Velké plány má vedení města s budovou U Soudu čp. 1 na náměstí E. Beneše. Starou radnici ze 17. století, kde se nachází městská knihovna, Galerie M, ale také restaurace a nehtové studio, čeká celková rekonstrukce. Nejdřív ovšem na papíře, a to ve formě studie.
Podle místostarosty Martina Třeštíka si od ní slibují splnění čtyř hlavních vizí. Jednou z nich je vrátit do objektu infocentrum, které sídlí na nedalekém Husově náměstí.

Za správný krok to považuje i místní manažerka cestovního ruchu Miroslava Houžvičková. „Souhlasím s tím. Na Husově náměstí je infocentrum trošičku stranou. V čp. 1 by bylo přímo na náměstí, v centru dění a turisté by ho lépe našli," řekla Miroslava Houžvičková.
Martin Třeštík doplnil, že by chtěli zázemí informačního centra a Galerie M propojit. „To by například umožnilo obsluhu jedním člověkem. Znamenalo by to menší personální nároky," vysvětlil a dodal, že by mohli rozšířit jejich otevírací dobu.

Další ze snah je rozšíření a úprava prostor pro městskou knihovnu. Tu ročně navštíví přes 48 tisíc lidí, nejen čtenářů, ale i těch, kteří chodí za „kulturou".

Ředitelka knihovny Petra Bláhová by za rekonstrukci byla ráda. „Prostory, do kterých se knihovna nastěhovala v roce 1977, vyžadují modernizaci. Také potřebujeme prostory pro pořádání besed a virtuální univerzity třetího věku, kterou navštěvuje kolem patnácti studentů," vysvětlila.

Studie, která se bude týkat celkové rekonstrukce budovy, změny využití prostor a uspořádání provozů a také využití dosud volných částí budovy, by se měla podle místostarosty Martina Třeštíka zabývat i začleněním restauračního provozu. „Přístup do knihovny trochu koliduje s restaurací, zvlášť v létě. Říkáme, že tam restaurační provoz má být, ale takový, aby byl v souladu s celkovým zaměřením objektu, který je jeden z nejreprezentativnějších ve městě," vysvětlil místostarosta.

Zapravdu mu dává i ředitelka knihovny Petra Bláhová. „Je potřeba sladit provoz restaurace se záměrem celé budovy, která by se měla stát informačně-vzdělávacím centrem města," podotkla. Restaurační činnost si vedení města dokáže v objektu představit, to už ale neplatí o umístění nehtového studia, které se nachází na atraktivním místě hned v přízemí. Stejně to vnímá i městská architektka Simova Vondráčková. „Současné řešení není šťastné. Prostory jsou lukrativní a patří do nich informační centrum nebo něco, co bude sloužit pro aktivní život," potvrdila. 

Podle ní má objekt čp. 1 historickou hodnotu, kterou je potřeba podpořit, a do toho implementovat moderní prvky. Objekt vidí jako multifunkční centrum pro vzdělávání a kulturní činnost, ovšem ne s restauračním provozem, ale spíše s kavárenským.

Radní na posledním jednání rozhodli, že město osloví odborníky a nabídne jim za zpracování studie jednotné skicovné ve výši deset tisíc korun. Rada poté z návrhů vybere ten nejlepší, podle kterého by se měla zpracovat projektová dokumentace na celkovou rekonstrukci objektu.


Hlavní plány
rozšířit a upravit prostory pro městskou knihovnu
přesunout do objektu infocentrum
vyřešit začlenění restauračního provozu
využít půdní prostory pro stálou expozici  


V budově bylo vyneseno několik rozsudků smrti
Původní stavba pocházela z poslední čtvrtiny 16. století. Po velkém požáru města roku 1640 byla obnovena a přestavěna. V polovině 18. století byla zbarokizována a opatřena světlíkovou věžičkou na střeše. Jako městská radnice sloužila do roku 1901, kdy byla vystavěna nová radnice na západní straně náměstí. Od roku 1851 zde sídlil také okresní soud. Ve starších dobách mělo Milevsko až do roku 1765 hrdelní právo, a tak bylo v této budově vyneseno několik rozsudků smrti. Posledním byl v červenci 1748 ortel smrti pro Jakuba Trávníčka z Týnice za čarodějnictví. Zdroj: deska na objektu