Obavy. Slovo, které nejlépe vystihuje stav v kempu Radava u orlické přehrady. Ten je od začátku června bez provozovatele a karavanisté i další, kteří sem rádi jezdí, mají strach z toho, co bude následovat.

„Ohlasů slýchávám hodně. Karavanisté se bojí zvýšeného nájmu za místo, protože Povodí Vltavy (PVL) požaduje po novém provozovateli vyšší nájem, než byl. Obavy mají i v hospodách z návštěvnosti," řekl Josef Pinta, který má na Radavě chatu. V kempu, kde se nachází nastálo přes dvě stě karavanů, je vypnutý přívod elektrického proudu, nefunguje tu ani sociální zařízení. 
  

Ač dnes už bývalý provozovatel Jaroslav Zelenka podal výpověď na podzim loňského roku, Povodí Vltavy vyhlásilo výběrové řízení až na konci května. Uzávěrka je 21. června odpoledne. Proč tomu tak je, se Píseckému deníku u mluvčího PVL Huga Roldána nepodařilo – ani po několika urgencích a mnoha dnech – zjistit. 
    

Hlavním kritériem výběrového řízení je cena za nájem. Její minimální výše je 649 306 korun bez DPH za rok. Obec Kovářov, na jejímž katastru Radava leží, plánovala, že se do výběrového řízení přihlásí. Doporučení k tomu dali i zastupitelé, ovšem počítali s cenou výrazně nižší, než kterou nakonec PVL stanovilo. 
   Podle starosty Pavla Hrocha rozhodne rada obce, která se tím bude zabývat zřejmě několikrát. Jde o vážné rozhodnutí. „Pro mě je to poměrně vysoká cena, která vychází ze znaleckého posudku," řekl. 

Starostu Kovářova překvapily podmínky, které Povodí Vltavy nastavilo. „Jsou daleko přísnější, než byly předtím. Nevím, jestli to bude pro všechny zájemce akceptovatelné," konstatoval Pavel Hroch, který by byl rád, aby svoje doporučení k případné účasti obce ve výběrovém řízení dali i zastupitelé.

Josef Pinta či Pavel Hroch se podivovali nad tím, proč je výběrové řízení vyhlášeno až nyní. „Stačí jedno odvolání a je vše zmařeno," reagoval starosta na možné průtahy kolem výběrového řízení. Kemp Radava je, jak zjistil, žhavým tématem a zájemců bude několik.

Jaroslav Zelenka byl dlouholetým provozovatelem kempu Radava. Výpověď podal na podzim loňského roku k 30. dubnu a na žádost Povodí Vltavy tu ještě působil v květnu. Nyní v kempu panuje, s trochou nadsázky řečeno, bezvládí.