VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostely 
se otevřely veřejnosti

Písek – Projekt Otevřené brány kostelů přilákal loni přes třicet tisíc návštěvníků, z toho více než tři tisíce zahraničních.

20.2.2016
SDÍLEJ:

Otevřené brány píseckých kostelů.Foto: Deník/Libuše Kolářová

Na území Písecka je 42 katolických kostelů často s výjimečnou výzdobou interiérů, ať již jde o kazatelny, obrazy, sochy, křtitelnice a další umělecká díla. Většinou je znají pouze lidé věřící. Od loňského roku se situace změnila. Tři písecké kostely si za sezonu od dubna do září prohlédlo 31 503 lidí, z toho zhruba dvanáct procent jich přijelo ze zahraničí.

Umožnil to projekt Otevřené brány kostelů připravený památkářem Jiřím Hladkým a turistickým průvodcem Tomášem Poskočilem. „Často jezdím po světě a vidím malé, ale krásné kostelíky. Někdy zvenku vypadaly nezajímavě, ale uvnitř jsou nádherné a mohl si je prohlédnout každý," uvedl Tomáš Poskočil a pokračoval: „Kostely jsou přes den přístupné, jsou tam na tabulce základní informace a případně je přítomný i kustod, který o kostele a hlavně jeho výzdobě něco řekne."

U nás je většina kostelů zavřených, protože mnohé sochy a obrazy z nich zmizely, často i nenávratně v zahraničí. Trochu s obavami se proto organizátoři akce vydali k jednání s píseckými představiteli římskokatolické církve. „Byli jsme příjemně překvapeni. Vikář Jan Doležal i petrin Cyril Havel byli velmi vstřícní. Je to i jejich zásluha, že projekt byl tak úspěšný," zdůraznil Jiří Hladký.

Tato spolupráce bude pokračovat i letos a rozšíří se na deset kostelů ze sedmadvaceti v západní části okresu.

Písecké kostely Narození Panny Marie, Povýšení sv. Kříže a sv. Václava si v roce 2015 prohlédlo 31 503 lidí, z toho bylo 3234 ze zahraničí. Největší návštěvnost byla v červenci (8604) a v srpnu (8057). 
Zdroj: Organizátoři akce 0tevřené brány kostelů

Zásluhou projektu Otevřené brány kostelů si zájemci mohli prohlédnout kostely Narození Panny Marie, Povýšení sv. Kříže a sv. Václava. Velký zájem byl právě o objekt zasvěcený sv. Václavu. Písečáci, ale i návštěvníci města byli na interiér velmi zvědaví. „Kostel s jedním z nejunikátnějších píseckých interiérů se otevírá jen výjimečně. Lidé byli velmi překvapeni zejména nedávno odkrytými a velmi citlivě restaurovanými renesančními freskami," upozornil Jiří Hladký.

Interiér tohoto kostela si ale prohlédli nejen Písečtí. „Bydlíme ve středních Čechách a a nyní v důchodu máme čas i na sakrální památky. O akci jsme se dozvěděli z webu Píseckého deníku a jsme rádi, že jsme se sem vydali. Hodně jsme toho viděli a v mnohém jsme se i poučili," řekla při loňské červnové návštěvě píseckých kostelů Zdena Hadravová z Příbrami.

Určitě stojí za připomenutí zejména v souvislosti s loňským výročím Husovy tragické smrti, že v kostele sv. Václava je také freska Upálení Mistra Jana Husa v Kostnici a podle slov památkáře Jiřího Hladkého jde o jedinou fresku svého druhu v Evropě.

Na první pohled by se mohlo zdát, že spuštění takové akce a příprava dalšího ročníku jsou jednoduchou záležitosti, ale předcházelo tomu hodně práce. Bylo nutné nafotografovat objekty z vnějšku i uvnitř a sestavit stručné, ale výstižné doprovodné texty. Brožurky vyšly kromě češtiny ještě ve dvou jazycích. O jejich překlad do němčiny a angličtiny se postaraly Edita Kučerová a Bohumila Merglová.

