VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komu patří nádrž v areálu čističky? Spor pokračuje

Písek /ROZHOVOR/ - Představitelé Jitexu tvrdí, že udělali vstřícné kroky, město podle nich příliš vstřícné není.

13.7.2012
SDÍLEJ:

ŘEDITEL. Jan Prokop, generální ředitel akciové společnosti Jitex Písek.Foto: Deník/Libuše Kolářova

 Kostlivec vypadl ze skříně a město s Jitexem Písek se nyní přou o to, kdo ho tam zavřel a hlavně komu patří kosti. Tak lze s nadsázkou popsat spor o usazovací nádrž vybudovanou Jitexem, která leží v areálu čističky odpadních vod  na pozemku města. Akciová společnost Jitex Písek chce po letech určit „čí jsou kosti" a město platí.

Nejprve poslala městu  žádost k vydání bezdůvodného obohacení. Více než milion korun Písek po  rozhodnutí  soudu zaplatil. Ukázalo  se však, že městský úřad pochybil, když nereagoval na výzvu okresního soudu. Poté Jitex navrhl, aby město  nádrž odkoupilo. Zastupitelé to však neschválili a doporučili městskému úřadu prověřit možnost podání určovací žaloby. O tom, kdo je vlastníkem nádrže, by tedy mohl rozhodovat soud.

Jitex podle vyjádření generálního ředitele Jana Prokopa již udělal  vstřícné kroky, město však vstřícné není. „Nemůžeme se vzdát majetku Jitexu, to by bylo protizákonné," zdůraznil Prokop.

Zastupitelé odmítli zaplatit také 189 tisíc korun za neoprávněné používání nádrže od 15. listopadu 2011 do konce letošního května. „Usazovací nádrž nebyla v tomto období v provozu," uvedl Michal Hudák z ČEVAKu. Provozovatelem veškerého vodohospodářského majetku, a tedy 
i usazovací nádrže, je právě společnost ČEVAK.Nepořádek v majetku firmy i města nelze prodlužovat


Spor mezi městem a akciovou společnosti Jitex o to, kdo je vlastníkem usazovací nádrže v areálu čistírny odpadních vod, možná rozhodně až soud. „Snažíme se být  maximálně  trpěliví, ale tato trpělivost růže nepřináší," říká v rozhovoru generální ředitel společnosti Jan Prokop.

Ze strany města zaznívá argument,  že Jitex měl povinnost nádrž  bezúplatně převést na město. Šlo o náhradu za zbourané usazovací nádrže v areálu Jitexu. Vy tvrdíte, že nádrž je v majetku Jitexu. O co toto tvrzení opíráte?

My reagujeme na to, co v poslední době zaznívalo ve sdělovacích prostředcích, že Jitex měl povinnost    usazovací nádrž městu bezúplatně předat, nebo že dokonce firma v průběhu privatizace něco zašantročila  a nechala si něco, co ji nepatří. Nevím, jakým způsobem  se dělaly dohody, když se rušily usazovací nádrže u Jitexu, což bylo v roce 1986. Akciová společnost existuje od roku 1994 a teprve od té  od té doby jsem v jejím čele.

V materiálech města Písku ani  Jitexu jsme   žádné závazky o převedení na město nenašli. Nicméně bez ohledu na to, že tato povinnost nikde nebyla  zapsána,  hned v době po kolaudaci jsme nádrž městu a tehdejšímu JIVAKu nabízeli, ale odmítli  to.  Nádrž nám zůstala jako nechtěné dítě. Kromě toho v době privatizace podniku by určitě nebyl žádný problém, kdyby město tak, jako si řeklo o jiný majetek, na který se dělaly samostatné privatizační projekty, ať to byly byty, jesle, mateřské školy,  si řeklo o bezúplatný převod nádrže. Město ale tento majetek nechtělo, důvod neznám.

Mám pocit, že někteří zastupitelé města zapomínají, že v roce 1989 nastaly ve společnosti  výrazné změny a že následná privatizace zasáhla do tehdejších majetkových poměrů. Městu byl po právu vrácen značný majetek, ale to neznamená, že mu patří vše, co se nachází v jeho katastru.

