Písecko – Do 29. dubna se mohou obce hlásit do soutěže Vesnice roku. Písecko tradičně vysílá do boje nejvíce zástupců. Jak to bude v letošním roce?

Například Braničtí, kteří jsou pravidelní účastníci, zkusí v soutěži štěstí i letos. Cíl je podle starosty Stanislava Češky jasný. „Prezentovat obec," konstatoval Stanislav Češka. Dodal, že kdyby se to povedlo a uspěli, získají odměnu.


Jaké to je uspět, už Braničtí dobře ví. V roce 2009 získali Oranžovou stuhu za spolupráci se zemědělským družstvem a finanční odměnu. Tu pak investovali do zlepšení funkčnosti obchodu a hasičské klubovny, jednalo se například o rekonstrukci topení či výměnu dveří.
V soutěži zabodovala i knihovna, kterou vede Pavel Zeman. Komise si také všimla činnosti spolku Vejrovské zemanství a aktivit obyvatel, kteří se věnují rukodělným výrobkům.

Ocenění v soutěži Vesnice roku získaly v minulých letech i Nerestce. Loni získaly diplom za moderní knihovnické a informační služby, v roce 2014 a 2012 Cenu hejtmana Jihočeského kraje, v roce 2011 Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí a v roce 2009 Modrou stuhu za společenský život v obci.

Nerestce mají stále co komisi ukázat, a proto se do soutěže přihlásí. „Rozhodně jsme tady nezaháleli. Největší prioritou je pro nás v současné době cyklostezka v úseku od vlakové zastávky směrem na Orlík a Březnici a další etapa revitalizace slepého ramena řeky, nazývané Podřiští. Obojí spolu souvisí," uvedl starosta Vladimír Macoun. V současné době čekají na vydání stavebního povolení na cyklostezku a do konce dubna na ni chtějí podat žádost o dotaci z IROPU. Ta by měla činit devadesát procent uznatelných nákladů, které předpokládají ve výši kolem 2,2 milionu korun. Rádi by ji vybudovali na přelomu letošního a příštího roku.

Dále dokončují projekt na infocentrum a bydlení pro mladé lidi, na který dostali dotaci od Jihočeského kraje. „Chceme vybudovat startovací byty pro mladé, aby neodcházeli bydlet jinam. V infocentru bychom chtěli umístit osm soch z neresteckého mostu, který bude letos kraj opravovat," vysvětlil Vladimír Macoun. Sochy jsou zatím v depozitu v Čimelicích.

V následujících dvou týdnech chtějí opravit hřiště na volejbal a nohejbal. „Loni se tu scházela parta asi dvaceti lidí, kteří rádi sportují. Máme tady mladé lidi ve věku 20 až 25 let, v létě přijíždějí další jejich vrstevníci z Prahy a nemají si kde zahrát," odůvodnil Vladimír Macoun. Ocenění v soutěži jim přináší radost z toho, že je jejich práce smysluplná. „Komise, která přihlášené vesnice posuzuje, je pro nás i zdrojem informací. Můžeme se s ní o spoustě věcí poradit a využít získané informace do budoucna," uzavřel Vladimír Macoun.

Do soutěže nepůjdou ani letos Borovany. Loni si daly po několika letech účastí pauzu a ta bude trvat tedy minimálně dva roky. Starostka Ivana Dolejšková vysvětlila, že chtějí počkat, až něco dalšího vybudují, aby mohli komisi ukázat něco nového. „Nemůžeme nabídnout tolik, co větší obce," poznamenala starostka Borovan, kde žije zhruba 220 obyvatel.

Obec největší úspěch v soutěži zaznamenala v roce 2011, kdy skončila v jihočeském kole na třetím místě. Peníze, které za to získaly, investovaly do vybudování prvního obecního bytu v někdejší škole.

Pět účastí v soutěži o nej vesnici je zatím konečné číslo pro obec Kučeř. Tady podle starosty Bohuslava Bartůňka uvažují o tom, že letošní ročník soutěže vynechají. „Nemáme tu nic nového. To, co jsme vybudovali, jsme komisi už ukázali," odůvodnil rozhodnutí starosta. Reagoval tak například na to, že komise měla možnost vidět byty v bývalé škole, což byla velmi zásadní investice v obci.

Do přestavby školy obec investovala peníze, které v roce 2012 získala v soutěži za spolupráci se zemědělským subjektem.

Po bok Borovan či Kučeře se zřejmě připojí i Osek, obec, která získala v soutěži diplomy za vzorné vedení obecní knihovny a kroniky. „Letos se na devadesát procent nepřihlásíme, ale ještě to budeme probírat v zastupitelstvu. Nemáme nic nového, co bychom komisi ukázali," vysvětlil starosta Pavel Procházka. Dodal, že až se to změní, přihlášku opět podají. 


Čtyři obce z Písecka: Bernartice (2002), Kovářov (2004), Ražice (2007) a naposledy Čížová (2010) 
se radovaly z vítězství v jihočeském 
kole Vesnice roku.

Odpovídá starosta obce Čížová Tomáš Korejs:

Co vám vítězství přineslo?

Vítězství v soutěži Vesnice roku Jihočeského kraje 2010 znamenalo pro obyvatele Čížové a všech jejích osad hlavně velkou prestiž, veřejné ocenění za jejich práci a hrdost na to, co vše v našich vesnicích lidé dokázali. Soutěž Vesnice roku není o tom vybrat nejkrásnější princeznu mezi vesnicemi, ale ve vítězné vesnici by se mělo hlavně dobře žít. Rok 2010 ukázal, že v Čížové se spolu kloubí oboje. Peníze za vítězství nebyly hlavním důvodem účasti v soutěži. Za získanou odměnu se však podařilo opravit komunikace v Borečnici.

Přihlásí se obec Čížová znovu do této soutěže?
Vyhráli jsme jednou a to nám zatím jako morální podpora stačí. Slovy klasika – dvakrát člověk nikdy nemůže vstoupit do stejné řeky.