O tom, že do Mirovic na Písecku dorazili na konci II. světové války v květnu jako první američtí vojáci, se za minulého režimu nesmělo mluvit.


Od května bude události z konce války připomínat na radnici v Mirovicích pamětní deska. Jejím autorem je sochař Ivan Tlášek a město za ni zaplatí téměř 56 tisíc korun.


Hlavním iniciátorem umístění pamětní desky je mirovický starosta Zdeněk Bárta, jehož děda se účastnil květnového povstání. Společně s Ivo Olšbaurem vydali před lety publikaci Květen 1945 v Mirovicích. V knize píší i o tom, jak se tehdy občané na Mirovicku osvobodili od německých okupantů sami ještě před příchodem spojeneckých armád. Otec Ivo Olšbaura major Ladislav Olšbaur byl v květnových dnech roku 1945 velitelem vojenského obvodu Mirovice a využil zde také zkušenosti z ruských legií. Pamětní deska, která bude slavnostně odhalená 11. května na budově radnice, bude připomínat setkání tří armád – americké, ruské a místní povstalecké.

ČTĚTE TAKÉ: O bazén se bude starat nová pracovní skupina. Pokud to schválí radní


„Jako první dorazili do Mirovic 9. května američtí vojáci z Blatné. Přivedl je sem poručík Josef Kadlec. První ruské jednotky přišly do města až 11. května od Březnice a setkaly se tu s americkými průzkumnými jednotkami a mirovickými povstalci,“ vysvětlil Zdeněk Bárta. Na odhalení desky pozvali i zástupce americké a ruské ambasády.