V dalších letech už se žádná  jednáním mezi Jitexem a městem nekonala?

Na celý problém se osm až deset let pozapomnělo a nikdo o něm  nejednal. Jak se uvádí v materiálech městského úřadu pro zastupitelstvo,  usazovací nádrž se dostala do popředí pozornosti až v roce 2002 po povodních v souvislosti s rekonstrukcí čističky.  Ještě v roce 2008 jsme na  nádrž upozorňovali  a nabízeli ji bezúspěšně ČEVAKu.

Jak je možné, že si nikdo v JIVAKu a následně v ČEVAKu nevšiml, že provozují cizí majetek  na pronajatém pozemku?
Myslím, že jak město Písek, tak i ČEVAK  před koncesním řízením věděly, že je tam tento problém. Není mi známo, proč  jejich zástupci  nereagovali nebo nepodali již dříve určovací žalobu a nechali vše dojít do dnešního stavu.Tento majetek se nezapisuje do katastru nemovitostí. Nicméně si myslím, že při inventarizacích by se v zápisech mělo objevovat, že je tam majetek, který není v inventarizačních soupisech města. Pokud to tam není, je zřejmé, že inventarizace nebyly dělány úplně v pořádku.

Domnívám se tedy, že v koncesní smlouvě město nabízelo něco, co není jeho majetkem. Což by mohlo zpochybnit celé koncesní řízení.

Dalším problémem je skutečnost, že po povodních v roce 2002 byla s rekonstrukcí čističky odpadních vod  opravována nádrž, která je soukromým majetkem. Mohou i z toho vzejít komplikace?

Myslím, že ano. Otázka rekonstrukce z veřejných prostředků také nemusí byt úplně v pořádku, ale nevím, jaké bylo zadání a podmínky.
Tomu všemu  jsme chtěli předejít konkrétním společným řešením. Byla to i určitá reakce na   zvýšení stočného, které se   před dvěma roky zvedlo  o desítky procent, což  pro nás znamená každoroční ztrátu kolem 750 tisíc korun.  Dohodli jsme se s tehdejším  starostou Miroslavem Sládkem i nynějším ředitelem ČEVAKu  Jiřím Heřmanem, že to budeme řešit tím, že město odkoupí nádrž za cenu znaleckého posudku. O tom, že tato předběžná dohoda skutečně existovala svědčí skutečnost, že znalecký posudek  jsme nezadávali my,  ale ČEVAK. V té době vlastnictví nádrže nikdo nezpochybňoval.
Celá tato záležitost se musí řešit, protože nelze do nekonečna tento nepořádek v majetku prodlužovat. Máme zájem co nejrychleji vypořádat všechny záležitosti kolem majetku a koneckonců je to povinnost managementu firmy. I proto taková snaha o dohodu s městem, ale bohužel vstřícnost druhé strany není.

Mrzí nás, že skutečnost, že  nádrž není v majetku města, je nazývána administrativní chybou. Ale pokud tomu tak je, chyba není na straně Jitexu, ale města. Přesto jsme chtěli tuto chybu v roce 2008 odstranit. Ale nyní v roce 2012 už to nejde stejným způsobem. Dnes jsme označováni za viníky, ale proti tomu se musíme ostře ohradit. Není to pravda.  Snažili jsme se věci řešit tak, aby se problémy zbytečně nevyhrocovaly.

Myslím si, že vstřícnost vůči městu na naší straně byla dost velká. O částku, kterou jsme  na městu požadovali za neoprávněné obohacování, jsme byli ochotni snížit cenu nádrže dle znaleckého posudku.Tato nabídka však měla časové omezení cca dvou měsíců a vzhledem k tomu, že na ní nebylo v čas reagováno, se znovu ocitáme na počátku, kdy i nový znalecký posudek může výrazně překročit původně akceptovanou cenu.

