Lucie Kotrbová.Zdroj: Deník/ Lucie KotrbováPřesto, že na Písecku našli způsob, jak smrti mláďat zabránit, zatím se ho nepodařilo moc rozšířit. Jedním z hlavních důvodů jsou – jak jinak – peníze. OMS Písek měl loni dron půjčený a jelikož se osvědčil, pořídil si letos vlastní. I přes příslib z ministerstva i kraje museli však nakonec přístroj zaplatit ze svého. Náklady jsou zhruba sto tisíc korun plus příslušenství, což je pro stát asi jako pro běžného člověka koupit si rohlík.

Předseda spolku Jan Matulka si spočítal, že na vybavení všech okresních spolků aspoň jedním dronem by stačilo ze státní kasy uvolnit deset milionů. Ale zřejmě jsou třeba na něco důležitějšího než na záchranu srnčat.

Kromě peněz může metoda drhnout ještě v jedné věci, a sice nezájmu zemědělců. Ti totiž musí myslivcům hlásit termíny sečení, aby věděli, kdy kam přijet. I to je bohužel některým na obtíž.

Tato ochrana zvěře evidentně funguje, a tak by se měli stát, kraj, myslivci i zemědělci ze všech sil snažit, aby se z toho co nejdřív stala běžná a dostupná praktika nejen na Písecku a dalších pár místech.