Celkový počet potvrzených případů covid-19 od začátku pandemie už dosáhl na hranici deseti procent populace Jihočeského kraje. Jak ve čtvrtek informovala ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová, v regionu už hygienici diagnostikovali kolem tří stovek případů britské mutace.

„Britská mutace v našem kraji cirkuluje. Tento kmen viru také přednostně trasujeme. Prioritně se zajímáme také o epidemiologicky významné profese jako jsou zdravotníci, učitelé či zaměstnanci sociálních služeb. Nová opatření zatím nebudeme přijímat, protože jsou nastavená celoplošně,“ uvedla.

Ilustrační foto.
Hygienici na jihu Čech zaznamenali rekordní přírůstek 971 případů nakažených

Vzorky nakažlivější verze viru podle jejích slov nyní přicházejí nejen z táborské laboratoře, ale i z genetiky v Českých Budějovicích. Výhodu v této situaci mají očkovaní lidé. „Imunita funguje i zkříženě, když se lidé nechají naočkovat, tak je vakcína účinná také proti této mutaci,“ upozornila Kvetoslava Kotrbová.

Koronavirus: 6 238 aktivních případů covid-19 bylo ke čtvrteční 18. hodině na jihu Čech:
* 1 420 na Českobudějovicku,
* 1 190 na Jindřichohradecku,
* 1 079 na Táborsku,
* 983 na Písecku,
* 593 na Českokrumlovsku,
* 586 na Strakonicku,
* 387 na Prachaticku.

Celkem 1 070 Jihočechů v souvislosti s koronavirovou nákazou od vypuknutí pandemie zemřelo.

Jak doplnila předsedkyně představenstva holdingu Jihočeské nemocnice Zuzana Roithová, potíží je vyšší záchyt britské mutace. „Minulý týden to bylo kolem poloviny pozitivních vzorků, dnes už je to v podstatě standard,“ podotkla, že jde asi o 80 procent všech odhalených případů.

Kapacity lůžek pro jihočeské pacienty jsou podle Roithové zatím dostačující, ale nemocnice se pomalu plní. „Volná kapacita intenzivních lůžek se stále pohybuje kolem dvaceti procent. V tomto ukazateli jsme čtvrtí nejlepší v republice za Vysočinou, Zlínským a Moravskoslezkým krajem,“ porovnala. Nejhůře je na tom Praha, kde zůstává volných jen 5 % lůžek a Středočeský kraj se 13 % kapacity.

Českobudějovické Biologické centrum Akademie věd ČR má od května novou laboratoř na testování vzorků na covid-19.
Stojíme na prahu třetí vlny pandemie, proto je právě teď důležité nepolevit

Trend britské mutace v Jihočeském kraji je narůstající, co se týká výskytu pozitivních případů. Infekce postupně cirkuluje českými regiony od západu na východ. „Nejvyšší dynamiku zaznamenávají v Karlovarském a Plzeňském kraji a nelze vyloučit, že se virová nálož, tvořená také britskou mutací, přesune k nám, proto je nutné sledovat data následujících dní,“ řekla hlavní jihočeská hygienička Kvetoslava Kotrbová.

Lehko se šíří

Mutace jsou přirozené vlastnosti virů, kdy virus má tendenci se měnit. „Naše dosavadní poznatky o té britské variantě ukazují především na vyšší snadnost šíření. K přenosu stačí zřejmě nižší infekční dávka a kratší doba kontaktu s pozitivní osobou. Co se týče závažnosti průběhu onemocnění a dalších rizik, tam zatím musíme posbírat více informací v terénu,“ objasnila Kotrbová.

V jižních Čechách je dle dat krajské hygienické stanice věkový průměr hospitalizovaných pacientů 65 let. Průměrný věk zemřelých je potom 74,1 roku. „Modus, tedy věk zemřelých osob, který se statisticky vyskytuje nejčastěji, je 85 let,“ upřesnila.

Respirátory a nanoroušky zpomalí šíření

Nová opatření kvituje. „Každý krok, který umožní zpomalit šíření, je dobrý. Zaplať pánbůh za respirátory a nanoroušky. Jakákoliv ochrana dýchacích cest je lepší, než nemít nic na místech, kde je kumulace osob a vyšší riziko přenosu,“ míní.

Péče o nemocné s covidem. Ilustrační foto z nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice
Šéfka jihočeských nemocnic čeká brzy třetí vlnu, kapacita nemocnic se nezvyšuje

Počet hospitalizovaných s koronavirem podle předsedkyně představenstva Jihočeské nemocnice Zuzany Roithové stoupl na 430 lidí, 74 lidí vyžaduje intenzivní péči. „Velmi je zatížená jindřichohradecká nemocnice, kde je 86 pacientů z toho 18 na umělé plicní ventilaci,“ sdělila aktuální stav ke čtvrteční 14. hodině.

Obsazenost lůžek stoupla také v dalších okresních nemocnicích. „Lůžka máme pro nemocné Jihočechy například v Českých Budějovicích, Táboře či Písku,“ naznačila, že zatím není třeba pacienty převážet mimo kraj.