Přítomní byli svědky křtu další knihy píseckého spisovatele a bývalého kriminalisty Ladislava Berana nazvané Staré kriminální případy.

Povídky zachycují případy prvorepublikových četníků, tuto dobu při křtu zároveň připomněly dobová uniforma Jiřího Mikulce a kostým jeho dcery Elišky. Dostavit se měl také Radek Kalaš v četnické uniformě, ale problémy v dopravě mu cestu do Písku znemožnily.
Společně s Jiřím Mikulcem a jeho dcerou Eliškou a autorem Ladislavem Beranem jubilejní pětadvacátou knihu pokřtili Jan Měšťan z nakladatelství J & M, moderátorka Kateřina Etrychová a ředitel Prácheňského muzea v Písku Jiří Prášek. Přítomni byli také autor ilustrací akademický malíř Dalibor Říhánek, fotograf Zdeněk Javůrek a další hosté.

Ladislav Beran sice tvrdí, že už se k četníkům z písecké pátračky a jejich veliteli Josefu Votrubovi ve své další knížce vracet nebude, ale ti, kdož ho znají, tomu příliš nevěří. „Měl jsem v životě to štěstí, že jsem mohl napsat několik desítek kriminálních případů písecké četnické pátračky, které se díky mému píseckému nakladateli, rozběhly za čtenáři po celé republice," říká Ladislav Beran a dodává: „Možná mám neskromné přání, ale byl bych moc rád, kdyby se staly poselstvím pro další generace, neboť řada četníků z I. republiky položila při výkonu služby své životy při obraně vlasti."

Spisovatel psal svou jubilejní knihu dva roky. Prostudoval přitom desítky a možná stovky materiálů v archivu Prácheňského muzea, v Městské knihovně v Písku, v pražském Muzeu Policie ČR a v muzeích ve Vodňanech, Blatné, Milevsku Sušici, Netolicích a v dalších místech. V příbězích vystupují skuteční četníci té doby, jako kapitán Votruba, vrchní strážmistr Ševčík nebo praporčík Číp.

Jiné postavy jsou uměleckou licencí autora. „V příbězích je celá řada píseckých reálií a vystupují zde často skuteční lidé pod svými jmény. Spisovatel nejen vypráví zajímavý příběh, ale zároveň využívá existující postavičky, živnosti, hostince či události té doby. Čtenář se jako bonus dozví i něco z písecké historie první republiky," uvádí Jiří Prášek, ředitel Prácheňského muzea v Písku.

Při křtu své zatím poslední knihy Ladislav Beran zdůraznil, že si od kriminálních příběhů chce na nějaký čas odpočinout. „Vrátím se k již napsané novele z konce osmdesátých let minulého století Hříbata jsou malí koně. Také jsem objevil na chalupě zapomenutou rozepsanou knihu povídek, která se jmenuje Bouře pod peřinou. František Doubek k ní udělal v předstihu obálku. Takže rozhodně mám co psát," dodal Ladislav Beran.

Písecký spisovatel, jehož prvotina Aukce vyšla v roce 1987, je dvojnásobným nositelem Ceny Jiřího Marka za nejlepší detektivní román roku. Letos obdržel literární ocenění Jihočeského klubu Obce spisovatelů Číši Petra Voka za celoživotní dílo. „Kdyby existovala Cena města Písku, udělovaná za zásluhy o město, musel by být Láďa Beran jedním z jejích prvních nositelů," dodal Jiří Prášek.