Kromě zdražení, které se od letošního roku týká všech nebo alespoň části obyvatel celé republiky, čekají Písecké také lokální změny cen, které stanovuje nebo ovlivňuje město. „Ještě nové poplatky všechny neznám, ale pokud je může ovlivnit město, neměly by se příliš zvyšovat. Už se toho na nás valí dost a vím, že některé rodiny musí hodně počítat," myslí si Lubomír Marek (42) z Písku.

Poměrně velká změna se chystala u tepla, kterým značnou část města zásobuje Teplárna Písek. Ta navrhovala meziroční zvýšení o dvě procenta s účinností od 1. ledna letošního roku. Tento návrh však radou neprošel. Přesněji vyjádřeno nebylo přijato žádné usnesení. Čtyři z přítomných radních hlasovali pro zvýšení a čtyři byli proti. „Přijde mi, že v současné době ceny energií spíše klesají a písecká teplárna by šla proti tomuto trendu," komentoval situaci bezprostředně po jednání rady místostarosta Josef Knot. Většinovým vlastníkem teplárny je město Písek.

Dobrou zprávou pro Písečáky je, že se sníží cena vody, i když jen minimálně. „Po letech zdražování ceny vodného a stočného dojde v Písku k jejímu zlevnění v řádu haléřů. Pro rok 2016 je cena vodného ve výši 38,95 korun a stočného 37,53 korun s patnáctiprocentní DPH. Celková cena vodného a stočného bude 76,48 korun včetně DPH, což je o 20 haléřů méně než vloni," doplnil Josef Knot.

V Milevsku si sice připlatí, přesto cena vody v tomto městě bude nižší než v Písku, a to o více než desetikorunu za kubík.

Stejná zůstane v Písku cena za nájemné. Za byty první kategorie se tu platí 55 korun za metr čtvereční, za byty druhé kategorie 52 korun.