Jde o více než devět set tisíc korun pro město. Právě tolik požadují radní po Ladislavu Bendulovi, bývalém nájemci restaurace Harlekýn v Domě kultury Milevsko. Má jít o vydání bezdůvodného obohacení. Ladislav Bendula s částkou nesouhlasí, považuje ji za neoprávněnou.
Ve středu 2. listopadu se předžalobní upomínka na firmu Ladislava Benduly dostává na jednání zastupitelstva. Podnikatel, který je zároveň zastupitelem města za ODS, bod předkládá.

Jeho cílem je, jak řekl, informovat zastupitele a veřejnost. „Chtěl jsem dát na vědomí všem zastupitelům, jak postupuje rada ve svém jednání vůči mně a jak celá kauza pokračuje," vysvětlil Ladislav Bendula, který by se rád dozvěděl i to, kdo je zodpovědný za to, že musel na základě soudního rozhodnutí opustit prostory restaurace dřív, než mu končila nájemní smlouva. Šlo o chybu města, záměr na prodloužení jeho smlouvy nebyl řádně vyvěšen.

Místostarosta Martin Třeštík nechtěl v úterý bod předložený Ladislavem Bendulou rozebírat. „Vidím tam určitý střet zájmů z jeho pozice zastupitele. Nechce se mi to příliš komentovat," řekl Martin Třeštík. K chybě města sdělil: „Museli bychom hledat na úřadě, kdo tyto věci měl na starosti."

Podnikatel – stejně jako město – má své nároky, také jde o stovky tisíc korun. Původní loňská předběžná domluva mezi oběma stranami přitom byla taková, že ani jedna nebude té druhé nic dávat a budou srovnané.

Z toho, jak naznačil v první polovině října starosta Ivan Radosta, ale sešlo. „Uplynul rok, ale pan Bendula se nám neozval, aby nám řekl, co dlužíme my jemu. Rozhodli jsme, že nemůžeme čekat dál," odůvodnil tehdy předžalobní upomínku Ivan Radosta. Ladislav Bendula reagoval, že čekal na stanovení pokuty od pivovaru za předčasné ukončení smlouvy. Tvrdí, že s ním vedení města nekomunikuje. To naopak říká, že stále čeká na podnikatelovo stanovisko.

Město vymáhanou částku v přesné výši 905 484 korun stanovilo za dobu, kdy podle něj podnikatel využíval prostory bez nájemní smlouvy – březen 2013 až květen 2015. V této době už podle radních mohla v prostorách podnikat nová firma, která nabídla výrazně vyšší nájem, než Ladislav Bendula platil. Ten nadále trvá na tom, že mu nájemní smlouva skončila rozhodnutím krajského soudu v dubnu roku 2015.

S Ladislavem Bendulou se o vyklizení restaurace nejdříve neúspěšně soudil dům kultury a poté úspěšně město. Podnikatel očekává, že soudní cestou půjde Milevsko i dál. „Je to samozřejmě jednodušší, když se někdo soudí za peníze daňových poplatníků než za své. Osobní zodpovědnost tam není," dodal Ladislav Bendula.

A je podle Martina Třeštíka reálné, že zase dojde na soud? „Myslím, že možnost dohody pořád existuje," odpověděl s tím, že musejí mít podklady, na základě kterých dohodu připraví. „Dokud je nemáme, těžko se k tomu vyjadřovat," dodal místostarosta.
Celá kauza, která se vleče několik let a vyvrcholila soudy, začala tím, že ředitel domu kultury Vít Kratochvíl upozornil radu města na to, že sjednané nájemné je pro město nevýhodné.