„Problémy s podomními prodejci jsme tady párkrát měli. Lidi to obtěžuje a nejhorší je, že jejich praktiky jsou někdy dost nátlakové. Řekli jsme si, že bychom to měli přestat tolerovat," konstatoval starosta Kestřan Lubomír Málek.

Prodejci jsou zkušení a chodí vždycky v dopoledních hodinách, kdy jsou doma spíš starší lidí a mladí jsou v práci. „Ví, že senioři jsou důvěřiví," doplnil starosta.

Obec chce vyvěsit informaci o tom, že je zde podomní prodej zakázán, ale jak budou místní postupovat v případě, že vyhlášku nebudou prodejci dodržovat, ještě není úplně jasné. „Zatím jsme tyto detaily nedořešili. Musím se domluvit s příslušným obvodním oddělením policie, že u nás tato vyhláška platí. Pokud by to bylo možné, zkusíme zasáhnout sami, a když ne, budeme kontaktovat policii," uvedl Lubomír Málek.

Pokud věc někdo oznámí, vyjíždí policisté na místo, kde zjistí veškeré náležitosti.

„Pokud na místě zastihneme osobu, která prodávala, řeší ji policisté podle příslušného zákona o přestupcích a zpravidla je věc předána do správního řízení na místně příslušný městský úřad s rozšířenou působností nebo magistrát města," informoval mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura.

Na Písecku eviduje policie případ z května letošního roku, kdy mladá žena bez vědomí majitele domu vnikla do pokoje, kde odcizila z psacího stolu finanční hotovost, a to více než třicet tisíc korun.

V rámci Jihočeského kraje registrovala policie poslední případ 2. prosince na Českobudějovicku, kde neznámý pachatel vnikl do bytu v panelovém domě a odcizil hotovost v řádech stovek korun.