Na zákazu provozování výherních hracích přístrojů (VHP) na veřejně přístupných místech se koalice (ČSSD, VPM, TOP 09 a nezařazený O. Gottstein) v podstatě shodla a podporu má i mezi částí opozičních zastupitelů. Přesto byl návrh městské vyhlášky o stanovení veřejně prospěšných míst, kde je provozování VHP zakázáno, stažen z programu listopadového zasedání.

„Důvod byl jediný, nemáme jednotný názor na termín, kdy na místech, které vyhláška nepovoluje, provoz automatů ukončit. Já navrhuji, aby po ukončení současné smlouvy nebyla uzavírána nová. Část koaličních zastupitelů však požaduje, aby smlouvy byly obnovovány a provoz automatů na nepovolených místech skončil koncem roku 2014,” vysvětlil starosta Písku Ondřej Veselý (ČSSD).

Návrh vyhlášky bude znovu předložen na zasedání v prosinci s oběma možnými termíny na ukončení provozování loterií a jiných podobných her. Konečné slovo budou mít zastupitelé.

Pokud návrh projde, bude to znamenat zrušení obecně závazné vyhlášky přijaté letos v březnu. Po jednání se Sdružením zábavního průmyslu UNASO mohli VHP provozovat ti majitelé nebo nájemci, kteří se zavázali upravit provozní režim v hernách.

Obce v boji proti hazardu značně přitvrdily. Před týdnem například úplně zakázalo VHP na svém území město Rokycany, a to ze dne na den. Tamní zastupitelé zvedli ruku pro i přesto, že rozpočet města přijde ročně nejméně o 3,5 milionu korun.