„Bylo to překrásné dětství, mé nejhezčí vzpomínky. Rodiče na nás měli nejvíce času vůbec za celý život: byli jsme pod určenou správou Němců, otec se nesměl zabývat podnikem, takže jsem si je užil. Strašně rád na to vzpomínám,“ řekl kníže v rozhovoru pro Deník v roce 2014. V Čimelicích Karel Schwarzenberg navštěvoval národní školu, na jihu Čech jeho rodina dodnes vlastní rozlehlé panství a zaměstnává mnoho lidí.

Na „svého“ knížete proto na Písecku po jeho smrti lidé nezapomněli. Na budově Obecního úřadu v Orlíku nad Vltavou zavlála v neděli smuteční vlajka. „Teď jsme ji vyvěšovali," sdělil starosta Jan Mára v neděli před desátou dopoledne. „Shodli jsme se s místostarostou, že vlajku vyvěsíme. Karel Schwarzenberg sem pravidelně jezdil, je s Orlíkem spojený,“ uvedl Jan Mára a doplnil, že zesnulý bývalý ministr zahraničí si to zaslouží i jako významný český politik.

Černý prapor visel v neděli odpoledne i na zámku Orlík. Na cestě k hlavní bráně do zámku byla položená veliká kytice a hořelo tady několik svíček. Jednu přijela zapálit i žena z Příbrami. Do Orlíku se v neděli vydala i se svým manželem speciálně kvůli této příležitosti. „Jezdili jsme se skautským oddílem pravidelně k Orlíku na hájenku, kterou nám Schwarzenbergové půjčovali, tak jsem přijela na Karla Schwarzenberga zavzpomínat tam, kde byl doma,“ řekla žena.

Karel Schwarzenberg. Ilustrační foto.
V Čimelicích a na Orlíku jsem prožil překrásné dětství