VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostely 
se otevřely veřejnosti

Písek – Projekt Otevřené brány kostelů přilákal loni přes třicet tisíc návštěvníků, z toho více než tři tisíce zahraničních.

20.2.2016
SDÍLEJ:

Otevřené brány píseckých kostelů.Foto: Deník/Libuše Kolářová

Na území Písecka je 42 katolických kostelů často s výjimečnou výzdobou interiérů, ať již jde o kazatelny, obrazy, sochy, křtitelnice a další umělecká díla. Většinou je znají pouze lidé věřící. Od loňského roku se situace změnila. Tři písecké kostely si za sezonu od dubna do září prohlédlo 31 503 lidí, z toho zhruba dvanáct procent jich přijelo ze zahraničí.

Umožnil to projekt Otevřené brány kostelů připravený památkářem Jiřím Hladkým a turistickým průvodcem Tomášem Poskočilem. „Často jezdím po světě a vidím malé, ale krásné kostelíky. Někdy zvenku vypadaly nezajímavě, ale uvnitř jsou nádherné a mohl si je prohlédnout každý," uvedl Tomáš Poskočil a pokračoval: „Kostely jsou přes den přístupné, jsou tam na tabulce základní informace a případně je přítomný i kustod, který o kostele a hlavně jeho výzdobě něco řekne."

U nás je většina kostelů zavřených, protože mnohé sochy a obrazy z nich zmizely, často i nenávratně v zahraničí. Trochu s obavami se proto organizátoři akce vydali k jednání s píseckými představiteli římskokatolické církve. „Byli jsme příjemně překvapeni. Vikář Jan Doležal i petrin Cyril Havel byli velmi vstřícní. Je to i jejich zásluha, že projekt byl tak úspěšný," zdůraznil Jiří Hladký.

Tato spolupráce bude pokračovat i letos a rozšíří se na deset kostelů ze sedmadvaceti v západní části okresu.

Písecké kostely Narození Panny Marie, Povýšení sv. Kříže a sv. Václava si v roce 2015 prohlédlo 31 503 lidí, z toho bylo 3234 ze zahraničí. Největší návštěvnost byla v červenci (8604) a v srpnu (8057). 
Zdroj: Organizátoři akce 0tevřené brány kostelů

Zásluhou projektu Otevřené brány kostelů si zájemci mohli prohlédnout kostely Narození Panny Marie, Povýšení sv. Kříže a sv. Václava. Velký zájem byl právě o objekt zasvěcený sv. Václavu. Písečáci, ale i návštěvníci města byli na interiér velmi zvědaví. „Kostel s jedním z nejunikátnějších píseckých interiérů se otevírá jen výjimečně. Lidé byli velmi překvapeni zejména nedávno odkrytými a velmi citlivě restaurovanými renesančními freskami," upozornil Jiří Hladký.

Interiér tohoto kostela si ale prohlédli nejen Písečtí. „Bydlíme ve středních Čechách a a nyní v důchodu máme čas i na sakrální památky. O akci jsme se dozvěděli z webu Píseckého deníku a jsme rádi, že jsme se sem vydali. Hodně jsme toho viděli a v mnohém jsme se i poučili," řekla při loňské červnové návštěvě píseckých kostelů Zdena Hadravová z Příbrami.

Určitě stojí za připomenutí zejména v souvislosti s loňským výročím Husovy tragické smrti, že v kostele sv. Václava je také freska Upálení Mistra Jana Husa v Kostnici a podle slov památkáře Jiřího Hladkého jde o jedinou fresku svého druhu v Evropě.

Na první pohled by se mohlo zdát, že spuštění takové akce a příprava dalšího ročníku jsou jednoduchou záležitosti, ale předcházelo tomu hodně práce. Bylo nutné nafotografovat objekty z vnějšku i uvnitř a sestavit stručné, ale výstižné doprovodné texty. Brožurky vyšly kromě češtiny ještě ve dvou jazycích. O jejich překlad do němčiny a angličtiny se postaraly Edita Kučerová a Bohumila Merglová.

