Dvacetiminutový film Písek – obrázky z města nad Otavou bude nyní využívat město ke své propagaci. Snímek symbolicky převzal od tvůrců, studentů písecké Filmové akademie Miroslava Ondříčka Vítězslava Ureše a Yia-Wei Huang, starosta města Ondřej Veselý.

„Loni jsem viděl propagační film Jindřichova Hradce a trochu jsem jim ho záviděl. Jako filmové město s filmovou školou jsme pochopitelně chtěli mít také podobný snímek. Teď mám radost, že máme pro Písek film mnohem lepší a dokonce oceněný na festivalu. Film budeme pouštět v infocentru ve Sladovně a po dořešení smluvních vztahů ho využijeme i k propagaci Písku ve světě," řekl starosta města Ondřej Veselý.

O historii Písku se dozví diváci po celém světě i díky samotným studentským tvůrcům, kteří chtějí film přihlásit na festivaly. „Snímek jsme opatřili anglickými a čínskými titulky. Už jsme film přihlásili do soutěže na Tchaj-wanu," uvedl jeden ze dvou studentských tvůrců Vítězslav Ureš.

Volba Tchaj-wanu není náhodná. Odtud totiž pochází druhá autorka filmu Yia-Wei Huang. „Česká animace má v Číně velmi dobré jméno. Chtěla jsem tenhle obor studovat a v podstatě náhodou jsem se dozvěděla o škole v Písku," popisuje Yia-Wei Huang, jak se před šesti lety ocitla v Písku na filmové škole.

Film měl mít původně sedm minut, nakonec je osmnáctiminutový. „Probírali jsme se bohatou historií města a bylo těžké vyškrtávat důležité okamžiky, takže se nakonec natáhl," vysvětlil autor scénáře Václav Kinský.

„Naivně jsem si myslel, že zvládneme film za čtyři měsíce vytvořit, nakonec nám to trvalo rok. Chtěli jsme ale udržet kvalitu, kterou jsme od začátku nasadili a práce nás hodně bavila," podotkl Vítězslav Ureš.