Návštěvníci si rovněž pochvalovali výklad kustodů, za celou sezonu na ně nebyla ani jedna stížnost. „Většinou šlo o studenty a všem patří naše poděkování. Brali to zpočátku jen jako přivýdělek, ale tato činnost je zaujala natolik, že se snažili, aby jejich informace byly co nejkvalitnější," uvedl spoluautor projektu a turistický průvodce Tomáš Poskočil.
Kostely jsou přístupné zdarma a projekt by nebylo možné uskutečnit bez grantu a podpory sponzorů. Město Písek poskytlo grant ve výši 233 tisíc korun a Jihočeský kraj 50 tisíc korun zejména s ohledem na výročí Mistra Jana Husa a fresku znázorňující jeho upálení v Kostnici. Letos autoři projektu požádali o grant města ve výši 300 tisíc korun.
Statistika z loňského prvního ročníku Otevřených bran kostelů ukazuje, že sakrální památky se mohou stát důležitou součástí toho, jak přilákat do Písku co nejvíce turistů. V kostelích se zastavilo téměř pět stovek Američanů. „Průvodce, který přiváží turisty z USA, objevil tuto naši nabídku a písecké kostely zařadil do svého programu při cestě z Prahy do Českého Krumlova. Jak ukazují čísla, byl to dobrý tah. Věšíme, že bude pokračovat i letos," doplnil Tomáš Poskočil.
Nejvíce návštěvníků přijelo z Německa (1021) a dále rakouska, Velké Británie, Slovenska, Francie a dalších evropských zemí. Kostely ale lákaly i turisty z Hongkongu, Jižní Koreje, Austrálie a Indie a ve statistice se objevuje i africká Ghana.

Dá se předpokládat, že letos se počet návštěvníků ještě podstatně zvýší a projekt má také pozměněný název na Otevřené brány kostelů Písecka. V seznamu je dalších sedm mimopíseckých kostelů. „Využije se tady zahraničních zkušeností, kde i kostelíky v malých vesničkách jsou ve zvláštním režimu přístupné veřejnosti. „Samozřejmě není možné, aby kustod byl v malém kostele celý den, ale vybereme člověka, který bydlí blízko a je schopen na zavolání do deseti patnácti minut přijít, kostel otevřít a zodpovědět případné dotazy. Věřím, že tento režim se osvědčí i u nás," vysvětlil Tomáš Poskočil.

V letošním seznamu jsou kostely sv. Brikcí v Dobevi, sv. Kateřiny v Kestřanech, sv. Havla v Myšenci, sv. Václava v Krči, sv. Petra a Pavla v Albrechticích nad Vltavou, sv. Vavřince v Putimi a sv. Klimenta v Mirovicích. „Kostely jsme vybírali v podstatě podle dvou hledisek: Jednak ty, které jsou historicky zajímavé a jednak ty, které jsou v turisty více navštěvovaných místech," doplnil Tomáš Poskočil.

Mezi historicky cenné patří například kostely v Dobevi, Mirovicích , Krči a Albrechticích nad Vltavou. „V Dobevi se kostel sv. Brikcí původně stavěl jako tvrzový. V Mirovicích je určitě zajímavý barokní oltář namalovaný na stěnu. Když se kostel sv. Klimenta stavěl, zřejmě se na oltář nedostávalo peněz a tak byl vymalován na stěnu. Návštěvníky zřejmě velmi překvapí interiér kostela sv. Václava, kde jsou úžasné nástěnné malby," uvedl Jiří Hladký podrobnosti k některým kostelům.

Zájemci o historii a zejména sakrální stavby budou mít i letos dost příležitostí v rámci projektu Otevřené brány kostelů Písecka prohlédnout si interiéry objektů, které nám odkázaly generace minulých stavitelů a umělců.

