Nadšení rodičů, ale především jejich dětí, dnes už mladých lidí, neutuchá. Hlavně díky tomu už pojedenácté návštěvníci před Vánoci uvidí v místním kulturním domě pohádku. Letos to bude Princezna ze mlejna s premiérou 17. prosince.

Hlavní organizátor besídek Ondřej Stejskal vysvětlil, že si pohádku vybraly samy děti. „Hlavně se těší, že si zahrají roli čerta a vodníka," poznamenává s úsměvem Ondřej Stejskal, který v minulosti některé scénáře i napsal, letos tak měl o trochu jednodušší úlohu. „Slova jsem poupravil a vše pokrátil a přizpůsobil dětem, aby jim to sedlo," upřesňuje Ondřej Stejskal.

V pohádce se představí osm herců. Jde vesměs o generaci osmácti- devatenáctiletých mladých lidí, kteří s hraním začínali před oněmi jedenácti lety a vystupují každoročně.

„Chtěli by hrát nějakou komedii nebo scénky, pohádky už je moc neberou, ale rád bych udržel tradici pohádek. Přece jenom ty mají šťastný konec a nevím, jestli by se do období před Vánoci komedie hodila," říká Ondřej Stejskal, který je rád, že tradice besídek pokračuje dál.
„V dnešní době devatenáctileté děti, aby někde vystupovaly, je zázrak. Většinou je to do puberty a pak končí. Ty naše pořád chtějí vystupovat. To nás moc těší," pochvaluje si jejich přístup a nadšení.

Nyní už mají v Borovanech rozdělené role a nutný je pravidelný nácvik a zkoušky. „Máme trochu zpoždění, takže se budeme scházet minimálně dvakrát týdně," podotýká Ondřej Stejskal. Některé kostýmy využijí z minulých let, o ušití zbytku se opět postará místní obyvatelka Jarka Haškovcová. Kulisy pak bude vyrábět Ondřej Stejskal s herci a dalšími dobrovolníky.

Kromě pohádky Princezna ze mlejna, kde budou hrát starší děti, bude k vidění kratší pohádka, o kterou se postarají místní děti. Ty také nacvičují básničky.

V minulosti se mladí herci předvedli například s pohádkou O dvanácti měsíčkách, Krkonošskými pohádkami, Moderní perníkovou chaloupkou či Mrazíkem.