Jednání stále pokračují, ale jak ve čtvrtek uvedl lídr ANO a kandidát na píseckého starostu Michal Čapek, jsou na dobré cestě. Víc však prozradit nechtěl. „Shodli jsme se, že to zveřejníme, až spolu sepíšeme nějakou dohodu o spolupráci,“ poznamenal.

Vítězem komunálních voleb je se sedmi mandáty v zastupitelstvu hnutí ANO. Na druhém místě skončil Písek srdcem a rozumem se čtyřmi mandáty, po třech mandátech mají Pro Písek, Piráti a ODS a po dvou Hlas Písku, KDU-ČSL a Vaše Volba. Jedno křeslo v zastupitelstvu získala KSČM. Volební účast byla v Písku necelých 40 procent.

V Milevsku obhájili svou pozici Jihočeši. Mají sedm mandátů v zastupitelstvu. Na druhém místě je nové uskupení DOMA v Milevsku se čtyřmi mandáty. Po třech mandátech mají ODS a ANO, po dvou ČSSD a Nezávislí pro Milevsko s podporou STAN a TOP. Lídr vítězné strany a současný starosta Milevska Ivan Radosta chce ohledně možné spolupráce jednat se všemi zvolenými a sestavit funkční koalici pokud možno tento týden. Volební účast v Milevsku byla 46,8 procenta, tedy o necelé procento méně než v minulých komunálních volbách.

Světový festival ptactva.
Výstava na parkánech, drakiáda i Hlava v Písku. Co se děje na Písecku?

V Protivíně volby nepřinesly žádnou velkou změnu ani překvapení. Pozici obhájil současný starosta Jaromír Hlaváč. ODS, kterou do voleb vedl, získala v jednadvacetičlenném zastupitelstvu devět mandátů. Utvoří koalici s KDU-ČSL, která má čtyři mandáty, a KSČM se třemi mandáty. Ve vedení města tak budou pokračovat stejní lidé jako dosud. V opozici zůstane nováček v zastupitelstvu – Hnutí za levnější vodu v Protivíně, který získal pět mandátů.

Poměrně jednoznačně dopadly komunální volby také v Miroticích a Mirovicích. V obou městech obhájili své pozice stávající starostové, jejichž strany nejen vyhrály volby, ale zároveň získaly nadpoloviční většinu v zastupitelstvu.

Kandidátka Pro Mirovicko, kterou do voleb vedl mirovický starosta Josef Vejšický, uhrála z patnáctičlenného zastupitelstva devět mandátů. Na druhém místě je SN s podporou starostů se čtyřmi mandáty a na třetím KDU-ČSL se dvěma mandáty. Volební účast byla v Mirovicích 44,1 procenta.

V Miroticích se o patnáct křesel v zastupitelstvu podělí také tři uskupení. Devět mandátů, tedy potřebnou většinu, získala SNK města Mirotice v čele se současnou starostkou Martinou Mikšíčkovou. Po třech mandátech pak mají Společně pro Miroticko a ODS. Volební účast v Miroticích byla dokonce 51,55 procenta.