„Je tu krásné prostředí," říká Dagmar Havlíková z Čížové, která nominovala lipovou alej u kostela sv. Jana Křtitele a Panny Marie v osadě Svatý Jan v obci Květov do ankety Alej roku 2016. „Mám k němu srdeční vztah," dodává navrhovatelka, podle které je tu úžasný klid a v případě příznivého počasí také nádherný výhled až na Šumavu. Na procházky, relaxaci a doplnění energie jsou prý alej a její okolí jako stvořené.

Dagmar Havlíková sem jezdí často. „Kousek odtud – v Červené – máme chatu. Nyní tam jezdím každý týden a v létě jsem tam pořád," poznamenává Dagmar Havlíková, která pochází z Milevska, její babička byla původem z Rukávče a další příbuzní bydleli v Květově.
Od nominace aleje si slibuje i to, že se zvýší povědomí o takto krásném místě. „Mým cílem je to, aby se lidé začali více zajímat o životní prostředí a zvláště o stromy. Častokrát člověk slyší, jak krásné stromy se kácí," vysvětluje navrhovatelka, která má pozitivní reakce na to, že alej do ankety přihlásila. Za úspěch považuje už to, že je „její" alej ve finále.

„Lidé říkají, že je dobře, že jsem alej nominovala," konstatuje obyvatelka Čížové, která učí účetnictví na SOŠ a SOU Písek. Právě i žáky této školy poprosila o podporu v anketě. Zájemci mohou lipovou alej z Květovska, která je ve třiapadesátičlenném finále jako jediná z Písecka, podpořit do konce roku na webu alejroku.cz. 
  

A kterou alej by vybrala do ankety z Čížové? „Krásná je třeba ta ke sv. Jakubu," podotýká obyvatelka obce, která v minulosti do ankety navrhla i kaštanovou alej nacházející se u silnice z Květova na Vůsí. Má radost z toho, že mnohé obce obnovují aleje nebo vysazují nové.

O osadě Svatý Jan a jejích obyvatelích píše Růžena Dolistová, rozená Švehlová, která zde žila, ve Vzpomínkách prodané samoty. „Čp 21 u Sv. Jana byla hospoda. Stojí nejblíže lipové aleji vedoucí ke kostelu. Bývalo tu živo, zvláště v neděli, když sem zašli lidé po návštěvě kostela. Ještě v roce 1945 pamatuji, že zde byla taneční zábava. Mládež oslavovala konec války," napsala v roce 2003.

Nyní je u lipové aleje živo hlavně v neděli ráno, kdy sem jedou věřící do kostela sv. Jana Křtitele a Panny Marie na mši svatou.