Je to po dlouhé době, téměř deseti letech, poprvé, co mají Češi v Jakubově kategorii medaili. „Je to událost samo o sobě. Pro mě samozřejmě o to víc, že jsem medaili získal já,“ neskrývá nadšení mladý karatista, jehož domácím oddílem je SKP karate Písek. Mistrovství Evropy se zúčastnil v minulosti už dvakrát. V roce 2022 byl také na mistrovství světa v Turecku. Až tentokrát to však konečně cinklo.

Konkrétně u karate je považována úroveň světového a evropského mistrovství za srovnatelnou. Evropa je totiž jeden z nejsilnějších regionů. „Je hodně nabitá. V Evropě máme velké množství opravdu silných států, jako jsou Turecko, Španělsko, Itálie, Francie či Německo. Asie pak má Japonsko, které to vyrovnává. V podstatě na každém mistrovství světa, ať už v juniorských či seniorských kategoriích, jsou ve finále nějaký Evropan a Japonec,“ přibližuje Jakub Žlábek nejsilnější kontinenty ve svém sportu.

Písecký karatista Jakub Žlábek se na mistrovství Evropy na Kypru neztratil.
Písecký karatista Jakub Žlábek se na mistrovství Evropy na Kypru neztratil

Na velké závody i přípravu před nimi si podle svých slov už docela zvykl. Přesto se nervozita někdy objeví. „Člověk musí zůstat pokud možno v klidu, být soustředěný, připravený a věřit si, protože když tomu nebudu věřit sám, jak tomu může věřit rozhodčí,“ vyslovuje myšlenku, kterou si často připomíná. V tom, jaký výkon podá na tatami, hrají roli i okolní vlivy. „Pro mě osobně je důležitá nálada v rozcvičovně, to, zda si dokážu udělat svůj prostor. Nejradši jsem sám a v klidu, s nikým nemluvím, soustředím se na sebe,“ říká sportovec, který dělá karate devět let a pořád si ho užívá. „To byl přesně případ mistrovství v Gruzii. Na každý zápas jsem nastupoval s tím, že si to užiju. Všechno si to skvěle sedlo a povedlo se,“ zhodnotil.

Dnes šestnáctiletý student gymnázia začal dělat karate před devíti lety víceméně náhodou. „Rodiče pro mě hledali něco, co by mě bavilo, ideálně sport. A jelikož se v budově policie, kde mamka pracuje, trénuje karate, přivedla mě sem. Karate mě chytlo, pak přišly první úspěchy a už jsem u toho zůstal,“ připomněl Jakub Žlábek své začátky.

Písecký karatista Jakub Žlábek.
Písecký karatista Jakub Žlábek vybojoval páté místo na mistrovství Evropy

S věkem se samozřejmě mění i úroveň a podoba sportu. „Obzvlášť u chlapů hraje roli to, že rostou a dospívají, mění se, vypadají starší. Jsou silnější, důraznější a jejich technika je dokonalejší. Čím starší závodník, tím důležitější je kromě pilování techniky také nabírání síly, rychlosti a důraznosti,“ popsal hlavní rozdíly. Dnes už je tak součástí jeho tréninku kromě samotného karate také pravidelné posilování. S blížícími se závody je také třeba víc myslet na životosprávu a zároveň nepřicházet o energii. Jeho disciplína kata však není v tomto směru tak přísná, jako kumite, kde se musí dodržovat váhové kategorie a nabírat či shazovat dle potřeby.

Díky karate se Jakub Žlábek podíval do různých koutů světa. Během jedné závodní sezony navštíví víc zemí, než kdekdo za celý život. I když je cestování někdy náročné, stojí to za to. „Vidím země s úplně jinou kulturou, poznávám, jak to kde funguje. Navíc mi to hodně pomohlo s angličtinou. Rozmluvil jsem se, protože jsem musel,“ říká s tím, že nejvíc mu zatím v hlavě zůstaly Emiráty a Španělsko. „V Emirátech jsme si udělali výlet po Dubaji, což byl vážně zážitek. Tak velké a vyspělé město se jen tak nevidí, i když kultura se nám může někdy zdát trochu zvláštní. Ve Španělsku jsme zase byli v pobřežním městečku, kde to bylo vážně krásné. Líbí se mi držet se spíš v Evropě. Třeba v Mexiku mě to moc neokouzlilo, ale určitě mi to také něco dalo. Vím, že se v Česku máme dobře,“ podotkl zkušený závodník.

Kateřina Nováková získala bronz na světové lize mládeže na Kypru.
Dvě písecké karatistky zabodovaly ve světě. Přivezly bronz

Ačkoli jsou státy, kde se dá tímto sportem slušně živit, Česká republika k nim nepatří. „Třeba za titul mistra Turecka se vyhrávají auta a domy. O tom se nám tady může jen zdát, ale třeba se to i tady časem trochu posune. Hodně bude záležet na tom, zda se karate stane olympijským sportem. Už dlouho se o tom mluví, ale vždycky z toho nějak sejde. Důležité je, jak se bude u nás sportu obecně dál dařit,“ dodal na závěr Jakub Žlábek, který aktuálně sám přispěl do sbírky úspěchů českého karate.