelů si zájemci mohli prohlédnout kostely Narození Panny Marie, Povýšení sv. Kříže a sv. Václava. Velký zájem byl právě o objekt zasvěcený sv. Václavu. Písečáci, ale i návštěvníci města byli na interiér velmi zvědaví. „Kostel s jedním z nejunikátnějších píseckých interiérů se otevírá jen výjimečně. Lidé byli velmi překvapeni zejména nedávno odkrytými a velmi citlivě restaurovanými renesančními freskami," upozornil Jiří Hladký.

Interiér tohoto kostela si ale prohlédli nejen Písečtí. „Bydlíme ve středních Čechách a a nyní v důchodu máme čas i na sakrální památky. O akci jsme se dozvěděli z webu Píseckého deníku a jsme rádi, že jsme se sem vydali. Hodně jsme toho viděli a v mnohém jsme se i poučili," řekla při loňské červnové návštěvě píseckých kostelů Zdena Hadravová z Příbrami.

Určitě stojí za připomenutí zejména v souvislosti s loňským výročím Husovy tragické smrti, že v kostele sv. Václava je také freska Upálení Mistra Jana Husa v Kostnici a podle slov památkáře Jiřího Hladkého jde o jedinou fresku svého druhu v Evropě.

Na první pohled by se mohlo zdát, že spuštění takové akce a příprava dalšího ročníku jsou jednoduchou záležitosti, ale předcházelo tomu hodně práce. Bylo nutné nafotografovat objekty z vnějšku i uvnitř a sestavit stručné, ale výstižné doprovodné texty. Brožurky vyšly kromě češtiny ještě ve dvou jazycích. O jejich překlad do němčiny a angličtiny se postaraly Edita Kučerová a Bohumila Merglová.

Návštěvníci si rovněž pochvalovali výklad kustodů, za celou sezonu na ně nebyla ani jedna stížnost. „Většinou šlo o studenty a všem patří naše poděkování. Brali to zpočátku jen jako přivýdělek, ale tato činnost je zaujala natolik, že se snažili, aby jejich informace byly co nejkvalitnější," uvedl spoluautor projektu a turistický průvodce Tomáš Poskočil.
Kostely jsou přístupné zdarma a projekt by nebylo možné uskutečnit bez grantu a podpory sponzorů. Město Písek poskytlo grant ve výši 233 tisíc korun a Jihočeský kraj 50 tisíc korun zejména s ohledem na výročí Mistra Jana Husa a fresku znázorňující jeho upálení v Kostnici. Letos autoři projektu požádali o grant města ve výši 300 tisíc korun.
Statistika z loňského prvního ročníku Otevřených bran kostelů ukazuje, že sakrální památky se mohou stát důležitou součástí toho, jak přilákat do Písku co nejvíce turistů. V kostelích se zastavilo téměř pět stovek Američanů. „Průvodce, který přiváží turisty z USA, objevil tuto naši nabídku a písecké kostely zařadil do svého programu při cestě z Prahy do Českého Krumlova. Jak ukazují čísla, byl to dobrý tah. Věšíme, že bude pokračovat i letos," doplnil Tomáš Poskočil.
Nejvíce návštěvníků přijelo z Německa (1021) a dále rakouska, Velké Británie, Slovenska, Francie a dalších evropských zemí. Kostely ale lákaly i turisty z Hongkongu, Jižní Koreje, Austrálie a Indie a ve statistice se objevuje i africká Ghana.

Dá se předpokládat, že letos se počet návštěvníků ještě podstatně zvýší a projekt má také pozměněný název na Otevřené brány kostelů Písecka. V seznamu je dalších sedm mimopíseckých kostelů. „Využije se tady zahraničních zkušeností, kde i kostelíky v malých vesničkách jsou ve zvláštním režimu přístupné veřejnosti. „Samozřejmě není možné, aby kustod byl v malém kostele celý den, ale vybereme člověka, který bydlí blízko a je schopen na zavolání do deseti patnácti minut přijít, kostel otevřít a zodpovědět případné dotazy. Věřím, že tento režim se osvědčí i u nás," vysvětlil Tomáš Poskočil.

