Vyhlášené výstavy květin, která se koná každé dva roky v areálu Zámecké zahrady v Čimelicích, se od roku 1999 účastní se svými výrobky také členové kroužku při místní základní škole. Jejich vedoucí Marcela Vejcharová se vždy snaží najít pro keramickou expozici nové téma.

Tentokrát to bude ve stylu karnevalových postav. Děti tvořily například masky vodníka, víly, mušketýra, vřískotů, kocourů a princezen. Pak si k nim vyráběly látkové nebo papírové oblečení a na ně keramické doplňky, jako jsou třeba korále a knoflíky. Někdo si k figurám vyrobil kromě keramické masky také keramické ruce nebo nohy,“ vysvětlila Marcela Vejcharová. Letos v kroužku pracovala s celkem 55 dětmi na přípravě dvou expozic po celý školní rok. První výstavu už totiž mají od jara nainstalovanou v nově upravených prostorách Muzea Mirovicka v Pohoří. Navštívit ji je možné o víkendech nebo po telefonické dohodě.

Čimelická výstava květin, která letos bude od 24. do 27. srpna, je pro členy kroužku ale stěžejní záležitostí. „Často se stává, že si někdo chce z expozice výrobky dětí koupit. To se ale musím napřed dětí zeptat, jestli s tím souhlasí, protože vždycky po výstavě si své výrobky odnesou domů,“ doplnila Marcela Vejcharová, která vede také kroužek keramiky pro dospělé. „Máme tu výborné zázemí a podporu ředitele školy Josefa Poucha, tak se nám tu hezky tvoří,“ uzavřela Marcela Vejcharová.