Jedná se o druhou knihu, kterou Vladimírovi Mikuláši  Nakladatelství Plot vydalo. Tou první byly v roce 2002 Policejní úsměvy. Už jsou vyprodané. „Vladimíra Mikuláše jsme tenkrát oslovili sami, protože se nám líbily jeho vtipné články, které psal do různých periodik. Řekli jsme si, že by se to hodilo do naší edice Úsměvy. A od té doby jsme přátelé,"  zavzpomínal Pavel Jeřábek.

Dodal, že je Vladimír Mikuláš výborný vypravěč a že ho všichni rádi poslouchají. „Napadlo nás, aby svůj život sepsal do románových vzpomínek. Všechno, co v knize je, zažil on sám nebo jeho přátelé. Na knize jsme spolupracovali tři roky – něco bylo třeba zkrátit a něco naopak rozvést, aby byla kniha vyvážená," vysvětlil Pavel Jeřábek. Tak se stalo, že ve svých románových vzpomínkách autor popisuje osudy dvou nerozlučných přátel, Zdeňka a Jirky, kteří se v potěmkinovských kulisách reálného socialismu potýkají s láskami, rodinnými tragédiemi i profesními trably, a při tom všem se snaží vyhnout nemilosrdnému soukolí dějin. Podtitulem knihy je Láska, politika, policie, prostituce, z toho to poslední vystihuje především zpronevěření se  vlastním zásadám.

„Jsem rád, že mohu i těm, kteří dobu, o které píšu, nepamatují, připomenout její absurditu. Možná si někdo při čtení řekne, že to bylo jinak, možná i horší. To, co jsem prožil a slyšel z vyprávění, bylo často velmi nepříjemné. Lidská mysl naštěstí ty nejstrašnější zážitky  a pocity časem zředí, aby mohl člověk dál žít. Ale nemělo by se zapomínat na zlo, faleš a krutosti, které každou totalitu provázejí," dodal Vladimír Mikuláš.

Při slavnostním večeru představil také svého vnuka Petra Rybníčka, který jeho knihu ilustroval a také navrhl její obálku. „Dědovy příběhy znám od doby, kdy jsem byl malý kluk, protože se nás snaží vést k tomu, abychom věděli, jaká byla doba, a abychom si vážili toho, co je teď. Přesto mi bylo příjemné přečíst si ty příběhy jako jeden celý obraz," svěřil se Petr Rybníček. V současné době studuje ekonomii a management, ale od dětství ho lákala architektura. „Společná práce na knize byla zajímavou a velmi obohacující zkušeností pro nás oba. Bavilo mě to a navíc jsem rád, že po nás obou zbude něco společného. A také jsem díky tomu dostal i další práci. Budu ilustrovat knihu o zámcích v Čechách a na Moravě," usmíval se Petr Rybníček.

O autorovi

Vladimír Mikuláš se narodil v roce 1947 v Dobřanech u Plzně. V sedmnácti letech odešel na vojnu, po které začal sloužit v Praze u Veřejné bezpečnosti. Po roce 1968 byl nucen odejít do civilu a dvacet let pracoval jako řidič taxislužby. Díky Sametové revoluci byl soudně rehabilitován a k policii se vrátil.