Jak vidíte řešení této situace do budoucna?
V žádném případě se nemůžeme vzdát majetku, který je Jitexu, to by bylo protizákonné.
Ale je na Písku, zda dá záležitost k soudu. Město   řeklo, že nádrž  nekoupí, ale přitom  je zahrnutá do majetku pronajímaného v koncesní smlouvě.  Může to znejistit platnost této smlouvy  a také fakturace vodného a stočného. Město dál náš majetek pronajímá a je myslím vedlejší, zda to ČEVAK  užíval nebo ne. Počkáme,  jak  se město  rozhodne, jsme k jednání připraveni, ale naše nabídky vypršely a nabízené podmínky odkupu městem byly neakceptovatelné. Snažíme se být  maximálně  trpěliví, ale tato trpělivost zatím růže nepřináší a argumentace  „my víme, že to není naše, ale nechceme nádrž koupit a ani si ji pronajmout, tak záležitost nějak vyřešte" není řešením.

Autor: Libuše Kolářová

13.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci výrobků a zařízení OPERÁTOR/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce v elektrotechnické výrobě., Pracovní doba: 1 směna 6:00-14:30 hod. nebo 7:00 - 15:30 hod. , Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení., Nástupní mzda 15.000,- Kč., Vyučení nebo praxe v elektrotechnické výrobě výhodou. , Vzhledem k charakteru práce jsou pracovní místa vhodnější pro ženy., Nabízíme: stravenky, dovolenou navíc (5dní), , První kontakt na tel. 382 215 415 - domluvit si schůzku; e-mail: lukes@cz.pikatron.de.. Pracoviště: Pikatron cz s.r.o.., Dukelská, č.p. 423, 397 01 Písek 1. Informace: Jiří Lukeš, +420 382 215 415,777 710 420.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 20 000 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK / SERVÍRKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme zaměstnání na hlavní pracovní poměr - plný nebo zkrácený úvazek dle dohody. , - vyučení v oboru není podmínkou; praxe v oboru výhodou, - pracovní doba v rámci provozní doby: po - so 8.00 až 19:30 hod. (neděle 13:00 - 19:30 hod.), - nabízíme: čistou mzdu od 18.000 Kč, - kontakt: Jindřich Šálek - tel. 607 527 376. Pracoviště: Lur cafe - galerie florián, Havlíčkovo nám., č.p. 94, 397 01 Písek 1. Informace: Jindřich Šálek, +420 607 527 376.

Management - Management Vedoucí 20 450 Kč

Vedoucí ostatních úředníků VEDOUCÍ ÚŘEDNÍK/ICE ODBORU REGIONÁLNÍHO ROZVOJE. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Druh práce: vedení odboru regionálního rozvoje; řídící a kontrolní činnost v oblasti stavebního řádu (stavební úřad), územního plánování (úřad územního plánování), vyvlastňování (vyvlastňovací úřad), státní památkové péče, regionálního rozvoje, sportu, kultury a propagace., Předpoklady pro vznik pracovního poměru:, " občan ČR nebo cizí státní občan s trvalým pobytem v ČR, starší 18 let, který ovládá jednací jazyk, " trestní bezúhonnost, " plná svéprávnost, " splnění předpokladů podle § 2 a § 4 zákona č. 451/1991 Sb., kterým se stanoví některé další předpoklady pro výkon některých funkcí ve státních orgánech a organizacích České a Slovenské Federativní Republiky, České republiky a Slovenské republiky (velký lustrační zákon), ve znění pozdějších předpisů (tj. lustrační osvědčení a čestné prohlášení), předpoklady podle tohoto ustanovení neprokazují osoby narozené po 01.12.1971., Další požadavky:, " vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu nebo vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu , " řidičské oprávnění skupiny B - aktivní řidič, " bezproblémová dovednost pracovat na PC - Windows, Word, Excel, Outlook, apod., " znalost právních předpisů z oblasti veřejné správy (zejména: zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), vyhláška č. 268/2009 Sb., o technických požadavcích na stavby, vyhláška č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území, zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), vše ve znění pozdějších předpisů), " ochota dále se vzdělávat; schopnost týmové práce i samostatného rozhodování, Výhodou:, " praxe ve veřejné správě, " doložení zvláštní odborné způsobilosti ve smyslu zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a o změně některých zákonů, v oblasti stavebního řádu, územního plánování či státní památkové péče, " vzdělání v oboru stavebním či příbuzném stavebnímu, veřejné správy, Uchazeči předloží písemnou přihlášku, která musí obsahovat tyto náležitosti: , (vzor přihlášky zveřejněný na www.milevsko-mesto.cz), " přesné označení výběrového řízení;jméno, příjmení a titul uchazeče; datum a místo narození uchazeče; státní příslušnost uchazeče; místo trvalého pobytu uchazeče; číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana, datum a podpis uchazeče, V přihlášce dále uveďte kontakt - telefon, mobilní telefon, e-mail., K přihlášce se připojí tyto doklady:, " strukturovaný životopis s uvedením údajů o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech a dovednostech, " výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce (originál případně ověřená kopie); u cizích státních příslušníků též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem (pokud takový doklad domovský stát nevydává, doloží se bezúhonnost čestným prohlášením), " ověřená kopie dokladů o nejvyšším dosaženém vzdělání , " dokumenty osvědčující splnění předpokladů podle zákona č. 451/1991 Sb. (tj. lustrační osvědčení a čestné prohlášení), nedokládají osoby narozené po 01.12.1971, " souhlas se zpracováním osobních údajů(vzor souhlasu zveřejněný na www.milevsko-mesto.cz)., Pracovní poměr: jmenování na vedoucí pracovní místo - doba neurčitá, Předpokládaný termín nástupu: dohodou, Lhůta pro podání přihlášky: do 04.05.2018 (pátek) do 11:00 hodin , Způsob podání přihlášky: osobně doručené nebo zaslané v zalepené obálce s označením "Výběro. Pracoviště: Město milevsko, nám. E. Beneše, č.p. 420, 399 01 Milevsko 1. Informace: Petr Švára, +420 382 504 223.

