Ty do koalice ale strany nechtějí. Je tedy velmi pravděpodobné, že starostou města zůstane na další čtyři roky lídr ČSSD Ondřej Veselý.
Při současném rozložení sil mezi deset subjektů existuje pět možných trojkoalic, které by měly většinu. Dvě ale zahrnují nechtěné komunisty. „Nebudeme jednat s KSČM, ale nezříkáme se spolupráce 
v komisích a výborech," řekla jednička Jihočechů 2012 Eva Vanžurová, stejně mluvili i Josef Knot (TOP 09) a Ondřej Veselý (ČSSD).
Komplikovaný je vztah ČSSD a Jihočechů 2012. Ti se před čtyřmi lety, tehdy ještě pod hlavičkou SNK-ED, cítili vyřazeni z jednání. „Jihočechy jsem oslovil, sejdeme se ve středu, výsledek nechci předjímat," řekl včera starosta města Ondřej Veselý.
ČSSD ztratila přirozeného spojence, kterým byla Volba pro město. Ta přišla o čtyři z pěti mandátů. „Je to velký rozdíl, čekají nás těžší vyjednávání," podotkl Ondřej Veselý. Před čtyřmi lety se s VPM na koalici předběžně dohodl už několik hodin po skončení voleb.
Velmi blízko k sobě mají po tříleté spolupráci v radě sociální demokraté a TOP 09. „Pro Písek bylo naše spojení přínosem," podotkl lídr TOP 09 Josef Knot. Pokud by TOP 09 zaujala pozici VPM stačil by oběma partnerům už jen jeden subjekt. Jak vidí koaliční potenciál lídři pěti největších stran, čtěte v dnešním Píseckém deníku.

Možné koalice:

ČSSD+Jihočeši+TOP 09 – 15 mandátů z 27
ČSSD+Jihočeši+KSČM – 14
ČSSD+Jihočeši+ANO 2011 – 14
ČSSD+TOP 09+KSČM – 14
ČSSD+TOP 09+ANO 2011 – 14
Jihočeši+TOP 09+ANO+KSČM – 14

Pro jakou koalici byste byli vy? Hlasujte v anketě