K psaní dovedla Jana Bauera objížďka. „Po celé českobudějovické studium jsem se děsil toho, že bych se někdy měl opravdu starat o pole a dobytek. Naštěstí už během této doby jsem vydával studentský časopis Dialog a jako externista v krajském deníku Jihočeská pravda redigoval občas vycházející Stránku mladých. Tato spolupráce mě nakonec po promoci přivedla do redakce těchto novin. V září 1969 jsem musel na vojnu a zase mi přihrála náhoda, dostal jsem se do Prahy do armádního deníku Obrana lidu.“

Na jaře 1970 jel Honza na opušťák k rodičům do Českého Krumlova a cestou se zastavil v Českých Budějovicích u přítele Václava Johanuse. „Upozornil mne, že prý mám výstavu v Jihočeském muzeu. Tam jsem strnul hrůzou. Nad hlavním vchodem visel poutač k výstavě o kontrarevoluci v jižních Čechách. Uvnitř jsem našel vitrínu s mými články z let 1968 a 1969 údajně dokládajícími kontrarevoluční řádění pravicových sil. Z muzea jsem se doslova vyplížil a zařekl se, že do Budějovic se hodně dlouho nepodívám.“ Do Jihočeské pravdy se po vojně vrátit nemohl, zůstal v Praze a nastoupil do redakce Večerní Prahy. Poté na dlouho zakotvil v Zemědělských novinách.

Jihočeský spisovatel Jan Bauer slaví v sobotu 75 let.
Spisovateli Janu Bauerovi prodloužili výstavu

První knihou byl v roce 1978 populárně naučný titul pro dospívající mládež Uživí naše planeta lidstvo? a Honza ji napsal na objednávku. „Dnes s odstupem času vypadají některé nápady hodně úsměvně, ale konečně jsem vydal svou první knihu a byl na ni mimořádně pyšný.“

V minulosti používal Jan Bauer tři pseudonymy. „Ty jsem volil z nutnosti. Po roce 2000 jsem měl výhradní smlouvu s jedním nakladatelem, ale ne-odolal jsem nabídce jiného. Takže jsem se musel utajit pod pseudonymem Felix Krumlowský. V tom jméně byl odkaz na mé mládí v Českém Krumlově, což byl šťastný, tedy Felix, čas prvních lásek a prvních básniček.“ Ženské jméno Anna Březinová, pod nímž napsal deset knih, byl nápad jiného nakladatele. „Chtěl ode mne milostné historické romány a domníval se, že pro čtenáře budou přitažlivější, když autorem bude žena. Shodou okolností některé tituly původně podepsané tímto pseudonymem vycházejí nyní znovu, tentokrát už pod mým skutečným jménem. Například v únoru, tedy po více než deseti letech, vyjde ve druhém vydání román Papežova dcera líčící životní příběh Lucrezie Borgie,“ vysvětluje autor.

SPISOVATELEM NAPLNO

I v případě Honzy platí „za vším hledej ženu“. Koncem devadesátých let si jeho manželka vymyslela přestěhování z Prahy na chalupu u Vodňan, na níž trávili víkendy a někdy dovolenou. „Pro mne to znamenalo opustit jistotu pražských redakcí a zkusit život na volné noze. Protože v té době se už mé knihy začínaly slušně prodávat, byl to sice krok do nejistoty, nic-méně s pers-pektivou v mnoha směrech zajímavějšího života. Naši usedlost oživila smečka psů a houf koček a osobně mě nadchly cyklovýlety po hrázích vodňanských rybníků. A samozřejmě jsem se musel více ohánět rukama, sekat trávu, připravovat dřevo do krbu, čistit okapy a podobně,“ vzpomíná po letech s úsměvem 75letý Honza, jak začal duševní práci kombinovat s fyzickou.

Spisovatel Jan Bauer.
Jan Bauer: Nejpilnější spisovatel oslavil 75. narozeniny

Píše hlavně detektivky, romány a literaturu faktu na základě znalosti českých dějin. „Historie mě bavila od dětství. Už v 5. třídě jsem se vnutil do dějepisného kroužku, ačkoliv byl pro žáky až od 6. třídy. S otcem jsem jezdil po hradech a zámcích a zvláště jsem obdivoval husity. Psala se 50. léta, kdy husité jako naši údajně nejpokrokovější předkové byli v módě, režisér Vávra točil husitskou trilogii a já miloval Jiráskův román Proti všem a Kratochvílovu Husitskou kroniku. Později mne zase zaujala archeologie, ale její studium mi rodiče rozmluvili s tím, že prý archeologové mají malé platy.“

Literatura je Honzovou krásnou láskou, což dokládala velká knihovna. „Několikeré stěhování mě ale o větší část knížek připravilo a nyní obcházím antikvariáty a knihy, o které jsem přišel, si kupuji znovu.“ Miluje výtvarné umění a přátelí se s mnoha jihočeskými umělci. Jeho českobudějovický byt je malou galerií, každý obraz či grafika se pojí se vzpomínkami na jejich autora.

Další osudy se rodí. František Niedl (vlevo) má rozepsaný druhý díl s inspektorem Prevítem Inspektor s velkým ptákem, který vyjde na Vánoce. Janu Bauerovi vyjdou v srpnu Války božích bojovníků a píše pokračování příběhů královského soudce Melichara z Roup
Píší tak, jak to dělal Dumas

V současné době má Honza rozepsanou historickou detektivku z řady Mordy v časech císaře Rudol-fa II. „Bude se jmenovat Bratrstvo růžového kříže a její rukopis bych měl odevzdat do poloviny ledna. Uvidím, jestli to stihnu. Na jaře a pak ještě na podzim jsem navíc onemocněl kovidem. To mě upozornilo, že už bych se měl mírnit a trochu šetřit. Když si chci odpočinout, vyjdu si do lesa se psem, kterého mám ve střídavé péči s dcerou. A doufám, že zase budeme moci jezdit do zahraničí. Pětasedmdesátiny jsem chtěl oslavit v Karibiku. Bohužel k tomu nedošlo.“

V roce 2017 Jan Bauer obdržel od pelhřimovské agentury Dobrý den certifikát o vytvoření českého rekordu v počtu vydaných knižních titulů od jednoho spisovatele. Tehdy jich bylo 172 a v příštím roce bychom si mohli přečíst dvoustou knihu. „Co bude dál, o tom nepřemýšlím. Hlavní je zůstat pokud možno zdravý a psát, dokud to půjde. A když nebudu moci do Karibiku, spokojím se i s dovolenou na Šumavě s mými vnoučaty.“