V letošním seznamu jsou kostely sv. Brikcí v Dobevi, sv. Kateřiny v Kestřanech, sv. Havla v Myšenci, sv. Václava v Krči, sv. Petra a Pavla v Albrechticích nad Vltavou, sv. Vavřince v Putimi a sv. Klimenta v Mirovicích. „Kostely jsme vybírali v podstatě podle dvou hledisek: Jednak ty, které jsou historicky zajímavé a jednak ty, které jsou v turisty více navštěvovaných místech," doplnil Tomáš Poskočil.

Mezi historicky cenné patří například kostely v Dobevi, Mirovicích , Krči a Albrechticích nad Vltavou. „V Dobevi se kostel sv. Brikcí původně stavěl jako tvrzový. V Mirovicích je určitě zajímavý barokní oltář namalovaný na stěnu. Když se kostel sv. Klimenta stavěl, zřejmě se na oltář nedostávalo peněz a tak byl vymalován na stěnu. Návštěvníky zřejmě velmi překvapí interiér kostela sv. Václava, kde jsou úžasné nástěnné malby," uvedl Jiří Hladký podrobnosti k některým kostelům.

Zájemci o historii a zejména sakrální stavby budou mít i letos dost příležitostí v rámci projektu Otevřené brány kostelů Písecka prohlédnout si interiéry objektů, které nám odkázaly generace minulých stavitelů a umělců.

Kromě tří píseckých se letos pro veřejnost otevřou kostely:
sv. Brikcí v Dobevi
sv. Kateřiny v Kestřanech
sv. Havla v Myšenci
sv. Václava v Krči
sv. Petra a Pavla v Albrechticích nad Vltavou
sv. Vavřince v Putimi
sv. Klimenta v Mirovicích

Autor: Libuše Kolářová

20.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 15 000 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků VENKOVNÍ OBSLUHA ČERPACÍ STANICE. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha zákazníků u výdejního stojanu, komunikace se zákazníky, příjemné vystupování., Vhodné i pro absolventy a OZP!, První kontakt: p. Ondřej Pěknice email: ondrej.peknice@email.cz.. Pracoviště: Čerpací stanice shell, Hradišťská, č.p. 2479, 397 01 Písek 1. Informace: Ondřej Pěknice, +420 733 737 053.

Právo - Vyšší soudní úředníci VYŠŠÍ SOUDNÍ ÚŘEDNÍK. 20 450 Kč

Vyšší soudní úředníci VYŠŠÍ SOUDNÍ ÚŘEDNÍK. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Okresní soud v Písku vyhlašuje výběrové řízení na obsazení funkce vyšší soudní úředník, , Platové podmínky: platová třída 11 dle nařízení vlády č. 564/2006 Sb. (od 20 450,- Kč do , 30 750,-Kč podle délky započitatelné praxe)., , Termín nástupu je možno upravit dohodou., , Požadované předpoklady:, "ukončené vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu v oboru právo a právní věda v České republice, u bakalářského vzdělání pouze obor vyšší justiční úředník na MU v Brně nebo UP v Olomouci, případně ukončené kvalifikační studium VSÚ na JA v Kroměříži, "trestní a morální bezúhonnost, "státní občanství České republiky, "způsobilost k právním úkonům, "znalost práce na PC, "odpovídající vystupování a komunikační schopnosti, , K přihlášce do výběrového řízení přiložte:, "motivační dopis, "strukturovaný životopis, "prohlášení dle zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů ve znění pozdějších předpisů - vyjádření souhlasu se shromažďováním a zpracováním osobních údajů, s tím, že po ukončení výběrového řízení budou dokumenty obsahující osobní údaje vydány uchazeči pouze na základě písemné žádosti, , Přihlášky do výběrového řízení zasílejte do 30.4.2018 e-mailem na adresu: elisova@osoud.psk.justice.cz nebo poštou na adresu: Okresní soud v Písku, správa soudu, Velké náměstí 121/17, 397 41 Písek., , Další podrobnosti ohledně pracovní pozice a uzavření pracovního poměru budou sděleny při případném ústním pohovoru. V případě pozvání k ústnímu pohovoru přineste kopii dokladu o dosaženém požadovaném vzdělání., , Předseda soudu si vyhrazuje právo výběrové řízení zrušit, případně nevybrat žádného z uchazečů/uchazeček.. Pracoviště: Okresní soud písek, Velké náměstí, č.p. 121, 397 01 Písek 1. Informace: Eva Lisová, .