Návštěvníci si rovněž pochvalovali výklad kustodů, za celou sezonu na ně nebyla ani jedna stížnost. „Většinou šlo o studenty a všem patří naše poděkování. Brali to zpočátku jen jako přivýdělek, ale tato činnost je zaujala natolik, že se snažili, aby jejich informace byly co nejkvalitnější," uvedl spoluautor projektu a turistický průvodce Tomáš Poskočil.
Kostely jsou přístupné zdarma a projekt by nebylo možné uskutečnit bez grantu a podpory sponzorů. Město Písek poskytlo grant ve výši 233 tisíc korun a Jihočeský kraj 50 tisíc korun zejména s ohledem na výročí Mistra Jana Husa a fresku znázorňující jeho upálení v Kostnici. Letos autoři projektu požádali o grant města ve výši 300 tisíc korun.
Statistika z loňského prvního ročníku Otevřených bran kostelů ukazuje, že sakrální památky se mohou stát důležitou součástí toho, jak přilákat do Písku co nejvíce turistů. V kostelích se zastavilo téměř pět stovek Američanů. „Průvodce, který přiváží turisty z USA, objevil tuto naši nabídku a písecké kostely zařadil do svého programu při cestě z Prahy do Českého Krumlova. Jak ukazují čísla, byl to dobrý tah. Věšíme, že bude pokračovat i letos," doplnil Tomáš Poskočil.
Nejvíce návštěvníků přijelo z Německa (1021) a dále rakouska, Velké Británie, Slovenska, Francie a dalších evropských zemí. Kostely ale lákaly i turisty z Hongkongu, Jižní Koreje, Austrálie a Indie a ve statistice se objevuje i africká Ghana.

Dá se předpokládat, že letos se počet návštěvníků ještě podstatně zvýší a projekt má také pozměněný název na Otevřené brány kostelů Písecka. V seznamu je dalších sedm mimopíseckých kostelů. „Využije se tady zahraničních zkušeností, kde i kostelíky v malých vesničkách jsou ve zvláštním režimu přístupné veřejnosti. „Samozřejmě není možné, aby kustod byl v malém kostele celý den, ale vybereme člověka, který bydlí blízko a je schopen na zavolání do deseti patnácti minut přijít, kostel otevřít a zodpovědět případné dotazy. Věřím, že tento režim se osvědčí i u nás," vysvětlil Tomáš Poskočil.

V letošním seznamu jsou kostely sv. Brikcí v Dobevi, sv. Kateřiny v Kestřanech, sv. Havla v Myšenci, sv. Václava v Krči, sv. Petra a Pavla v Albrechticích nad Vltavou, sv. Vavřince v Putimi a sv. Klimenta v Mirovicích. „Kostely jsme vybírali v podstatě podle dvou hledisek: Jednak ty, které jsou historicky zajímavé a jednak ty, které jsou v turisty více navštěvovaných místech," doplnil Tomáš Poskočil.

Mezi historicky cenné patří například kostely v Dobevi, Mirovicích , Krči a Albrechticích nad Vltavou. „V Dobevi se kostel sv. Brikcí původně stavěl jako tvrzový. V Mirovicích je určitě zajímavý barokní oltář namalovaný na stěnu. Když se kostel sv. Klimenta stavěl, zřejmě se na oltář nedostávalo peněz a tak byl vymalován na stěnu. Návštěvníky zřejmě velmi překvapí interiér kostela sv. Václava, kde jsou úžasné nástěnné malby," uvedl Jiří Hladký podrobnosti k některým kostelům.

Zájemci o historii a zejména sakrální stavby budou mít i letos dost příležitostí v rámci projektu Otevřené brány kostelů Písecka prohlédnout si interiéry objektů, které nám odkázaly generace minulých stavitelů a umělců.

Kromě tří píseckých se letos pro veřejnost otevřou kostely:
sv. Brikcí v Dobevi
sv. Kateřiny v Kestřanech
sv. Havla v Myšenci
sv. Václava v Krči
sv. Petra a Pavla v Albrechticích nad Vltavou
sv. Vavřince v Putimi
sv. Klimenta v Mirovicích

Autor: Libuše Kolářová

20.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Knížka o píseckých historických domech

Křest další knížky o historických domech

Písek, nábřeží řeky Otavy. Ilustrační foto

Písek zvažuje stavbu nového bazénu za více než čtvrt miliardy

Noc divadel přilákala děti i dospěllé

Písek – Pohádkou v podání divadla HELEMESE začal v sobotu 18. listopadu program Noci divadel.

Jihočeši vzpomínali na 17. listopad

Jižní Čechy - Někteří z nich se bojí, že se začíná zapomínat. A co Mezinárodní den studenstva znamená pro ty, kteří ho nezažili?

Studenti zemědělky v „Globální vesnici“

Písek - V první polovině listopadu se vybraní žáci Střední zemědělské školy Písek zúčastnili tradičního týdenního česko-německého pobytu ve Waldmünchenu v rámci programu „Globales Dorf“.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - Nabízíme vám tipy, jak vyplnit volný čas.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT