To zásadní je hotové, zbývá jen doladit detaily. Otevření Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež sv. Františka z Assisi se v Milevsku blíží. Zájemci ve věku od deseti do šestadvaceti let sem mohou poprvé přijít v pondělí 4. srpna odpoledne.

„Myslím, že nejvíce bude chodit puberťáků okolo dvanácti patnácti let," odhaduje pětadvacetiletá sociální pracovnice Eliška Kašparová, která tu bude spolu s třicetiletou Hanou Filovou pracovat.

Děti a mládež najdou v klubu Fanouš, jakou má zařízení přezdívku, zábavu, poučení i pomoc. Jedná se o jakousi alternativu života na ulici. „Například teenegarovi pomůžeme s problematikou, která se týká jeho vrstevníků, školy nebo doučování. Je to bezplatný a bezpečný prostor pro mladistvé," vysvětluje poslání Hana Filová a doplňuje, že se také chystají pořádat besedy, dílny i přednášky.

Eliška Kašparová doufá, že se tu bude střídat okolo patnácti dvaceti dětí. „To by bylo fajn," podotýká sociální pracovnice. Prostory zařízení, které se nachází v ulici Hůrecká cesta, tedy kousek od autobusového nádraží, sice nejsou nijak velké, ale nabízí řadu vyžití. Je tu stolní fotbal, počítač s připojením k internetu i místnost, tzv. hudebna, kde si děti mohu zahrát na klávesy, kytaru, připraveny tu budou i rytmické nástroje.

Na jejich pořízení získala Farní charita Milevsko, která nízkoprahové zařízení provozuje, peněžní dar. Zásadní podpora přišla z Německa od nadace katolíků Renovabis. Díky jejich penězům se dočkal dům po bývalém duchovním na Hůrecké cestě kompletní rekonstrukce – od střechy, fasády, oken až po rozvody. „Kromě nadace Renovabis nám největší dar dali Jan a Karel Schwarzenbergovi," připomíná ředitelka Farní charity Milevsko Alena Růžičková.

Nyní je hlavní sehnat židle. Ty v zařízení zatím chybí. Charita doufá v pomoc druhých. Zatím se ale její výzva nesetkala s pozitivním ohlasem. „Nejdůležitější jsou v tuto chvíli židle a vyklidit nepotřebné věci z hudebny a dát tam hudební nástroje. Nahoře v patře je ještě hodně práce a sháníme další prostředky na dokončení, pomáhají nám i drobní dárci," popisuje ředitelka, podle které bude těžké každoročně sehnat peníze na provoz.

V srpnu bude zařízení otevřeno pondělky, úterky a čtvrtky od 13 do 18 hodin. Od září už bude otevírací doba rozšířená. „Budeme tu od pondělí do pátku," potvrzuje Hana Filová, která spolu s kolegyní bude na každý týden připravovat pro děti jinou aktivitu. Třeba batikování nebo turnaje. „Také plánujeme, že bychom na dvůr, který k domu patří, dali pingpongový stůl. Také bychom – pokud budou peníze – rády pořádaly výlety a třeba posezení s kytarou u táboráku," doplňuje k aktivitám Eliška Kašparová, která je přesvědčena o tom, že tento typ zařízení je v Milevsku potřeba. V Písku už funguje od roku 2003.

„Když se podíváte, spousta mladých se tu potuluje po autobusáku. Nemají co dělat. Návštěva zařízení je rozhodně smysluplnější než se flákat venku a kouřit. Velkou výhodou je, že je naše sídlo kousek od centra města," říká Eliška Kašparová.

Podobně to vnímá i milevský děkan František Marek Míček a starosta Zdeněk Herout, podle kterého má v Milevsku nízkoprahové zařízení svoje opodstatnění a oporu.

František Marek Míček vysvětluje, že problémem mnoha měst je to, že tu žije mládež, která by chtěla dělat něco zajímavého, ale nejde si za tím. „Vznikají tak skupinky, které když se potulují dost dlouho, se začnou nudit a může z toho vznikat nějaká neplecha. Zařízením se předchází těmto problémům," popisuje František Marek Míček.

Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež sv. Františka z Assisi sídlí v domě po zemřelém duchovním, který ho odkázal milevské farnosti. Ta pro objekt neměla využití a pronajala ho farní charitě, která už poskytuje pečovatelskou službu a pomáhá potřebným a také rodinám s dětmi službou Rozárka.