„Kdyby to znamenalo tak milion dva pro obec, byl by to skvělý záměr, ale je to otázka spíš tak deseti milionů, spoluúčast je velká," konstatoval starosta Kestřan Lubomír Málek s tím, že dotace podporuje pouze byty samotné, ale chodby, sál či technická vybavenost jsou neuznatelné náklady, které by musela hradit obec.

Kestřanští zastupitelé se na svém středečním jednání zabývali mimo jiné právě i Kestřankou. „Byl tady architekt, který budovu projektoval před dvaceti lety, a přivezl nám ukázat skicu, jak by to mohlo jako dům pro seniory vypadat," řekl starosta. Zastupitelé se rozešli s tím, že si to promyslí a 13. února se opět sejdou.

V návrhu je dvaadvacet bytů. „Otázkou také je, zda by o ně byl dostatečný zájem a obsadily se," obával se Lubomír Málek.
Výhodou bytů pro seniory by bylo, že by obci stabilně nesly nějaké peníze. Pokud by z Kestřanky bylo kulturní zařízení nebo třeba i ubytovna, byl by to nejistý příjem.

Když obec Kestřanku kupovala, byly názory zastupitelů rozporuplné. „Báli jsme se, že když to nekoupíme, koupí to někdo jiný, který by s objektem mohl naložit tak, jak by se nám nelíbilo. Pak už bychom byli bezmocní," zmínil starosta. Ideální  by podle něj bylo, kdyby se objevil investor s rozumným záměrem, který by byl i přínosný pro obec.

„Když to máme ve svém vlastnictví, máme aspoň šanci udržovat budovu minimálně ve stavu, ve kterém je teď," řekl Lubomír Málek s tím, že obec chce rozhodně budovu řešit, ale ne na úkor toho, že by se musela třeba na třicet let zadlužit. Tím by se zastavily jiné důležité projekty.

Další možnost, která se nabízí, je budovu zbourat. „Architekt hodnotil objekt kladně v tom smyslu, že tady tvoří jakousi uzavřenou náves. Kdybychom to zbourali, vznikla by tam nehezká díra," nastínil jeden z názorů starosta.

Kestřanka je sice nazývaná hotelem, ale jedná se spíš o ubytovnu, která má kapacitu asi šedesát lůžek. Už osm let je budova opuštěná.

Kestřanka se začala stavět v roce 1985 z budovy bývalého nedostavěného lihovaru. Od roku 1990 začala fungovat, provozovalo ji tehdy JZD. Počítalo se s tím, že budovu bude využívat zemědělské družstvo jako ubytování. V roce 1995 šel hotel do dražby. Vydražil ho soukromý majitel, který ho vlastnil až do roku 2010. Pak se však zadlužil a hotel šel do exekuce. Kestřany objekt vydražily v elektronické dražbě předloni v říjnu za více než jeden milion korun.