Hned dva velké dárky dostal Sbor dobrovolných hasičů Zběšičky ke svému výročí – stým narozeninám. Bernartický kněz Zdeněk Pius Vágner v sobotu odpoledne požehnal jak novému praporu, tak i loni postavené hasičské zbrojnici.

Starosta SDH Tomáš Pileček poděkoval zakladatelům sboru. „Máme tu čest oslavit sto let od založení sboru, ke kterému se váže tradice, že v roce 1912 dostali naši předchůdci nápad založit hasičský sbor a trvalo jim čtyři roky důkladné přípravy, než se tak stalo. Převzali jsme po nich toto žezlo a doufám, že ho se ctí neseme dál," řekl Tomáš Pileček před novou hasičskou zbrojnicí, kde se s prapory seřadili i zástupci sborů z okolí. 
  

Starosta obce Zběšičky a zároveň také dobrovolný hasič Ladislav Sobotka připomněl, že sbor byl založen v době první světové války. „Co jsem četl obecní kroniku, tak zrovna ve Zběšičkách nebyla situace lehká. Obdivuji, že se chlapi dali dohromady a měli chuť a vůli založit sbor dobrovolných hasičů v podstatě bez jakékoliv finanční pomoci, zadarmo," řekl Ladislav Sobotka, podle kterého je velká škoda, že neznají jména zakladatelů sboru. „Pokoušel jsem se je vypátrat, ale bohužel v obecní kronice máme sice zmínky už od roku 1914, ale jména hasičů tu nejsou," vysvětlil starosta obce, který doufá, že nastupující generace ponese prapor, kde je napsáno heslo Bohu ku cti, bližnímu ku pomoci, s hrdostí a láskou. „V některých obcích mají problém, aby se hasiči dali dohromady," připomněl Ladislav Sobotka a na závěr poprosil sv. Floriána, aby ještě několik hodin nepršelo. Sobotní slavnost totiž pokračovala okrskovou soutěží, zábavou a vyvrcholila ohňostrojem.

Kněz Zdeněk Pius Vágner, který požehnal nejprve praporu a poté nové zbrojnici, pochválil nejen nový hezký prapor, ale i hasičskou zbrojnici. „Je krásné vás takto vidět," rozhlížel se kolem sebe na dlouhou řadu hasičů. Mezi nimi byli i mladí hasiči z Bernartic. „Před sto lety začala pěkná tradice, která trvá. Není to náhoda. Je to dlouhá doba. Na vás je, abyste se setkávali a pokračovali v tradici dál. Prapor, který odjakživa sloužil jako zástava, za kterou se jednotlivá družstva šikovala a řadila, ať je pro vás nejen výzvou," řekl kněz.

Sbor dobrovolných hasičů má podle Tomáše Pilečka nyní jednadvacet členů. Jak to bývá ve většině vesnic, spíše se jedná o starší generaci. Děti ze Zběšiček jezdí cvičit do Bernartic, kde k tomu mají dobré podmínky i zázemí.