„Nahnali nás tam jak důchodce na prodejní akci," popisuje lídr České pirátské strany v Písku Martin Brož páteční schůzku malých stran s Jihočechy 2012, TOP 09 a ANO 2011.

„Nikoho jsem o schůzku nežádal. Nezavázal jsem se k podpoře žádné koalice tak, jak to prezentují velké strany. Jejich vyjádření mě dost zaskočilo. Myslel jsem, že by se nejprve měly hledat programové shody. To nikoho nezajímalo. Je to pro mě velká lekce, jak se dělá politika na komunální úrovni," doplnil Martin Brož.

V pátek, kdy se rozhodlo o tom, že v Písku převezme vládu středopravá koalice, se konaly dvě schůzky. Na té první se zástupci čtyř jednomandátových stran sešli s Píseckými patrioty, kteří mají dva hlasy.

„Radek Boček za Písecký patrioty nám prezentoval dokument o vytvoření zastupitelského klubu. Všichni jsme mu řekli, že rozhodnutí musíme konzultovat v našich stranách," popsal schůzku Martin Brož. Poté následovala schůzka, kterou podle velkých stran iniciovaly ty malé. „O ničem jsem nevěděl. Tam se najednou začala domlouvat koalice s tím, že za malé strany je vše dohodnuto," doplňuje Martin Brož.

To potvrzuje i Petr Hladík (KDU-ČSL). „Páteční jednání považuji za manipulativní," řekl Petr Hladík.

„Páteční schůzka byla svolána ad hoc, takže jsem se na ni nemohl připravit a projednat s klubem KDU – ČSL. Nicméně jsme si stanovili podmínku, že pro nás není přijatelná koalice se stranou Republika, která zaštiťuje Písecký patrioty. Tato naše podmínka trvá. Rozhodně jsem se nevyslovil tak, že podpořím celé středopravé uskupení. O dalším postupu budeme jednat v pondělí večer na klubu KDU – ČSL," řekl Petr Hladík.

Informace o tom, že Piráti podporují novou středopravou koalici, zastihla Martina Brože v Praze. „Dost mě to šokovalo a jsem naštvaný. Celé to na mě působilo jak lov na důchodce. Naženeme je do jedné místnosti a necháme tak dlouho, dokud nepodepíšou. Osobně tomu projektu příliš nevěřím, dokonce jsem se jich i ptal, jestli budou schopni se domluvit, když byli tak rozhádání. Dávám té koalici tak rok. Myslím ale, že v případě koalice s ČSSD by to bylo stejné," myslí si Martin Brož.

Martin Brož a Petr Hladík podle svých slov souhlasili pouze s tím, že by pro něj byla personálně přijatelná Eva Vanžurová (Jihočeši 2012) jako starostka města.

„Pokud jde o dělení na koalici či opozici, nepokládám to za přísně vyhraněné, pokud bude na zastupitelstvu předložen kvalitní materiál, který bude ve prospěch města a občanů, podpořím ho bez ohledu na to, kdo ho předloží," dodal Petr Hladík.

S Piráty nebo bez?

„Přítomní zastupitelé se shodli, že je možné vytvoření rámcové koaliční dohody na půdorysu
Jihočeši 2012 – TOP09 – ANO2011 – Písecký patrioti – ODS – Volba pro město, s podporou zastupitele zvoleného za Českou pirátskou stranu,"
napsali Jihočeši 2012 k výsledku pátečního jednání.