Práce se v minulých týdnech přesunuly ze severní strany na jižní, která je nyní uzavřená. Severní strana je v předběžném užívání a do 30. listopadu by se měly oba úseky zkolaudovat.

Spolu s rekonstrukcí pokračuje i archeologický průzkum. „Ze severní strany už nám dodali zprávu, i když se zpožděním, kde nám v podstatě doporučují, abychom tady otevřeli regionální muzeum," shrnul na úterním zastupitelstvu starosta města Zdeněk Bárta s tím, že archeologický průzkum severní strany přišel město na 350 tisíc korun.

Jižní strana by se tak vysoko vyšplhat neměla. Město změnilo firmu, která archeologický průzkum provádí, a nyní se všechno rýsuje slibněji. „Za první etapu jižní strany, která už je hotová, jsme dali 67 tisíc korun. Objevili tady zbytky kostí a keramiky, a tak to chtějí prozkoumávat dál, ale už by to nemělo být na dlouho," uvedl starosta.

Město bude archeologům platit od kubíku. Jeden kubík bude stát 2900 korun. „Řekl bych, že cena na jižní straně už moc nevzroste. Počítám, že to bude tak do patnácti kubíků," vyčíslil Zdeněk Bárta.

Zhruba do 120 tisíc korun by se tedy měl vejít archeologický průzkum na jižní straně Masarykova náměstí.

Rekonstrukce by měla být hotová do konce října a o měsíc později mají být severní i jižní strana zkolaudované.

V příštích letech se budou muset Mirovičtí pustit ještě do východní strany náměstí, která jako jediná bude chybět.