Gastronomie - Gastronomie Obsluha v zařízeních rychlého 16 000 Kč

Obsluha v zařízeních rychlého občerstvení OBSLUHA V RESTAURACI. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: CIZ, Práce v rychlém občerstvení., Náplň práce:, - příprava a krájení zeleniny, masa, příprava omáček (dresingů), příprava a následný úklid pracoviště., Praxe není podmínkou - zaučíme., Pracovní doba: 2 směny (pracovní doba PO - ČT 10:00 - 18:00 hod. a 15:00 - 23:00 hod., PÁ 10:00 - 18:00 a 18:00 - 2:00 hod.). Pracoviště: Hüseyin tas - milevsko, Masarykova, č.p. 252, 399 01 Milevsko 1. Informace: Marie Koštěncová, +420 728 064 000.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 23. dubna 2018

Sedm cizinců na jednoho číšníka a bitva o Cheb: prohlédněte si videa dne

Stanislav Blecha z Besednice daroval kostní dřeň, za což se mu dostalo oficiálního poděkování od Českého národního registru dárců dřeně.

Daroval kostní dřeň. Pocit, že někomu zachránil život, je prý skvělý

Muži z Prahy se na náměstí ztratila manželka. Našli ji na nádraží

Písek - V sobotu 21. dubna půl hodiny před polednem nahlásil muž z Prahy, že se mu na Velkém náměstí ztratila manželka, která má zdravotní problémy.

Opilý muž z Maďarska spal na Pražské u silnice

Písek - Ve čtvrtek 19. dubna po půlnoci dostala městská policie oznámení, že ulici Pražská leží u komunikace nějaký muž.

Závodům dětí na kolech i koloběžkách přálo počasí

Písek - Galaxy CYKLOŠVEC Stevens závod dětí na kolech i koloběžkách se uskutečnil za krásného jarního počasí 19. dubna v Písku v areálu CYKLOŠVEC a Jaroslava Fajtlová - JF Autocentrum Fiat. Proběhlo zde i testování kol, elektrokol a koloběžek Galaxy bike, Stevens Bikes, Totem, Crussis aj.

Pro dálnici u Budějovic zatím kácí stromy, na úplné stavební povolení čeká

Jižní Čechy - Za 13 miliard chce stát postavit novou komunikaci od Úsilného po Třebonín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT