Pro cestující se zatím zřejmě nic zásadního měnit nebude. Pro Milevsko to ale bude velké změna. Řeč je o autobusové dopravě po městě. Tu dosud platil Jihočeský kraj. Teď je tomu ale konec. Podle informací starosty Ivana Radosty dotace kraje končí a obsluhu bude od příštího roku financovat město. Ta ve své současné podobě vychází na zhruba 400 tisíc korun ročně.

Místostarosta Martin Třeštík ubezpečil, že nastavený systém obslužnosti bude fungovat dál. „My to nezrušíme. Jestli nenajdeme do konce roku úplně jiné řešení, na což už je podle mě málo času, rozsah služby, který přestal platit kraj, vysoutěžíme. Poptáme dvě tři firmy, na prvním místě asi ČSAD Autobusy České Budějovice," nastínil Martin Třeštík. Doplnil, že v roce 2016 budou hledat třeba úplně jiný model pro místní dopravu.

Jihočeský kraj už delší dobu avizuje, že doprava po městě má být v režii měst. Říká to i jeho plán dopravní obslužnosti na roky 2012 – 2016: „Kraj nebude ze svého rozpočtu hradit dopravu pro potřeby měst". To ale neznamená, že by linka č. 360050 Milevsko – Sepekov, která nyní jezdí po městě, končila. Pokračovat bude dál, ale bude jezdit přímo.

ČSAD Autobusy České Budějovice mají o provozování MHD v Milevsku podle starosty Ivana Radosty eminentní zájem. Město už s ní jednalo, společnost například nabídla, že nasadí nízkokapacitní autobusy. Zájem potvrzuje i generální ředitel Vladimír Homola. „Provozujeme veřejnou dopravu a jsme velkým dopravcem. Je to naše činnost," podotkl, proč chtějí provozovat MHD v Milevsku.

Linka č. 360050 zastavuje na autobusovém a vlakovém nádraží, na starém sídlišti nebo zajíždí do Bažantnice. Oficiální MHD v Milevsku nyní neexistuje.

Aneketa

249 lidí vyplnilo loni na podzim anketu, kterou připravilo město. Ptalo se jich například: Je MHD v Milevsku potřeba? Využívali byste ji? Kam? 243 obyvatel odpovědělo, že má o MHD zájem.