Podle petice, která měla k pátečnímu odpoledni 135 podpisů, je aktuální situace v knihovně zneklidňující. „Městskou knihovnu v posledních letech opustilo již několik pracovnic, které vykonávaly svou práci kvalifikovaně a s pozitivní zpětnou vazbou od čtenářů,“ píší petenti, jejichž reakci vyvolalo především nedávné rozhodnutí vedoucí centra vzdělávání Štěpánky Činátlové. Po pěti letech, kdy zajišťovala kulturní a vzdělávací program knihovny, plánuje nyní odejít. „Dlouhodobá personální nestabilita knihovny, například i na dětském oddělení, a především aktuální odchod obětavé a zodpovědné knihovnice v nás vzbuzuje otázky ohledně strategie řízení a kvality pracovního prostředí v této instituci,“ uvádí dál autoři petice, kteří tím žádají město coby zřizovatele o prověření situace.

Jarmark v písecké knihovně.
VIDEO: Jarmark v knihovně využili návštěvníci ke koupi dárků

Štěpánka Činátlová potvrdila, že v knihovně končí, i když má svou práci ráda. Nechce zbytečně vířit situaci, ani na nikoho útočit, nicméně je za iniciativu petentů ráda. „Já se v tom nijak neangažuji, ale cením si takové podpory. Ráda se podělím o konkrétní důvody, které mě vedou k tomuto kroku, ale nejprve bych je ráda sdělila zřizovateli, pokud bude mít zájem," poznamenala Štěpánka Činátlová s tím, že odchody ostatních kolegyň během uplynulých let nechce komentovat. „Za sebe však můžu říct, že odcházím kvůli řediteli," doplnila.

Pracovnice knihovny Štěpánky Činátlové se zastává řada lidí v komentářích pod elektronickou peticí. Považují ji za těžko nahraditelnou součást knihovny, která zde odvádí skvělou práci.

Noc literatury se v Písku koná už osmým rokem.
Noc literatury letos zavede milovníky knih do prostor areálu píseckého Jitex

Aktuálního tématu se dotkli i zastupitelé na svém čtvrtečním jednání. Starosta Michal Čapek potvrdil, že se tím město už zabývá. „Místostarosta Michal Přibáň, do jehož gesce knihovna spadá, prověřuje okolnosti. Obě strany se musí vyjádřit, já teď nedokážu říct, kde je pravda,“ poznamenal.

Ředitel městské knihovny Roman Dub se zatím k petici vyjadřovat nechce. „Počkám na posouzení objektivních faktů, které jsem předložil vedení,“ uvedl na dotaz Deníku.

Kromě online petice, kterou na webu e-petice podepsalo zatím 135 lidí, je možné podpořit i klasickou papírovou petici. Ta je k dispozici v knihkupectvích Elim na Velkém náměstí a v ulici Leoše Janáčka nebo v antikvariátu v ulici Fráni Šrámka.