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 500 Kč

Montážní dělníci výrobků z kovů OPERÁTOR VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 21500 kč. Volných pracovních míst: 48. Poznámka: CIZ, Náplň práce:, - montáž kovových konstrukcí autosedaček., Pracovní doba: třísměnný provoz., Vhodné i pro absolventy., Požadujeme:, - zodpovědnost, pečlivost, manuální zručnost., Praxe v průsmyslovém odvětví výhodou., Nabízíme: , - příspěvek na stravování, příspěvěk na penzijní připojištění, příspěvek na dopravu, odměna za doporučení zaměstnance, zázemí stabilní mezinárodní společenosti., První kontakt: pí. Tereza Novotná tel. 724 276 276, email: tereza.novotna@faurecia.com nebo i osobně, ale pouze po předchozí telefonické domluvě.. Pracoviště: Faurecia components písek, s.r.o., Průmyslová, č.p. 466, 397 01 Písek 1. Informace: Tereza Novotná, +420 724 276 276.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 16 500 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě MANIPULANT VE VÝROBĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADUJEME : , -Vzdělání SOU , -Zkušenosti s řízením vysokozdvižného vozíku, -Základní znalost práce na PC, -1 rok praxe ve výrobě, -Ochotu pracovat v třísměnném provozu, -Zručnost, přesnost, , NÁPLŇ PRÁCE:, -Manipulace s výrobky na pracovišti a ve skladu, , NABÍZÍME:, -Zaměstnání ve stabilní společnosti s neustálým růstem - 22 let v ČR, -Pracovní poměr na dobu neurčitou, -5 týdnů dovolené a další volno nad rámec ZP, -Příplatky až 4 000Kč měsíčně - dle kolektivní smlouvy a zákoníku práce, -13. mzda - 15 000Kč ročně, -Příspěvek na penzijní a životní pojištění - min. 1 200Kč měsíčně, -Příspěvky na rekreaci, sport, zdraví a kulturu (cafeterie) - min. 4 000Kč ročně, -Stravování přímo v závodě (20-30Kč menu). Pracoviště: S. n. o. p. cz a.s., Stanislava Maliny, č.p. 452, 397 01 Písek 1. Informace: Vendula Kalábová, +420 382 901 301.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Táborská teplárna výpočet ceny tepla hájí

Ilustrační foto

V Hrejkovicích budou pokutovat překročení rychlosti

Do Písku v sobotu přijedou odhodlaní Šemíci

Písek - V sobotu je opět na programu třetiligový fotbal. Na jihu Čech prověří domácí žlutomodré kolektiv z pražského Vyšehradu, který chce u Otavy uspět. Písečtí ale také.

Byty velvyslanců Spojených států amerických jsou po celém světě stejné

České Budějovice - Studenti Gymnázia J. V. Jirsíka měli možnost navštívit přednášku několika zaměstnanců amerického velvyslanectví, a to jak Čechů (kterých na středně velkém velvyslanectví v Praze pracuje asi 150), tak i Američanů (jichž reprezentuje svou zemi v ČR asi 70).

Na dálnici se řítil rychlostí 222 km/h

Táborsko – Silničního piráta, který se po dálnici D3 proháněl podstatně vyšší rychlostí, než je povoleno, zastavili koncem minulého týdne policisté z Dálničního oddělení Chotoviny.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - Přinášíme vám tipy pro volný čas.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT