V úterý v podvečer zapaluje svíčku a vzpomíná na knížete také manželský pár z asi osmdesát kilometrů vzdálených Pyšel na Benešovku. „Přišli jsme mu zapálit svíčku a věnovat mu tichou vzpomínku. Udělali jsme si tak pěkný výlet a prošli jsme se k hrobce hezky od zámku. Manžel si s Karlem Schwarzenbergem přišel zakouřit fajfku," vysvětluje světlovláska.

„Poslední fajfku jsem nestihl, tak to napravuji. Znali jsme se částečně. Byl to skvělý lesník, dobrý chlap, potkali jsme se i osobně," reaguje krátce i fousatý muž v mysliveckém šatstvu bafající z fajfky. Společně pak manželé ještě chvíli rozjímají, posléze se fotografují u hrobky a pokračují ve vycházce areálem.

Významná postava české politiky a diplomacie, celým jménem Karel Jan Nepomuk Josef Norbert Bedřich Antonín Vratislav Menas kníže ze Schwarzenbergu, se narodil 10. prosince 1937 v Praze do šlechtické rodiny Schwarzenbergů. V průběhu své dlouhé kariéry zastával řadu významných funkcí. Nejvíce se proslavil jako předseda politické strany TOP 09 a ministr zahraničí České republiky.

Sobotní převoz ostatků Karla Schwarzenberga do Orlíku nad Vltavou na Písecku.
Schwarzenberga pohřbili na Orlíku v neděli, příznačně na jeho narozeniny

Zemřel v sobotu 11. listopadu ve vídeňské nemocnici v kruhu svých nejbližších. Poslední rozloučení se uskutečnilo v sobotu 9. prosince v katedrále sv. Víta v Praze se státními poctami, loučilo se s ním na tisíc zvaných lidí, kromě politiků a zástupců šlechty i osobnosti z různých oborů, například Bolek Polívka, Anna Geislerová, Dana Drábová, Olga Sommerová, Jitka Čvančarová (ta podle přání knížete zpívala i hymnu), Václav Marhoul a další.

Rakev s urnou následně putovaly v černém pohřebním mercedesu do hrobky schwarzenberské knížecí sekundogenitury na Orlíku, do zámeckého parku vjížděly za velkého mediálního zájmu v 15.45 hodin. V neděli, na jeho nedožité 86. narozeniny, se zde uskutečnil obřad jen za účasti nejužší rodiny. (lep)

V lednu se bude konat ještě několik zádušních mší za knížete Karla Schwarzenberga u nás (dvě z nich v jižních Čechách) i v zahraničí. Začínají vždy v 17 hodin:

úterý 9. ledna v rakouském Murau, kostel sv. Matouše,
čtvrtek 11. ledna v německém městě Schwarzenberg, kostel Panny Marie Pomocné,
úterý 16. ledna v Sedlci u Kutné Hory, katedrála Nanebevzetí Panny Marie,
středa 17. ledna v Orlíku nad Vltavou, kostel sv. Prokopa,
čtvrtek 18. ledna v Českém Krumlově, chrám sv. Víta.