Kromě tří píseckých se letos pro veřejnost otevřou kostely:
sv. Brikcí v Dobevi
sv. Kateřiny v Kestřanech
sv. Havla v Myšenci
sv. Václava v Krči
sv. Petra a Pavla v Albrechticích nad Vltavou
sv. Vavřince v Putimi
sv. Klimenta v Mirovicích

Autor: Libuše Kolářová

20.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 16 000 Kč

Obsluha ostatních manipulačních zařízení (kromě obsluhy vysokozdvižných vozíků) MANIPULAČNÍ DĚLNÍK (OBSLUHA POMOCNÝCH MANIPULAČNÍCH STROJŮ). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: ciz, Bližší specifikace práce: , Obsluha pomocných manipulačních strojů (kromě vysokozdvižných vozíků) při manipulaci s živou drůbeží. Vzhledem k charakteru práce je pracovní pozice vhodnější pro muže. , Pracovní doba: práce v nočních a ranních hodinách dle harmonogramu svozových aut apod. , Nabízíme:, závodní stravování, dovolená nad rámec stanovený zákoníkem práce, příspěvek na dopravu, příspěvek na penzijní připojištění, požitky na základě zaměstnaneckého fondu, zvýhodněné volnočasové aktivity a další benefity v souladu s vnitřními předpisy zaměstnavatele., , První kontakt: Monika Bílá tel.: 383 838 527 (pondělí až pátek 6:00-14:30 hod.), email: monika.bila@voddrubez.cz nebo osobně na uvedené adrese.. Pracoviště: Vodňanská drůbež, a.s. - závod mirovice, Zámostí, č.p. 272, 398 06 Mirovice. Informace: Monika Bílá, +420 383 838 527 724 037 701.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 30 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ NÁKLADNÍHO AUTOMOBILU MAN. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme:, - ŘP sk. B, C, CE, profesní průkaz, bezúhonnost, spolehlivost, flexibilitu, Praxe vítána., Nástup možný ihned., Náplň práce: odvoz biomasy v rámci JČ kraje.. Pracoviště: 1. písecká lesní a dřevařská, a.s., 397 01 Písek 1. Informace: Gabriela Vačkářová, .

Výroba - Výroba Ruční balič 13 200 Kč

Ruční baliči RUČNÍ BALIČI. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: CIZ, Náplň práce: ruční balení masných výrobků, Požadujeme: zdravotní způsobilost, fyzickou zdatnost (práce v chladu). Pracoviště: Ms-tek trade s.r.o. -pracoviště, Samoty, č.p. 1533, 397 01 Písek 1. Informace: Jaroslav Molnar, +420 773 838 387.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 14 000 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech ŠIČKA / ŠVADLENA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 11. Poznámka: ciz šití sportovních dresů, Požadujeme: , - výbornou pracovní morálku, - profesní zručnost na průmyslových šicích strojích, - dobrý zdravotní stav, Pracovní doba: 2 směny 6-14 a 14-22 (po dohodě možnost práce na 1 směnu), nárazově práce přesčas, Základní mzda 14.000,- Kč/měsíc + 3.000,- Kč osobní ohodnocení., První kontakt na tel. 382 210 613, e-mail: info@acesport.cz.. Pracoviště: Ace sport s.r.o., Sedláčkova, č.p. 472, 397 01 Písek 1. Informace: Lenka Vacková, +420 382 210 613.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letní slavnost v Písku.
30

Písek se vrátil do minulosti

Rod Lanna na nábřeží řeky Malše,výstava velkoformátových fotografií v Českých Budějovicích
12

Rod Lannů připomíná venkovní galerie

Kulturní dědictví uvidíte na Hluboké.

Hluboká nad Vltavou – Kulturní dědictví naší země v asi 172 obrazech můžete v tuto chvíli vidět v Zámecké jízdárně Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou na výstavě Česká krajinomalba: Ze sbírek pojišťovny Kooperativa.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - Tipy na volný čas.

Rekonstrukce Slávie nebude. Prozatím

České Budějovice – Do konce června měla rada města schválit koncesní řízení na opravu budovy kulturního domu Slávie, který je v havarijním stavu. Podle Petra Podholy, náměstka primátora pro správu veřejných statků a veřejných zakázek, ale vyvstaly další otazníky.

Na silnici shořel traktor vezoucí řepku. Je z něho černý vrak

Rozpoutí - Šrumec nastal v úterý 17. července odpoledne na silnici u Rozpoutí. Po 14. hodině se tam vzňal traktor, který na vleku vezl řepku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT